Контакт

Свет

Глобал тајмс: Британија не е повеќе „голема сила“

Објавено пред

Британија би требало да признае дека повеќе не е „голема сила“, туку „само стара европска земја погодна за патување и студирање“, објави кинескиот државен дневен весник „Глобал тајмс“ во пресрет на официјалната посета на британскиот премиер Дејвид Камерон на Пекинг.

„Кина нема да падне на ‘искреноста’ на Камерон. Официјален Пекинг го изрази своето незадоволство и остро реагираше на минатогодишната средба на Камерон со тибетанскиот духовен водач Далај Лама, кој Пекинг го смета за сепаратист, а оваа средба резултираше со заладување на односите меѓу Британија и Кина.

Британскиот премиер во понеделникот пристигна во тридневна посета на Пекинг, каде оствари средба со својот кинески колега Ли Кечијанг и со кого потпиша повеќе договори за тровска соработка, а на средбата се сретнал и со кинескиот претседател Си Џинпинг.

Камерон за време на посетата не посветил големо внимание на прашањето за човековите права но „Глобал тајмс“ наведува дека оваа посета „тешко дека ќе може да го означи крајот на несогласувањата меѓу Кина и Британија“.

„Кинеската влада секако дека ќе биде љубезна кон Камерон, но јавноста не го заборава неговиот став за одделни прашања“, истакнува авторот на текстот./крај/мф/ап©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги осуди синоќешните протести организирани пред Националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство.

„Синоќа во Белград бевме сведоци на најбрутално политичко насилство во последните неколку години. Во изминатите осум години, Република Србија целосно ја почитуваше слободата на собирање и демонстрација, како и различно мислење“, рече тој, додавајќи дека некои насилството се обиделе да го оправдаат со коронавирусот.

Вучиќ нагласи дека полицијата реагирала дури кога собраните лица почнале да ја вандализираат зградата на Националното собрание.

Тој во обраќањето до јавноста зборуваше и за вклученоста на странски фактори во настаните пред собранието.

„Не се сомневам дека оние кои работеа на ова синоќа имаат за цел да ја ослабат позицијата на Србија. Имаме докази за вклученост на одредени функционери од некои регионални служби, а за се друго можеме да зборуваме подоцна, кога нашите служби ќе ја направат анализата“, посочи тој.

Вучиќ ги повика луѓето да не излегуваат на новиот протест кој е најавен за вечерва, со оглед дека денеска е втор најлош ден во земјата во однос на бројот на новозаразени.

„Ги молам луѓето да не излегуваат за да не се појават понатамошни ужасни инфекции. Денес е нашиот втор најлош ден со 357 заразени од 8.600 тестирани. Единаесет починаа. На респиратори има 118 пациенти“, истакна српскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Турција го тестира рускиот С-400 на американски борбени авиони

Објавено пред

Турската војска почна со ново теренско тестирање на своите системи за воздушна одбрана „С-400“ купени од Русија против американски борбени авиони Ф-16 и Ф-4 во воздухопловната база „Муртед“ во близина на Анкара, објави авијацискиот блог „Fighter Jets World“, повикувајќи се на разузнавачки информации.

Според порталот, тестирањето почнало на 4 јули, а треба да продолжи до 26 ноември. Турција продолжила со тестирањето и покрај предупредувањата од Вашингтон дека активирањето на С-400 може да резултира во нови санкции против Анкара.

Турската влада остана без коментари во врска со тестирањето. Од таму соопштиле само дека Ф-16-те и другите авиони на турските воздухопловни сили ќе изведуваат тест-летови на мала и голема надморска височина во близина на Анкара, во рамките на некои проекти спроведени во координација со претседателството на одбранбените индустрии.

Сепак, неавторизирана фотографија покажува  американски авион што лета над „Муртед“ додека компонентите С-400, вклучувајќи ги и радарите 91N6E и 96L6E, работат на земја.

Познато е дека турската војска почна со тестирање на своите С-400 против американските борбени авиони уште во ноември 2019 година, при што TRT World објави снимка од радарите на системот за воздушна одбрана што работат додека авионите прелетуваат.

Обемот на тестирањето не беше веднаш јасен бидејќи Турција планираше да ги стави своите С-400 целосно во функција до април годинава иако беше објавено дека тестирањето се однесува на воспоставување вкрстена компатибилност меѓу платформите за да се избегнат ситуации на пријателски оган.

Прикажи повеќе...

Свет

Чешкиот министер за внатрешни работи одби да го коментира случајот на Сафронов

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за внатрешни работи на Чешката Република, Јан Хамачек, одби да ги коментира извештаите дека Иван Сафронов, советник на шефот на „Роскосмос“ и поранешен дописник на весниците „Комерсант“ и „Ведомости“, им доставувал информации на специјалните служби на Чешка, објави „ Деник Н.“.

„Немам коментар“, изјави Хамачек.

Адвокатот на Сафронов, Иван Павлов, претходно изјави за ТАСС дека во досието за случајот на неговиот клиент, САД се споменуваат како земја што добила тајни информации преку чешките специјални служби.

Сафронов беше приведен на 7 јули утрото додека го напуштил станот. Службата за односи со јавност на Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) информираше дека Сафронов е осомничен дека му предал доверливи државни тајни на претставник на една од разузнавачките служби на НАТО и бил уапсен од агенти на ФСБ.

Обвинителството започна кривична постапка по обвинението за државно предавство против Сафронов, кој сега се соочува со 20 години затвор. ФСБ додаде дека истрагата продолжува. Претходно, „Роскосмос“ информираше дека Сафронов е уапсен, но нагласи дека апсењето не е поврзано со неговите тековни должности како советник на компанијата.

Адвокатот Евгениј Смирнов подоцна изјави дека ФСБ се сомнева во Сафронов за пренесување на информации на чешките специјални служби за испорака на оружје од Русија кон Блискиот Исток и Африка. Сафронов се изјасни за невин пред судот. Според извор на ТАСС, тој одбил да соработува за време на сослушувањето.

Генералниот директор на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, во вторникот изјави дека Сафронов, кој претходно работел за „Комерсант“ и „Ведомости“, бил поканет да ги покрива активностите на „Роскосмос“ пред месец и половина и немал пристап до класифицирани информации.

„Не се сомневав во неговиот висок професионализам и лична пристојност“, додаде Рогозин.

Рускиот весник „Комерсант дејли“, каде Сафронов работел помеѓу 2010 и 2019 година, издаде изјава за поддршка на Сафронов, нарекувајќи го вистински руски патриот. Руските весници „Ведомости“ и „Новаја газета“, медиумската група РБК и ТВ каналот „Дожд“, исто така, ја објавија својата поддршка за Сафронов.

Дел од поранешните колеги на Сафронов се собраа пред седиштето на ФСБ во центарот на Москва во вторникот попладне за да покажат солидарност. Неколку новинари, вклучително и од „Комерсант“, беа приведени во текот на протестите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион10 минути

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги осуди синоќешните протести организирани пред Националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Регион51 минута

(Видео) Вучиќ ги осуди протестите: Сведоци сме на брутално политичко насилство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред Националното собрание оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија53 минути

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 час

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија4 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион4 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион4 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион5 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет6 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет7 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет7 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија7 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион8 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет19 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион22 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија23 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион1 ден

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Досие