Контакт

Свет

СЗО: Четврт степен на тревога

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) го подигна нивото на мобилност, од трет на четврти степен на тревога поради можна пандемија на свински грип

Светската здравствена организација (СЗО) го подигна нивото на мобилност, од трет на четврти степен на тревога поради можна пандемија на свински грип.

Вршителот на должност заменик-генерален директор на СЗО Кеиџи Фукуда изјави дека оваа одлука е донесена на состанокот на комитетот за итни случаи, поради потврдениот пораст на бројот на заболени од свински грип.

Подигнување на нивото на тревога на четврт степен означува дека СЗО ја потврдува епидемијата во ограничен број на области, дека веројатноста од појава на пандемија се зголемува, но оти пандемијата не е неизбежна, јавуваат светските агенции.

Нивото на тревога пет значи дека СЗО признава оти епидемијата зафатила многу поширока област.

Оваа организација не препорачува затворање на границите или ограничување на патувањата, но ги повикува сите држави зајакнато да се подготвуваат за евентуална пандемија на грип.

Веројатниот број на починати како последица на свинскиот грип во Мексико се искачи меѓу 149 и 152 лица, соопшти изутрината мексиканскиот министер за здравство Хозе Анхел Кордоба.

Претходно тој за прв пат соопшти дека можеби има знаци на забавување на ширењето на епидемијата, наведувајќи дека бројот на починати се намалил од шестмина во саботата на петмина во неделата и тројца во понеделникот.

Властите во Нов Зеланд соопштија дека тестираат 56 потенцијални случаи на заболени од свински грип, лица кои неодамна се вратиле од Мексико и САД.

Во Швајцарија, патнички воз синоќа беше сопрен, а патниците евакуирани, откако се скршил специјален контејнер во кои имало тестови со вирус на свинскиот грип.

Контејнерот со тројна обвивка од пластмаса и картон содржел тестови од животни, кои не можеле да бидат заразни за луѓето../крај/ме/ис/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

75 години од атомскиот напад врз Хирошима и Нагасаки

Објавено пред

Утре Јапонија ја одбележува 75-годишнината од американскиот нуклеарен напад врз Хирошима, што беше првиот ваков напад во историјата на човештвото.

Од 6 август 1945 година, кога САД фрлија атомска бомба врз јапонскиот град, што го забрза крајот на Втората светска војна, до крајот на таа година, во експлозијата и од повреди и болести предизвикани од зрачење, починаа околу 140.000 луѓе.

Во следните години, па сè до денес, многумина од преживеаните починале од леукемија и други болести предизвикани од зрачење, но никој не може со сигурност да го каже точниот број на жртвите на бомбардирањето.

Последните преживеани продолжуваат да го оживуваат сеќавањето за нападот врз Хирошима и три дена подоцна на Нагасаки, и да го пренесуваат на идните генерации. Јапонските власти објавија дека има околу 135.700 преживеани, а нивната просечна старост е 83 години, објави агенцијата „Франс прес“.

Од тој напад, ниту еден американски претседател не ја посети Хирошима сè до 2016 година, кога тогашниот американски претседател Барак Обама положи венец во спомен-паркот во тој јапонски град.

Според некои проценки, повеќе од 220.000 луѓе загинале во нападите врз Хирошима и Нагасаки.

Секоја година, 10 милиони оригами во форма на жерав се испраќаат во Хирошима, птици кои се симбол на долговечноста и бесмртноста во Јапонија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Татко се обидува да го заштити својот син по експлозијата во Бејрут

Објавено пред

На социјалните мрежи се шири видео од Бејрут, на кое се гледа како татко се обидува да го заштити и смири синот по огромната експлозија во која загинаа повеќе од 100 луѓе.

На снимките се гледа како таткото го гушка својот син, а потоа го зема во рацете и се обидува да го стави под маса.

„Ова ме доведе до солзи, толку тажно и толку нереално“, напишаа твитерџиите откако беше објавено видеото.

Во огромна експлозија во Бејрут загинаа од 100 луѓе и повредени се повеќе од 4.000, јави АФП, повикувајќи се на либанскиот Црвен крст. Официјалните лица очекуваат бројот на загинатите да продолжи да расте.

Експлозијата во складиштата во пристаништето каде што се чуваше високо експлозивниот материјал беше најсилната експлозија што се појави во Бејрут последниве години, град кој веќе е сериозно погоденат од економската криза и од растот на пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Анте Готовина: Операцијата „Бура“ ја одреди иднината на Хрватска

Објавено пред

Поранешниот хрватски генерал Анте Готовина, се обрати на одбележувањето на 25-годишнината од воено-полициската операција „Бура“ што се одржува во Книн, Хрватска.

„Помина четврт век од „Бура“, операција која ја одреди иднината на нашата татковина. Под водство на претседателот Фрањо Туѓман, во посебно неповолни околности ја градевме хрватската војска способна да се одбрани, да стави крај на наметнатата војна и да создаде услови за мир. Животите на многу млади луѓе и оние кои го изгубија своето здравје се во колективната свест на нашиот народ. Со гордост и тага се сеќаваме на нашите пријатели. Низ научени лекции од нашата бурна историја, ние сме посилни, подобри луѓе, спремни со оптимизам да работиме денес за подобро утре во новото поглавје. Во овие 25 години поминати во мир и сигурност, Хрватска се гради и развива во модерна демократија“, кажа Готовина.

Анте Готовина помина седум години во притвор во Меѓународниот суд во Хаг под обвинение за воени злосторства во операцијата „Бура“. Во 2012 година тој беше прогласен за невин.

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, претходно го честита Денот на победата.

„Денешниот национален празник е повеќе од сеќавање на една освоена битка. Со влегувањето на хрватската армија и полиција во Кралскиот Книн на 5 август 1995 година, вековниот сон за слободна и независна држава на многу генерации Хрвати стана реалност. Затоа овој ден е круна на нашата историја. Во него се собрани сите наши битки, сите знамиња на нашата борба за слобода гордо се веат во боите на хрватското национално знаме на врвот на тврдината во Книн“, напиша Пленковиќ на „Твитер“.

„Бура“ e воена операција за заземање на дел од територијата на Република Српска Краина, непризната држава формирана на територијата на независна Хрватска. Операцијата траела од 4 до 7 август 1995 година, а завршила со пад на Република Српска Краина и воспоставување контрола од страна на Република Хрватска над таа територија. Главен град на Република Српска Краина бил Книн.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест...

Свет2 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија2 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет3 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија3 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет3 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет3 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија14 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет15 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија19 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ20 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија20 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија21 час

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија21 час

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија21 час

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија22 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија22 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија22 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет1 ден

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион1 ден

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Досие