Контакт

Свет

Галеријата „Остен“ продадена како градежен материјал за 50.000 денари

Објавено пред

Скопската фирма „Горица трејд“ го купила деловниот простор на „Остен“ за 1.000 евра иако за истиот повеќе од една година плаќа кирија од 1.500 евра

ВО СТЕЧАЈНАТА ПОСТАПКА НА „НОВА МАКЕДОНИЈА“

Скопската фирма „Горица трејд“ го купила деловниот простор на „Остен“ за 1.000 евра иако за истиот повеќе од една година плаќа кирија од 1.500 евра

Зградата на галеријата „Остен“ во комплексот на Старата железничка станица во Скопје, со површина од 450 квадратни метри, е продадена за 50.000 денари, но не како деловен простор, туку како градежен материјал. Продажбата е извршена во рамките на стечајната постапка на НИП „Нова Македонија“. Се проценува дека овој објект вреди над два милиона евра.

Зградата, каде што до скоро се одржуваше најголемата Светска галерија на карикатури и како таква беше дел од комплексот на Старата железничка станица, воопшто не била евидентирана во Катастарот. На тоа место се води некаков објект од привремен карактер, а не дуќан. Целиот случај е дополнително усложнет бидејќи за истиот простор, во јули минатата година, за секој случај бил склучен и договор за закуп без определен временски рок, односно „се’ до завршување на стечајот“. НИП „Нова Македонија“ во стечај зградата и ја дала под закуп на фирмата „Горица трејд“ по цена од 1.500 евра месечно, што е за 500 евра повеќе од купопродажната цена на градежниот материјал вграден во објектот.

„Горица трејд“ редовно си ја плаќа киријата, иако е сопственик на градежниот материјал со кој е изграден објектот, и воопшто не побарала намалување на месечниот надоместок од стечајната управничка Ангелина Гогушевска.

Адвокати, упатени во стечајните постапки, велат дека ако државата не си ги побара назад објектот и земјиштето, „Горица трејд“ има право по три години да бара од Катастарот да ја впише како нивен сопственик, под услов редовно да си ја плаќа киријата.

– Нешто слично се случи со многу објекти досега. Ова сценарио не може да се одработи без знаење и без логистичка поддршка од извршната власт зашто објектите на фирми во стечај не може да се издаваат на рок подолг од шест месеци – сметаат тие.

Стечајната управничка Гогушевска тврди дека овој деловен простор доживеал ваква судбина поради неодговорност, негрижа и незаинтересираност на државата. Таа го потпишала договорот за продажба на градежниот материјал вграден во објектот, но вели дека не можела да го стори тоа без одобрение од Одборот на доверители. Член на Одборот е и заменик-јавниот правобранител на Македонија, кој воопшто не реагирал на склучувањето на купопродажниот договор и на договорот за закуп.

Дознаваме дека пред спорната продажба постоела иницијатива од Одборот на доверители објектот да му припадне на Музејот на град Скопје, кој со него сочинува природна градежна целина. За ова навреме биле информирани и поранешните министри за финансии и за култура Благоја Стефановски и Никола Поповски, но тие не покажале интерес за оваа иницијатива.

– Истакнувам дека не го продадовме објектот туку градежниот материјал што е вграден во него зашто деловниот центар и не можеме да го продадеме. Тој не беше дел од имотот на НИП „Нова Македонија“, туку е сопственост на државата. Освен тоа купопродажниот договор не е основа со кој сегашниот корисник на просторот го зема во владение – објаснува Гогушевска.

Од средината на минатиот месец во некогашната галерија „Остен“ е сместен „Центарот за кожа“, една од продавниците на скопската фирма „Горица трејд“.

Слободан Содик©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Црна Гора уапсени Хрвати кои шверцувале тон кокаин од Карибите

Објавено пред

Црногорската полиција во Тиват уапси двајца државјани на Хрватска врз основа на налог од Интерпол, издаден од португалската полиција.

Хрватите на возраст од 46 и 53 години се осомничени за шверц на повеќе од еден тон кокаин, односно се барани за кривична постапка под сомнение за трговија со дрога, пренесе порталот „Индекс“.

„Според сомнежите, на 23 јуни минатата година, тие двајца од Карибите до Португалија транспортирале кокаин скриен во внатрешност на брод. Португалската полиција тогаш пронашла и запленила вкупно 1.200 килограми кокаин“, се вели во соопштението на црногорските надлежни органи.

Акцијата за апсење била спроведена во соработка меѓу службите на Португалија и Хрватска, а била реализирана од припадници од секторот за организиран криминал и корупција на црногорската полиција.

Прикажи повеќе...

Свет

САД издадоа визи, Рохани и Зариф доаѓаат во Њујорк

Објавено пред

САД издадоа визи за иранскиот претседател и министерот за надворешни работи, Хасан Рохани и Џавад Зариф, така што тие ќе опатуваат во Њујорк за годишното Генерално собрание на Обединетите нации, соопшти иранската мисија во ОН.

Портпаролот на иранската мисија, Алиреза Мирјусефи, за „Ројтерс“ потврдил дека визите се издадени.

Зариф претходно денеска изјави дека американскиот државен секретар, Мајк Помпео, се обидува да го одложи издавањето на визи за иранската делегација.

Прикажи повеќе...

Свет

Бремена жена смртно избодена додека спиела во луксузно африканско одморалиште

Објавено пред

Бремената Карен Тарнер (31) до смрт била избодена од непознати лица додека заедно со синот и сопругот спиела во луксузно одморалиште во Јужна Африка, пренесе „Скај њуз“.

Тарнер била убиена во вторникот околу 3 часот по полноќ по локално време, еден ден откако го прославила својот 31. роденден. Напаѓачите го прободеле и нејзиниот сопруг Метју (33), но тој го преживеал нападот.

Двајца мажи вооружени со ножеви провалиле во апартманот со поглед на плажа, лоциран во природниот резерват Хлулека.

Карен Тарнер, учителка од градот Андерберг, починала набргу по нападот, кој не го преживеало ниту нероденото бебе.

Метју Тарнер го преживеал нападот и бил пренесен во најблискиот поголем град каде бил подложен на операција. Синот кој спиел во нивниот кревет не е повреден.

Портпаролката на локалната полицијата рекла дека нема знаци на насилно влегување во објектот, но дека сè во апартманот било расфрлано и превртено наопаку.

„Не се работи за грабеж затоа што не се одземени никакви скапоцености“, додала таа.

Мотивот за нападот сè уште не е познат, но полицијата соопшти дека идентификувала еден од осомничените.

Семејството Тарнер престојувало во луксузното одморалиште за да го прослави роденденот на Карен. Двојката била во брак од 2017 година, а поседуваат и семејна фарма во јужноафриканскиот Андерберг.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет9 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија14 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија15 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија15 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион15 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ16 часа

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија17 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ17 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет18 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет18 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет18 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија19 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија19 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт1 ден

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија1 ден

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија2 дена

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија2 дена

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија2 дена

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Досие