Контакт

Свет

Свински грип – Светот брза да избегне пандемија и хистерија

Објавено пред

Владите во светот брзаат во преземањето мерки да спречат пандемија на свински грип, но и глобална хистерија, во време кога случаи на оваа болест

Владите во светот брзаат во преземањето мерки да спречат пандемија на свински грип, но и глобална хистерија, во време кога случаи на оваа болест се појавуваат од Нов Зеланд до Европа.

Засега нема глобална пандемија, оценуваат експертите.

Не е јасно колку луѓе имаат мутиран вид на вирусот свински грип и зошто во сите земји, освен Мексико, има полесни случаи на заболени.

Исто така не е јасно дали новиот вирус е високо заразен.

Експертите, сепак, предупредуваат дека ќе биде предоцна ако во преземањето чекори за заштита се чека да биде прогласена пандемија.

„Ние мислиме дека грипот ќе продолжи да се шири, но преземаме агресивни акции со цел да се намалат ефектите врз здравите лица“, соопшти Ричард Бесер, директорот на Центарот за контрола и превенција на болести од Атланта, главната епидемиолошка установа во САД.

Македонскиот министер за здравство Бујар Османи соопшти во неделата дека засега нема податоци оти вирусот на свинскиот грип се појавил и во Македонија.

Тој најави дека денеска властите ќе ја разгледаат за забрана на увозот на свежо свинско месо во Македонија

Мексико, епицентарот на заразата, соопшти доцна синоќа дека бројот на починати од свинскиот грип се искачил на 103.

„Последните податоци со кои располагаме се за 1,614 случаи, од кои 103 починале“, соопшти мексиканскиот министер за здравство Хозе Анхел Кордоба.

Сите јавни собирања во оваа земја се откажани, а затворени се пазарите, рестораните и кината.

На улиците и во јавниот превоз има малку луѓе, а некои носат маски на лицата.

Светската банка одобри заем на Мексико во износ од 205 милиони долари за борба со свинскиот грип, од кои 25 милиони долари ќе бидат наменети за итна набавка на лекови и медицинска техника за дијагностицирање.

Канада потврди за шест случаи на заболени од свински грип, вклучувајќи ученици кои пролетните празници ги минале во Мексико.

Сличен е случајот и со осум заболени средношколци од Њујорк, од кои дел, исто така, пред две недели биле на одмор во Мексико.

Во САД до неделата вечер се потврдени 20 случаи на свински грип, при што само еден заболен е досега хоспитализиран.

Американските власти прогласија кризна состојба во јавното здравство, но Белата куќа соопшти дека „не е време за паника“.

Шпанија соопшти за три нови случаи на заразени од свински грип, со што вкупниот број во оваа европска земја се искачи на шест лица.

Вниманието на светските влади особено е насочено кон патниците. Кина, Русија, Тајван и Боливија планираат да ги стават во карантин патниците кои доаѓаат од подрачјата зафатени од свинскиот грип, доколку лицата имаат такви симптоми.

Италија, Полска и Венецуела ги советуваа своите граѓани да ги одложат патувањата во зафатените делови во Мексико и САД./крај/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Грција 170 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Грција, во последните 24 часа, се потврдени 170 нови случаи на коронавирус, a седум лица починаа, пренесува АНА.

Од почетокот на епидемијата во Грција се заразиле 15.142 лица, од кои 2.591 се поврзани со престој во странство.

Досега починале 338 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Франција втор ден над 10.000 новозаболени

Објавено пред

Француските здравствени власти пријавија нови 10.569 случаи на Ковид-19. Ова е помалку од рекордниот број од 13.498 новозаболени што беа регистрирани претходниот ден.

Бројот на починати од коронавирус во Франција се искачи на 31.585 од 31.274 во саботата, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број на случаи сега е 453.763.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Романија 1.231 нов случај на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Романија се потврдени 1.231 нов случај на коронавирус, а починале 33 лица.

Од почетокот на епидемијата, бројот на заболени во Романија достигна 112.781, а бројот на смртни случаи 4.435.

Досега оздравеле 89.771 лице, а тестирани се 2.223.462 лица од кои 13.391 во последните 24 часа.

Во болница се 7.120 пациенти од кои 470 се на интензивна нега.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија7 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија10 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Македонија12 часа

Утре ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата, не е исклучена можноста за затворање на градинките

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Регион12 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија14 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија16 часа

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија16 часа

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура16 часа

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија16 часа

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет1 ден

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет1 ден

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура1 ден

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет1 ден

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ1 ден

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион1 ден

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион1 ден

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија1 ден

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Досие