Контакт

Свет

Прчевски ќе го расчистува скандалот со државното земјиште

Објавено пред

Наскоро ќе има разврска за случајот со распродажбата на државен имот од 5 милиони евра, најави вчера државниот јавен обвинител Александар Прчевски.

ЌЕ ОДГОВОРА ЛИ НЕКОЈ ЗА КРИМИНАЛОТ ОД 5 МИЛИОНИ ЕВРА?

Наскоро ќе има разврска за случајот со распродажбата на државен имот од 5 милиони евра, најави вчера државниот јавен обвинител Александар Прчевски.

Тој вели дека во петокот го примиле предметот што го отвори Државната комисија за спречување на корупцијата и веднаш бил предаден во одделението за организиран криминал во обвинителството.

– Предметот е целосно проучен, најпрво ќе следува предистражна постапка, а потоа, доколку има основа, ќе има и казнена одговорност. Во интерес на истрагата не можам да кажам детали, но тој предмет ќе се заокружи бргу и ќе имаме комплетна слика за она што се случувало – ни рече Прчевски.

Токму поради итноста на овој случај, како што вели јавниот обвинител, другите случаи како „Бачило“ и „УПА Ентерпрајс“ биле ставени во втор план.

Дека скандалот со распродажба на денационализираното земјиште вредно 5 милиони евра е под истрага потврдија вчера во скопскиот катастар. Кога се обидовме да добиеме информација за тоа на кого му било дадено под хипотека земјиштето наспроти Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје и она во Градскиот парк, од катастарот ни рекоа дека предметот е влезен во истрага и од тие причини не може да се даде таква информација.

Нејасно останува кој спровел истрага за предметот, бидејќи тоа може да го стори само јавниот обвинител, кој се уште нема почнато ни предистражна постапка. Инаку, според законот за општо-управна постапка, секое лице има право да изврши увид во одреден предмет во катастарот. Како што вчера објави „Време“, откако ги извади имотните листови за атрактивните плацеви, Гроздана Манасиевска и Томислав Трајковски го заложиле под хипотека земјиштето спроти Соборниот храм (од 1.214 квадратни метри) и кај Градскиот парк (од 5.319 квадратни метри). На имотните листови не пишува кои лица требало да станат крајните сопственици на државниот имот, но во јавноста се повеќе се потврдуваат информациите дека станува збор за извесен Украинец и за позната скопска фирма, блиска до опозицискиот СДСМ. Таа информација, сепак, не може да се потврди затоа што скопскиот катастар го крие спорниот предмет.

Експертите што ги консултиравме сметаат дека голема е веројатноста нотарите Никола Стојменовиќ и Гордана Ракочевиќ да се протнат низ законите, затоа што формално-правно тие само ги заверувале спорните хипотекарни договори на волја на двете страни. Според правниците, најголема можност за одговорност има кај второстепената владина комисија на чело со Сашо Андоновски и кај бившата директорка на катастарот и член на комисијата Емилија Алексова. Тие, како што толкуваат правни експерти, вредноста на нивата и земјиштето во Топанско Поле ги процениле според нивната пазарна вредност (речиси 12 милиони денари за 30.000 квадратни метри), а атрактивните државни земјишта во Центар, Карпош, Орешани и Морени по вредност за која се добива денационализирано земјиште (600 денари за квадратен метар). Тука, според нашите извори, била направена најголемата дубара, а потоа формално-правно се течело во рамките на законите. Затоа ќе биде тешко да се лоцира одговорноста. Пензионерот Ордан Милановски, пак, според Законот за кривична постапка, може да одговара за лихварство и за надриписарство, бидејќи според антикорупционерите, се јавува како полномошник и заемодавец во најмалку 30 договори за заем од по неколку стотици илјади евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Додик: Немам план за отцепување на РС, но не е исклучено тоа да се случи

Објавено пред

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, рекол дека нема план за отцепување на Република Српска, но не ја исклучил можноста тоа да се случи.

„Таа приказна за отцепување е можност која не ја исклучуваме, но ние го преферираме Уставот и тоа што пишува во него. Ние можеме да ја прифатиме БиХ со нејзиниот Устав, а тогаш ни доаѓаат странци, кои тука управуваат со години и велат: тоа не важи, дека мораме да направиме аранжмани“, изјавил Додик.

