Контакт

Регион

50.126 новозаразени од Ковид-19 во Грција

Објавено пред

Рекорден број новозаразени со коронавирусот е регистриран во Грција – 50.126, покажуваат податоците на грчката здравствена агенција.

Претходниот рекорд од 40.560 случаи беше поставен на 31 декември, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Во последните 24 часа во Грција од коронавирусот почина 61 лице.

Од почетокот на епидемијата на коронавирус, во земјава се заразени 1.344.923 лица, додека 21.053 починале.

Регион

Милановиќ се најде на црната листа на украинските националнисти поради неговата изјава

Објавено пред

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ е на црната листа на украинската националистичка веб-страница „Миротворец“ поради, како што се наведува, дистрибуција на руска пропаганда и поддршка и оправдување на руската агресија врз Украина, потврди заменик портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Алексеј Зајцев.

Причината за вклучување на украинската црна листа беше изјавата на Милановиќ дека за Украина нема место во НАТО и дека ЕУ поттикнала државен удар во Украина, со кој во 2014 година беше соборен прорускиот претседател Виктор Јанукович.

Покрај тоа, Милановиќ рече дека Хрватска нема да се меша во украинската криза на кој било начин, доколку таа ескалира и дека таму нема да има свои војници.

Украинското Министерство за надворешни работи пред два дена ја покани хрватската амбасадорка во Киев, Аница Џамиќ, да зборува за изјавите на Милановиќ кои позитивно одекнаа во Русија.

На списокот на украинската националистичка веб-страница „Миротворец“ се наоѓаат дури 187.000 имиња, меѓу кои и основачот на групата „Пинк Флојд“ Роџер Волтерс, кој пред три години изјави дека Русија има повеќе права на Крим отколку Украина.

Базата на податоци е формирана во 2014 година по средбата меѓу украинскиот политичар Георги Тука и поранешен член на украинската државна разузнавачка служба, познат под псевдонимот „Роман Зајцев“.

Покрај руските разузнавачи, на списокот се наоѓа и белоруската писателка, нобеловката Светлана Алексиевич, која рече дека некои етнички Украинци им помогнале на нацистите да ги прогонуваат Евреите.

На списокот има и 500 украински јавни службеници, етнички Унгарци, кои добиле унгарски пасоши, а причината е што Украина забранува двојно државјанство, а „Миротворец“ таквиот чин го смета за предавнички.

Објавени се податоците на околу 4.500 новинари, западни, украински и руски, кои имаа акредитации од властите во Донбас, што беше услов за да можат да работат во таа област, а многу од нив подоцна добија и закани.

Неколку луѓе беа убиени откако нивните имиња и адреси се појавија во базата на податоци „Миротворец“.

Амбасадорите на ОН, Г7 и ЕУ и групите за човекови права повеќепати бараа отстранување на оваа страница.

Прикажи повеќе...

Регион

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Објавено пред

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија. Тој, како што рече, за тоа добил уверување од македонскиот премиер Ковачевски.

Тој рече дека бугарската Влада на никаков начин не ја игнорира позицијата на Бугарија. Тој нагласи дека правата на Бугарите во Северна Македонија се огромен приоритет заедно со темите од заедничката историја.

„Димитар Ковачевски е премиер на Северна Македонија осум дена и помина четири од нив со нас. Тој рече дека не гледа проблем со вклучување на Бугарите во нивниот Устав, не кажа време, но го најави. Тоа е важно што Ковачевски го кажа затоа што постои политички ризик со нивната опозиција“, истакна Петков.

Тој додаде дека во моментов се разговара за рокот и увери дека бугарскиот интерес ќе биде заштитен.

За работата на историската комисија, Петков рече дека во текот на разговорите одлучиле прво точно и јасно да се видат кои се точките за кои комисијата веќе постигнала договор. Исто така нагласи дека од бугарска страна нема да има промени во составот на комисијата.

Меѓудругото, Петков изрази надеж дека авиолинијата Софија-Скопје ќе биде пуштена во употреба во март, дека годинава ќе бидат изградени 13 километри пат до Клепало и дека се потпира на европските средства за железницата за да го скрати рокот за оваа линија до 2027 година.

Тој најави дека на 4 февруари се подготвува заедничка прослава на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција ги ублажува мерките – повторно дозволена музика во баровите и рестораните

Објавено пред

Грција ќе ублажи дел од рестриктивните мерки што ги донесе минатиот месец поради пандемијата, па музиката повторно ќе биде дозволена во баровите и рестораните.

Тоа денеска го соопштија грчките власти посочувајќи дека одлучиле да ги омекнат мерките бидејќи се намалува притисокот врз болниците.

Тие потсетуваат дека минатиот месец беа преземени мерки за да не работат баровите, ноќните клубови и рестораните до полноќ, беше забрането стоење во клубови и пуштање музика, пренесе „Ројтерс“.

„Одлучивме да ги ублажиме ограничувањата имајќи го предвид текот на пандемијата во однос на бројот на случаи што се намалени во последните недели“, рече министерот за здравство, Танос Плеврис, во телевизиско обраќање.

Тој посочи дека и покрај постојаниот притисок врз здравствениот систем, стапката на прием и отпуштање од болниците и пократкото времетраење, како и полесната слика на болеста предизвикана од сојот омикрон во однос на делта-сојот, им овозможи на властите да ги олеснат ограничувањата.

Ограничувањата на капацитетот остануваат во сила за спортски настани, а двојната маска е задолжителна во супермаркетите и транспортот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Зеленски: Украина не е во војна, не ни треба оваа паника

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не може да исклучи ескалација и понатамошна тензија со Русија, но ја критикува преголемата...

Македонија12 часа

Сали: Второто полугодие ќе почне со физичко присуство

Второто полугодие во училиштата ќе почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство, Беким Сали, и според него, епидемиолошката состојба...

Економија13 часа

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија14 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет15 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Регион16 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија16 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ17 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет18 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија19 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет21 час

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет22 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет22 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет2 дена

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија2 дена

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ2 дена

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа2 дена

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија2 дена

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа2 дена

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Досие