Контакт

Свет

Јанукович: Западот е организаторот на протестите во Киев

Објавено пред

Разрешениот претседател на Украина, Виктор Јанукович, во своето обраќање пред новинари од југот на Русија, го обвини Западот дека бил коодинатор на опозицијата во Украина и истакна дека бил приморан да ја напушти земјата поради опасноста по неговиот, но и животот на неговото семејство и роднини.

dobivaj vesti na viber

„Терор, хаос и безвластие се резултатот од протестот во Киев”, рече Јанукович и додаде дека сега власта во Украина е во рацете на националистичко и профашистичко малцинство.

Според него, новоформираниот парламент е нелегитимен.

Јанукович истакнал дека му е жал и дека се срами што не успеал да го спречи хаосот во Украина. На новинарско прашање што мисли за случувањата на Крим, Јанукович изјавил дека смета оти Крим треба да остане во составот на Украина.

Присутните новинари во салата го прашаа дали остварил средба со рускиот претседател, Владимир Путин, на што тој истакнал дека немал средба со него, но дека разговарале телефонски, додавајќи дека е изненаден поради тоа што Путин сé уште молчи за случувањата во Украина.

Со самото појавување на прес-конференцијата во Ростов на Дон, официјално се потврди дека Јанукович се наоѓа во Русија.

Во петокот главното обвинителство на Украина соопшти дека бара од Русија да и’ го екстрадира Јанукович доколку се потврди дека тој е на територијата на оваа земја.

„Нема да барам воена помош од Русија. Ќе се вратам во Украина кога јас и мојата фамилија ќе се чувствуваме безбедно”, изјави разрешениот претседател.

Исто така, тој нагласи дека полицијата, како и специјалната единица Беркут, не ги нападнала демонстрантите, туку дека само делувала во самоодбрана.

„Ниту една власт не е вредна за пролевање на крв. Никогаш не дадов наредба полицијата да пука”, нагласи Јанукович.

За време на конференцијата, Јанукович неколкупати повтори дека тој се уште е легитимен претседател на Украина, а изјави и дека не поседува сметки и имот во странство.

Одговарајќи на новинарско прашање, тој кажа дека нема да учествува на претседателските избори кои ќе бидат одржани во Украина во мај и оцени дека тие избори се „незаконски”./крај/мф/ап©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Турција е прогласена седумдневна жалост

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи седумдневна жалост поради катастрофалниот земјотрес кај Газиантеп, јави Анадолија.

Генералното собрание на Обединетите нации,пак, со едноминутно молчење им оддаде почит на жртвите од разорниот земјотрес во Турција и Сирија.

Серијата разорни земјотреси што денеска ја погодија Турција не претставуваа закана за нуклеарните капацитети во земјата, вклучувајќи ја и нуклеарната централа Акују, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

„Досега нема влијание на земјотресот врз нуклеарната безбедност во Турција. Турското нуклеарно регулаторно тело ја информираше МААЕ дека во моментов нема никакви прашања што претставуваат закана за радиолошката безбедност“- објави МААЕ на Твитер.

Се стравува дека загинале околу десет илјади луѓе по двата катастрофални земјотреси кои опустошија делови од Турција и Сирија.

Со оглед на тоа што температурите ќе се спуштат до речиси нула во текот на ноќта, спасувачите сега се во очајна трка со времето за да стигнат до десетици преживеани заробени под урнати згради и во опасност од смрзнување до смрт пред да пристигне помошта, пишува Дејли мејл.

Прикажи повеќе...

Европа

Голем број луѓе се уште се затрупани под урнатините на југот од Турција

Објавено пред

Разорен земјотрес го погоди југот на Турција, а потоа следеа серија нови земјотреси. Епицентарот бил во провинцијата Кахраманмарас, која се наоѓа на југоисток, долж границата со Сирија.

dobivaj vesti na viber

Катастрофално беше низ целата земја, многу градови се во урнатини. Училиштата во 10 градови и провинции беа затворени, а летовите до погодените области беа прекинати.

