Контакт

Свет

Над 20 000 цивили убиени изминатиов месец во Шри Ланка

Објавено пред

Над 20 000 цивили се убиени изминатиов месец во Шри Ланка во судирите меѓу војската и Тамилските тигри

Над 20 000 цивили се убиени изминатиов месец во Шри Ланка во судирите меѓу војската и Тамилските тигри.

Според доверливи информации на Обединетите нации (ОН), до крајот на април биле убиени околу седум илјади цивили, а по тоа во мај секојдневно биле убивани по 1 000 цивили дневно.

Најголемиот број од жртвите настрадале од нападите на војската, кои биле насочени кон бунтовниците кои пак како свои засолништа ги користат бегалските кампови. /крај/хн/мс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Потпретседателката на Европската комисија смета дека интернетот троши премногу струја

Објавено пред

Интернетот троши многу струја, нагласи потпретседателката на Европската комисија, Маргарет Вестагер, укажувајќи на негативните ефекти од оваа потрошувачка врз климата на Земјата.

Понатамошната дигитализација ќе бара уште повеќе струја, вели данската политичарка во интервју за медиумската групација „Функе“.

„Стримингот на филмови троши многу електрична енергија. Имено, замислете за момент колку трошоци се прават за климатизација на сервисните центри на овие платформи“, додава Вестагер.

Тоа ќе биде огромен предизвик за зацртаната климатска неутралност која земјите на ЕУ се договорија да ја постигнат до 2050 година, смета функционерката.

„Ќе мора да развиеме технологии за да ја минимизираме потрошувачката на енергија и да ја подобриме енергетската ефикасност“, смета таа, осврнувајќи се притоа на новата еколошка програма на блокот.

Низ целиот свет, платформите како „Нетфликс“ и „Јутјуб“ и услугите за видео-конференции како „Скајп“ трошат 200 милијарди киловат-часови електрична енергија на годишно ниво, според податоците објавени од германската компанија „Еон“.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Ниту Џонсон не верувал во победата, па морале да нарачаaт уште 50 шишиња вино за да го прослават големиот успех

Објавено пред

Тимот на британскиот премиер Борис Џонсон сè уште е во славеничка атмосфера откако Конзервативната партија извојува голема изборна победа, освојувајќи мнозинство во парламентот.

Исходот од изборите бил толку неочекуван што тие морале да нарачаат дополнителни 50 шишиња вино бидејќи Џонсон освоил повеќе места во парламентот отколку што очекувале, објави британски „Сан“.

До такво сознание се дошло кога се појавиле фотографии од прославата, откако бројките на гласањето во четвртокот навечер ја посочиле неговата јасна победа.

Џонсон и неговата Конзервативна партија го освоија мнозинството во парламентот и добија дури 365 места.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Австралиските пожарникари предупредуваат на голем пожар пред најновиот топлотен бран

Објавено пред

Австралиските пожарникари предупредуваат за можен голем пожар во период кога напорите за справување со повеќе од 100 пожари во Нов Јужен Велс спектакуларно пропаднаа. Огнот се прошири преку линијата на одбрана, а земјата се подготвува за својот веројатно најжежок ден во историјата, пренесува Раша тудеј.

Најмалку 20 куќи се уништени недалеку од Сиднеј, над 400.000 хектари се изгорени, а пожарот се движи кон Сините Планини, популарна туристичка дестинација западно од градот.

Жителите се подготвуваат за уште поекстремни температури оваа недела, бидејќи се предвидува историски жешко време. Ова е голем проблем за пожарникарите кои веќе се борат со огромен број пожари во очекување на екстремните температури. Снимките од Сиднеј покажуваат сериозна загаденост на воздухот од пожарите.

Властите се обидоа да ги искористат пониските температури за да предизвикаат „контролиран пожар“ т.е. мали пожари за отстранување на вегетацијата пред главните пожари и на тој начин да го запрат нивното ширење, но се чини дека тактиката не успеа бидејќи екипите изгубија контрола врз нив, а пламенот се шири подалеку од линиите за одбрана, достигнувајќи дури 70 метри височина.

„Во овие услови на суша што и да се обидуваме не помага“, рече заменик-комесарот на Руралната противпожарна служба на Нов Јужен Велс, Роб Роџерс.

Претстојниот топлотен бран може да доведе до најжешкиот ден во пишаната историја на Австралија, надминувајќи го сегашниот рекорд од 50,7 степени Целзиусови, поставен во 1960 година.

Од септември досега во пожарите загинаа шест лица, а повеќе од 700 домови се уништени, додека градовите се гушат во штетниот чад од пожарите. Квалитетот на воздухот во Сиднеј сега е полош од Пекинг и Њу Делхи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Општина Ѓорче Петров им забрани на наставниците да користат мобилни телефони

Општина Ѓорче Петров донесе забрана за користење мобилни телефони од страна на наставниците за време на наставата во основните училишта...

Топ2 часа

Прегазен пешак во Илинден

Дваесет и едногодишно момче со автомобил удрило во 79-годишен пешак, кој починал на местото на несреќата. Според информациите на полицијата,...

Македонија2 часа

(Видео) Јасна Мандиќ од куќен притвор донесена на распит во Обвинителството

Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, соработничката на Бојан Јовановски, од куќен притвор со полициска придружба беше спроведена во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија3 часа

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детаљниот урбанистичкиот план, кој, како што велат, може да...

Свет4 часа

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската амбасада по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк...

Свет4 часа

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет5 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија17 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ20 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија22 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет24 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија2 дена

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Досие