Контакт

Свет

Французите разочарани од Саркози

Објавено пред

Најмалку 65 отсто од Французите се разочарани од претседателот Никола Саркози и негативно ја оценуваат неговата работа, две години откако дојде

Најмалку 65 отсто од Французите се разочарани од претседателот Никола Саркози и негативно ја оценуваат неговата работа, две години откако дојде на власт.

На прашањето во најновата анкета „дали сте задоволни или разочарани од работата на Никола Саркози откако дојде на власт по изборите во 2007“, 65 отсто од анкетираните изјавиле дека се разочарани, а само 22 отсто дека се задоволни.

Околу 63 отсто од испитаниците негативно го оцениле ангажирањето на Саркози, а само 28 отсто позитивно, додека девет отсто немале конкретно мислење.

Анкетата била спроведена на крајот од април./крај/онаса/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Се удавија 27 мигранти кај брегот на Мавританија

Објавено пред

Најмалку 27 луѓе се удавиле кај брегот на Мавританија, кога се превртело бротчето кое превезувало мигранти. Крајбрежната стража на Мавританија денеска спасила едно лице кое преживело.

Бротчето пред неколку дена тргнало од Западна Сахара кон Канарските Острови. Поради проблеми со моторот, останале заглавени на отворено море, а луѓето по некое време почнале да дехидрираат.Поголемиот дел од мигрантите билe од супсахарска Африка.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 4,9 степени го погоди Алжир

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погоди источен Алжир, во кој, за среќа, никој не е повреден, соопшти Службата за цивилна заштита.

Земјотресот уништил три куќи, меѓу кои и вила на четири ката, додека 31 станови се оштетени, а луѓето излегле на улиците во паника, пренесе „Ројтерс“.

Земјотресот бил проследен со последователен земјотрес со јачина од 4,5 степени.

Земјотресот ја погоди провинцијата Мила, на околу 350 километри источно од главниот град на Алжир. Земјотресот предизвикал оштетување на патиштата, кои се затворени за сообраќај.

Во земјотресот со јачина од 6,7 степени кој се погоди Алжир во 2003 година загинаа 2.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Објавено пред

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“ во Керала, Индија.  Според првичните информации, загинале пилотот и двајца патници.

Медиумите јавуваат дека се повредени 40-тина патници.

Авионот се подготвувал да слета кога се случила несреќата. Откако ја промашил пистата, авионот се скршил на неколку дела. Инцидентот се случил во услови на многу силни врнежи од дожд во областа.

Една локална телевизија соопшти дека многу патници се примени во болница со повреди и дека, за среќа, авионот не се запалил.

Авионот „Ер Индија експрес“ наводно паднал во теснец длабок 9 метри додека слетувал на аеродромот „Карипур“ во Кожикоде.

На снимките кои се појавија на социјалните мрежи се гледа дека авионот е преполовен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Македонија3 часа

155 нови случаи на Kовид-19 во земјава, починати се две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на...

Топ3 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија5 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет5 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет7 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија7 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија7 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија7 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет8 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет8 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет9 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет10 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет11 час

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет12 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион23 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет23 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет1 ден

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет1 ден

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија1 ден

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Досие