Контакт

Свет

Мадоф доби 150 години затвор

Објавено пред

Американскиот финансиер Бернард Мадоф е осуден на 150 години затвор од судот во Њујорк, ова е максимална пресуда, побарана за гигантската измама

Американскиот финансиер Бернард Мадоф е осуден на 150 години затвор од судот во Њујорк, ова е максимална пресуда, побарана за гигантската измама од десетици милијарди долари, која однесе многубројни жртви.

Судијата нареди уште Мадоф да плати обештетување од 170 милијарди долари заради незаконско придобивање средства.

Обласниот суд во Њујорк нареди на сопругата на финансиерот, Рут Мадоф да биде одземен имот вреден 85 милиони долари, оставајќи и 2,5 милиони долари во кеш

Мадоф на 12 март призна вина за 11 точки од обвинението, меѓу кои измама, прекршување на заклетва, перење на пари и кражба. Од тогаш тој е во затвор, далеку од комфорот на луксузниот апартман во Менхетн

Измамникот ги уништи жртвите, кои ги загубија своите домови, наследство, животните заштеди во една од најголемите финансиски измами на сите времиња.

Меѓу неговите жртви се холивудски ѕвезди, некои од најпознатите светски банки и еврејски хуманитарни организации, од кои дел мораа да затворат/крај/бгнес/ил©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Уапсен вработен во британскиот конзулат во Хонгконг

Објавено пред

Вработен во британскиот конзулат во Хонгконг е уапсен во кинескиот град Шенжен, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Во изјавата на кинеското министерство се вели дека Британецот ги прекршил законите, но не прецизираат за што станува збор, пренесува „Ројтерс“.

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека е „длабоко загрижено“ поради исчезнувањето на вработен во британскиот конзулат во Хонгконг откако заминал за бизнис во Кина.

Министерството соопшти дека побарало информации од Хонгконг и провинцијата Гуангдонг во врска со вработениот, кој бил приведен додека преминувал од кинескиот град Шенжен во Хонгконг, пренесува АП.

Локалните медиуми објавија дека станува збор за Симон Ман-кит, кој е одговорен за прашања поврзани со трговијата и инвестициите.

Тој присуствуваше на деловен настан во Шенжен на 8 август.

За него се вели дека не се вратил во Хонгконг иако планирал да се врати со воз истиот ден.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп ги критикуваше Евреите кои гласаат за демократи

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп им порача денеска на Евреите кои гласаат за демократите дека покажуваат целосно незнаење и голема нелојалност.

„Каде замина Демократската партија? Каде заминаа кога пред Израел ги бранат конгресменките Илхан Омар и Рашида Тлајб“, пренесе „АП“.

Трамп предизвика бес кај критичарите кои сметаат дека неговите коментари се антисемистски.

Американскиот претседател значително се приближи кон Израел и тамошниот премиер, Бенјамин Нетанјаху, додека Омар и Тлајб силно го критикуваат односот на Израел кон палестинците.

Трамп минатата недела издејствува Израел да ја забрани посетата на Омар и Тлајб.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија им се придружува на САД во „обезбедување на безбедна навигација“ во Ормускиот Теснец

Објавено пред

Австралискиот премиер Скот Морисон објави дека неговата земја им се придружува на Соединетите Американски Држави во „обезбедување на безбедна навигација“ во Ормускиот Теснец и ќе испрати ограничен воен контингент во Персискиот Залив.

„Треба да дадеме свој придонес во меѓународната мисија за одржување мир и безбедна пловидба во Ормускиот Теснец“, рече Морисон.

Тој истакна дека околу 25% од нафтата доставена до Австралија поминува низ теснецот.

Како дел од воената мисија во Персискиот Залив ќе бидат испратени еден воен брод, авиони за набљудување и ограничен контингент на авиони и офицери на австралиската армија.

Велика Британија на 6 август објави дека се приклучува кон американската коалиција во Ормускиот Теснец.

Соединетите Американски Држави најавија создавање поморска коалиција откако Иран заплени британски танкер, поради наводно кршење на поморскиот закон и напад на непознати сили на бродовите во Персискиот Залив, тврдејќи дека целта ќе биде „да се обезбеди безбедност на навигацијата“ преку клучна рута за извоз на нафта.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион2 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша во нова видео порака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама...

Свет2 часа

Преродба на „Големата осумка“, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД следната...

Македонија2 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион3 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија3 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech14 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија21 час

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија23 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија23 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет2 дена

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Досие