Запрашан дали не пристапува кон отцепување на РС, затоа што нема поддршка од претседателот на Србија, Александар Вучиќ, тој одговорил: „Дали го прашавте?, а потоа навел дека Вучиќ е секако против какво било нарушување на територијалниот интегритет на БиХ.

Прикажи повеќе...

Европа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи, со што Италија стана трета земја во светот по бројот на заразени, според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“.

Досега се потврдени три смртни случаи. Вчера починаа повозрасни маж и жена, а денеска почина жена чија возраст не е соопштена, но станува збор за онколошки пациент.

Кина е на прво место со над 77.000 заболени, по што следи Јужна Кореја со 602 заразени.

Италија денеска ја надмина Јапонија во која се потврдени 153 случаи. На крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија се заразени 630 лица, но за нив се води посебна статистика затоа што на крузерот има луѓе од десетици националности.

Десет градови во Италија се во изолација откако беа потврдени два смртни случаи од вирусот.

Една од главните дилеми е кој е нулти пациентот во Италија, односно првиот пациент кој го проширил вирусот. Прв потврден случај е 38-годишник кој е на интензивна нега. Тој ги заразил и неговата бремена сопруга и уште еден пријател.

Се верува дека тој го добил вирусот од пријател од Кина со кој бил на вечера пред неколку недели во Италија. На пријателот биле спроведени тестови и се покажало дека тој нема коронавирус. Се истражува дали е можно да го прележал без симптоми, односно дали бил асимптоматски носител на вирусот.

Во Италија досега се потврдени 130 пациенти со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Прекинат карневалот во Венеција поради коронавирусот

Објавено пред

Последните два дена од карневалот во Венеција, кој привлекува туристи од целиот свет, се откажани поради коронавирусот, изјави гувернерот на регионот Венето, Лука Заја.

Тој најави дека планираните активности за денеска ќе се одржат.

„Од вечерва, прекинува карневалот, како и сите други настани, вклучувајќи ги и спортските“, рече Заја.

Тој претходно соопшти дека во Венеција се потврдени два слуачи на коронавирусот.

Десет градови во Италија се во изолација откако беа потврдени два смртни случаи од вирусот.

Една од главните дилеми е кој е нулти пациентот во Италија, односно првиот пациент кој го проширил вирусот. Прв потврден случај е 38-годишник кој е на интензивна нега. Тој ги заразил и неговата бремена сопруга и уште еден пријател.

Се верува дека тој го добил вирусот од пријател од Кина со кој бил на вечера пред неколку недели во Италија. На пријателот биле спроведени тестови и се покажало дека тој нема коронавирус. Се истражува дали е можно да го прележал без симптоми, односно дали бил асимптоматски носител на вирусот.

Во Италија досега се потврдени 130 пациенти со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет6 часа

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа7 часа

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија8 часа

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ10 часа

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет11 час

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Спорт11 час

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за...

Македонија12 часа

(Видео) Милошоски објави нов аудио-материјал: Заев договарал одлуки со Врховниот суд

На прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонијо Милошоски објави нов материјал, кој рече дека како транскрипт му го доставил...

Топ12 часа

На автопатот „Пријателство“ во камион превезувани 43 мигранти од Бангладеш

Во близина на бензинска пумпа на автопатoт „Пријателство“, во правец од ГП Табановце- Куманово, синоќа полициски службеници од Полициска станица...

Свет13 часа

(Видео) Загина во ракетата што сам ја направи, сакаше да докаже дека Земјата е рамна

Американскиот авантуристички пилот, познат како „Лудиот“ Мајк Хјус, загина вчера обидувајќи се да ја лансира ракетата што сам ја направи,...

Свет13 часа

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека...

Свет14 часа

По грешка пуштиле 23 патници од крузерот без повторен тест за коронавирус

Владата на Јапонија дозволила да се симнат 23 патници од крузерот „Дајмонд принцес“ без повторно тестирање на коронавирус по истекот...

Топ1 ден

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ2 дена

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа2 дена

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ2 дена

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа2 дена

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет2 дена

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ2 дена

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија2 дена

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Досие