Контакт

Свет

333 милиони деца живеат во екстремна сиромаштија, пандемијата го запре напредокот

Објавено пред

Пандемијата на Ковид-19 во голема мера ја забави борбата против сиромаштијата кај најмладите, а 333 милиони деца сè уште живеат во услови на екстремна сиромаштија, се вели во извештајот на УНИЦЕФ и Светската банка.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата на ОН предупредува дека секое шесто дете во светот живее со помалку од 2,15 долара на ден и наведува дека 30 милиони деца би излегле од сиромаштија да не била пандемијата.

„Тешките кризи како резултат на Ковид-19, војните, климатските промени и економските шокови го запреа напредокот и оставија милиони деца во екстремна сиромаштија. Свет во кој 333 милиони деца живеат во екстремна сиромаштија, лишени не само од најосновните потреби, но и од достоинство, можности за живот и надеж, едноставно, е неприфатливо“, рече генералниот директор на УНИЦЕФ, Кетрин Расел.

Екстремната сиромаштија погодува дури 40 отсто од децата во супсахарска Африка. Иако другите области во светот забележаа пад на детската сиромаштија во последните години, супсахарска Африка забележа голем пораст првенствено поради галопирачкиот демографски раст, пандемиите и катастрофите предизвикани од климатските промени.

Луис Фелипе Лопез-Калва, директор за сиромаштија и еднаквост на Светската банка, рече дека овие деца не смее да бидат напуштени.

„Ставањето крај на детската сиромаштија е политички избор“, рече Лопез-Калва.

Свет

Израел ги проширува операциите во Газа, зголемувајќи ги тензиите во регионот

Објавено пред

Израелската армија денеска ги прошири своите операции во Појасот Газа, каде што се зголемува бројот на загинати палестински цивили. Растат тензиите во регионот, а за време на викендот имаше вооружени напади во Ирак и Црвеното Море.

dobivaj vesti na viber

„Израелската армија продолжува да ја шири својата копнена операција против Хамас низ појасот Газа. Армијата дејствува секаде каде што Хамас има упоришта“, изјави доцна синоќа воениот портпарол Даниел Хагари.

Израелските војници се ангажирани во копнена офанзива од 27 октомври на северот на Газа, каде што презедоа контрола на неколку места. Бидејќи борбите продолжија во петокот по истекот на еднонеделното примирје со Хамас, војската главно се фокусираше на воздушни напади.

Во текот на ноќта, во напад на влезот на болницата Камал Адван, лоцирана во северниот дел на Газа, загинаа неколку луѓе, според палестинската новинска агенција Вафа, а владата на Хамас ја обвини израелската армија за „сериозно кршење“ на меѓународното хуманитарно право.

Израел го обвинува палестинското движење Хамас дека ја постави својата инфраструктура во или под болниците и дека користи цивили како жив штит.

Франс прес додава дека тензиите се шират во регионот. Во текот на викендот, пет проирански борци беа убиени во напад во Ирак, додека јеменските бунтовници Хути, поддржани од Иран, кои и самите ги поддржуваат Палестинците, нападнаа два брода во Црвеното Море.

Прикажи повеќе...

Европа

Шефицата на француската дипломатија и порача на Кина: На светот не му треба нова криза

Објавено пред

Шефицата на француската дипломатија Катрин Колона денеска ја повика Кина да ги намали тензиите во Јужното кинеско море и додаде дека „на светот не му треба нова криза“.

dobivaj vesti na viber

Пекинг ги засили воените вежби во стратешки важниот Тајвански теснец, а кинеската крајбрежна стража беше обвинета за малтретирање филипински рибарски чамци во спорните води.

Австралија, исто така, минатиот месец го критикуваше Пекинг за „небезбедно и непрофесионално“ однесување на море, велејќи дека еден од нејзините поморски нуркачи бил повреден од сонарни импулси од блискиот кинески воен брод.

„Секако дека сме загрижени за она што се случи со австралиската морнарица пред неколку дена, како и за она што се случи со Филипините пред неколку недели“, изјави Колона за новинарите во Канбера.

Според неа, низ Тајванскиот теснец мора да владее смиреност и стабилност, а на светот секако не му треба нова криза.

Француската министерка ја повика Кина да ги намали тензиите во азиско-пацифичкиот регион.

Кина треба да биде слободна да го продолжи својот „економски подем“, но мора да ги исполни и меѓународните очекувања, како што е почитувањето на човековите права, рече Колона, додавајќи дека нејзината земја ќе продолжи со конструктивната соработка со Кина бидејќи „има охрабрувачки знаци“.

Во ноември Колона беше во официјална посета на Кина.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Автомобил експлодира во близина на трговски центар во Белград

Објавено пред

Утрово во близина на трговскиот центар во Бањица во Белград се случила експлозија, објави нова.рс.

dobivaj vesti na viber

Засега не е познато како дошло до експлозијата, ниту дали има повредени.

Случајни минувачи јавуваат дека се слушнала силна детонација, а во овој дел од градот е видлив црн чад, јавуваат српските медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

„Велешанецот е „прометна жртва“, за да му се одземе цитроенот и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија22 минути

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средства од стан што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија56 минути

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното па убиено 14-годишно девојче споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома, за...

Македонија58 минути

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија1 час

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија2 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија3 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија3 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија3 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија11 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија12 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија13 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија15 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија22 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет24 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...