Контакт

Свет

Обама: Клонирањето луѓе е опасно

Објавено пред

Клонирањето луѓе е опасно, смета американскиот претседател Барак Обама

Клонирањето луѓе е опасно, смета американскиот претседател Барак Обама.

„Таквата идеја е опасна и во основа погрешна. САД нема никогаш да ја отвори вратата во таа насока“, изјави Обама за време на церемонијата за потпишување указ за укинување на забраната за истражувања на матични клетки од ембриони во САД.

Со ова Обама даде до знаење дека треба да се прави разлика помеѓу тој тип на истражување чија цел е создавање транспланти и клонирањето на целото човечко битие.

Забраната за истражувања на матичните клетки во 2001 година ја воведе поранешниот американски претседател Џорџ Буш. /крај/мс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Форбс“ повторно ја избрана Меркел за најмоќна жена во 2019

Објавено пред

На листата на „Форбс“ за „Најмоќна жена во 2019 година“ е избарана германската канцеларка Ангела Меркел. Секоја година „Форбс“ креира листа, составена од највлијателните женски лидери во светот, од областа на бизнисот, политиката и забавата.

Меркел веќе деветта година по ред ја предводи листата на Форбас за најмоќна жена, а изданието ја пофали „нејзината челична резервираност, од тоа да се спротистави на Доналд Трамп, до тоа да дозволи влез на повеќе од милион сириски бегалци во Германија“.

На второ место на листата е претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, која претходно беше директорка на Меѓународниот монетарен фонд. Зад неа е Ненси Пелоси, која е првата жена – претседателка на американскиот Конгрес од 2007 година.

Тинејџерката Грета Тунберг, која „Тајм“ ја прогласи за личност на годината, на листата на „Форбс“ е на 100. место.

Прикажи повеќе...

Европа

„Дојче веле“: Орбан сака да владее вечно

Објавено пред

Унгарскиот парламент усвои измени на закони и на деловникот со кои практично се замолчува опозицијата, пишува „Дојче Веле“, додавајќи дека Виктор Орбан е подготвен на сè, само за да не ја изгуби власта.

Како што се наведува, на унгарскиот премиер очигледно ништо не му е поважно од останувањето на власт, па затоа на изборен пораз гледа како на лична навреда.

По 13 години на власт, фактот дека тој ги загуби локалните избори во многу важни градови, вклучувајќи ја и Будимпешта, е доказ дека системот на Орбан, кој на сите начини е насочен против опозицијата, не е непобедлив, констатира германската медиумска куќа.

„Сега тој го возвраќа ударот со цел дополнително да се осигура против губењето на власта на национално ниво. Деновиве парламентот усвои нови законски одредби, а планирани се и други. Тие се движат од ограничувања за формирање на пратенички групи, преку поголема контрола во културниот сектор, до понатамошно намалување на даночниот суверенитет на општините“, пишува ДВ.

Во него се додава дека регулативата за наводно лошо однесување од страна на пратениците за време на седниците на Собранието беше особено драстична, а новите регулативи му дадоа на претседателот на парламентот толку голема моќ и моќ за финансиски санкции што опозицијата практично може да молчи.

Пред пет години, унгарскиот парламент го смени својот деловник и стана гласачка машинерија, додека опозицијата е само декорација, пишува ДВ и додава дека претседателот на парламентот Ласло Ковер не пропушта можноста да ги казни опозициските пратеници или новинарите кои известуваат за парламентарната работа.

Орбан постапуваше прилично умерено во последните неколку месеци и го избегнуваше бранувања на политичката сцена, бидејќи целеше на тоа за свој човек да обезбеди место на функцијата европски комесар за проширување. Ова место и дава на Унгарија многу простор во нејзината политика кон Западен Балкан и поддршката на авторитарните лидери од регионот, оценува германскиот медиум.

Како што се наведува во текстот, од денот кога Оливер Вархели е именуван за комесар за проширување, Орбан повторно „пука рафално“ – против американскиот милијардер Сорос, против граѓанското општество и опозицијата, против „декадентниот“ Запад, што покажува дека не треба да се развиваат илузии за промена на неговиот начин на владеење.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Продолжуваат протестите во Хонгконг

Објавено пред

Илјадници луѓе се придружија на вечерните демонстрации во Хонгконг  за да одбележат шест месеци откако започнаа протестите на приврзаниците на независноста.

Толпата извикуваше „Луѓе од Хонгконг, одмаздете се“, бесна поради реакцијата на полицијата која пушти солзавец и вршеше апсења.

Митингот наречен „Обединети ние стоиме“, според АП, беше организиран во услови на загриженост од некои демонстранти дека движењето слабее како што влегува во седмиот месец, додека владата не покажува знаци за правење дополнителни отстапки.

Протестот доаѓа во време кога владата се соочува со притисок да се согласи за независна истрага за полициското насилство што предизвика бес кај многу граѓани од оваа полуавтономна кинеска област.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија2 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија3 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Не постои пречка за една изборна единица на изборите во април, брифираат извори од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. СДСМ синоќа...

Македонија3 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет4 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет4 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион6 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет6 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет6 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет6 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт16 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион18 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија19 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ22 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија23 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија23 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија1 ден

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет1 ден

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија1 ден

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија1 ден

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Досие