Најлошо поминаа Газиантеп и Искендерум, каде што беа зачувани малку згради. Сликите од тресењето на земјата во Газиантеп го обиколија светот, а покрај станбените згради, земјотресот целосно ја уништи најголемата туристичка атракција во градот – замокот стар над 2000 години, од кој останаа само бедемите.

А еве што порачаа граѓаните на Турција:

– се уште има луѓе заробени под урнатините. Имам пријател кој живее во овој стан, неговите деца беа спасени од горниот кат, но неговата ќерка ја скрши раката.

– Спиев кога жена ми одеднаш ме разбуди. Земјотресот беше многу силен, многу страшен. Слушнавме звуци од сите страни. Тресењето на земјата траело повеќе од две минути.

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган истакна дека се надева оти ситуацијата ќе се смири, како и дека партнерите од НАТО, ЕУ и другите земји се солидаризираат со Турција.
– Не знаеме до кога ќе се зголемува бројот на загинати и повредени, бидејќи продолжува отстранувањето на урнатините од многу згради во зоната на земјотресот. Се надеваме дека ќе се опоравиме од оваа катастрофа со најмала можна загуба на животи. Добивме неколку повици за меѓународна помош за нашата земја. Добивме понуда за помош од 45 земји, меѓу кои НАТО и Европската унија – рече Ердоган.

Портпаролот на Комисијата на ЕУ, Балаж Ујвари изјави дека се мобилизирани тимови од различни земји да и помогнат на Турција.

– Мобилизиравме повеќе од 10 тимови од земјите членки да и помогнат на Турција во потрагата и спасувањето. Бугарија, Хрватска, Чешката Република, Франција, Грција, Холандија, Полска и Романија им дадоа поддршка на првите одговорни на теренот, а Унгарија, Италија, Шпанија, Малта и Словачка исто така понудија помош. Со исклучок на Турција, драматично беше и на северот на Сирија во регионите на Алепо и Латакија, а тресењето на земјата се почувствува и во делови од Грузија, Ерменија и Кипар.

Прикажи повеќе...

Регион

Радев се гордее со Пендиков кој излезе од болница: Успеа да го одбрани своето бугарско име и покрај насилството

Објавено пред

„Му честитам на Христијан Пендиков за храброста да го одбрани своето бугарско име и покрај провокациите, заканите и насилството. Бугарија нема да толерира насилство врз Бугарите во Република Северна Македонија и нејзините граѓани и ќе ги користи сите национални и меѓународни инструменти за заштита на нивните права. Нашите меѓународни партнери беа информирани и за уште една антибугарска кампања во РСМ која ескалира последните денови“ се вели меѓудругото во објавата на Фејсбук на бугарскиот претседател Румен Радев.

dobivaj vesti na viber

Радев наведува дека „ставот на РСМ за злосторствата од омраза врз македонските Бугари е клучен не само за билатералните односи, туку и за европската перспектива на земјата. Институциите во РСМ мора со дела да докажат дека не се сочувствуваат со омразата која со децении се всадува кон Бугарија, која резултираше со палење и пукање во културни клубови и насилство врз македонските Бугари и бугарските граѓани, при што сторителите беа откриени и ефективно казнети. Бугарија ќе ги следи активностите на институциите во ПКМ за да се обезбеди животот и здравјето на своите граѓани, кои и покрај системската репресија продолжуваат да го тврдат својот бугарски национален идентитет“.

„Вклучувањето на Бугарите во уставот на ССМ е залог на нејзината европска перспектива, како и вистински ангажман на институциите во искоренувањето на јазикот на омраза кон Бугарија и Бугарите и спроведувањето на билатералниот договор за добрососедство“ стои во објавата.

Денеска Пендиков е пуштен на домашно лекување, а додека престојуваше во софиската болница, тој поднесе документи за бугарско државјанство, покрај македонското.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија5 часа

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија6 часа

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион6 часа

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија6 часа

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може...

Свет7 часа

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија7 часа

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија8 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа8 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Македонија9 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет11 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ11 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија11 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа12 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа12 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа12 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија23 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет24 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет1 ден

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...