Контакт

Свет

Првомајски протести ширум светот-судир меѓу работниците и полицијата во Истанбул

Објавено пред

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот ширум Европа и светот се одржуваат протести на работниците кои бараат поголеми права и подобрување на нивната положба.

Во Грција на полноќ започна 24-часовниот генерален штрајк против строгите мерки за штедење. Јавниот превоз лошо функционира, траектите кон и од грчките острови се запрени, а болниците примаат само итни случаи.

Градските власти соопштиле дека околу 20 лица се приведени. Повеќе стотици демонстранти ја гаѓале полицијата со камења и извикувале „Смрт за фашизмот” и „Да живее 1. мај”.

Сепак многу од продавниците се отворени бидејќи владата неодамна одлучи наместо денеска неработен ден да биде 7. мај  поради прославата на Велигден. Иако целта на Владата беше да помогне трговците да ја зголемат продажбата пред велигденските празници, сепак ова најверојатно ќе го зголеми одзивот на граѓаните на протестите.

Протести имаше и во Истанбул, каде беа повредени десетина луѓе кога полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера стотиците демонстранти припадници на левичарскиот синдикат Диск, којшто и покрај забраната за првомајски протести излезе на улица.

Повредените се хоспитализирани, а меѓу нив се и двајца полицајци и еден фоторепортер на агенцијата АФП. Властите соопштија дека  се уапсени дваесетина демонстранти, а подготвени за интервенција се 22.000 полицајци ширум земјата.

Канцеларијата на премиерот Реџеп Таип Ердоган во Истанбул ја чуваат специјални сили опремени со вооружени возила за разбивање демонстрации.

Во Шпанија каде стапката на невработеност е рекордни 27 отсто, двата најголеми синдикати ги повикаа работниците и невработените на демонстрации кои се одржуваат во 80 градови во земјата.

Во Москва околу 60.000 до 70.000 луѓе тргнаа на протестен марш којшто го организираат Сојузот на независни синдикати на Русија, а се очекува на демонстрантите да им се придружат и многу други работници.

Демонстрантите носат знамиња, а протестите освен во Москва се одржуваат и во уште 1.047 други градови низ Русија.

Протести се одржуваат и во Германија, а полицијата особено се подготвува за демонстрациите во Берлин, каде околу 500 припадници на екстремната десна, неонацистичка Националдемократска партија најави свој марш.

Сојузот на политичари, синдикати и културни организации најавија контрадемонстрации против десницата и една блокада со седење каде се очекуваат 10.000 луѓе.

Во Берлин демонстрации најавија и левичарите, а медиумите потсетуваат дека нивните судир често има и насилство.

Меѓународниот ден на трудот стана централна точка на гневот во Бангладеш поради неодамнешната катастрофа кога се сруши зграда и загинаа 400 работници.

Демонстрантите со собир во Дака упатија барање за смртна казан за уапсениот сопственик на фабричкиот погон во срушената заграда каде загинаа работниците.

Неколку илјади демонстранти со црвени знамиња извикуваа „Обесете ги убијците, обесете го сопственикот на фабриката“ .©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Норвешка ги укина сите ковид мерки

Објавено пред

Во Норвешка од денеска се укинати сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата.

„Поминаа 561 ден откако ги воведовме најстрогите мерки во Норвешка во период на мир. Сега е време да се вратиме на нормалниот живот“, рече премиерката Ерна Солберг.

Напуштањето на мерките за физичко растојание ќе им овозможи на спортските и културните институции да се вратат во полн капацитет, а рестораните и ноќните клубови ќе работат како претходно.

Најмалку една доза од вакцината против Ковид-19 примиле 76 проценти од сите Норвежани, а 67 проценти се целосно вакцинирани, според податоците на Норвешкиот институт за јавно здравје.

Во регионот, Данска ги укина сите рестриктивни мерки на 10 септември и оттогаш бројот на заразени во таа земја постојано опаѓа – на денот на укинувањето пред две недели имаше 557, а во четвртокот 341 случај. Данска, исто така, има високо ниво на вакцинација на населението. Вакцинирани се 86 проценти од оние над 12 години, односно 95 проценти од оние над 50 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Талибанците обесија тело на човек на кран среде плоштад

Објавено пред

Талибанците обесија тело на човек на кран на главниот плоштад во Херат, во западен Авганистан, јави агенцијата АП.

Вазир Ахмад Седики, кој има своја аптека на плоштадот во Херат, за американската агенција изјави дека биле забележани вкупно четири тела  – едното на кранот, а другите три најверојатно ќе бидат изложени на други места во градот.

Талибанците на плоштадот кажале дека четворицата мажи биле фатени за време на киднапирање и биле убиени од страна полицијата.

Нурудин Тураби, еден од основачите на талибанското движење и толкувач на строгата примена на шеријатските закони, оваа недела рече дека Талибанците ќе извршуваат егзекуции, како и ампутација на рацете за разни злосторства.

Талибанците ја презедоа власта во Авганистан на 15 август.

Прикажи повеќе...

Свет

САД и Хуавеи постигнаа договор за враќање на директорката на компанијата во Кина

Објавено пред

Американскиот суд го одобри договорот помеѓу Вашингтон и кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи, според кој извршната директорка на компанијата, Менг Ванџу,  може да се врати во Кина, а постапката покрената против неа за банкарска измама ќе биде одложена за крајот на 2022 година.

Таа беше во домашен притвор во Канада во последните три години, а САД сакаа да и судат на американско тло.

Ванџу беше приведена во Канада на барање на САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија3 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Регион8 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа8 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија9 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија9 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Досие