Контакт

Свет

Инциденти во Рим непосредно пред самитот Г-8

Објавено пред

Помали демонстрации одржани се во центарот на Рим против самитот Г-8 кој што почнува денеска, а полицијата во текот на судирите уапси речиси 40 демон

Помали демонстрации одржани се во центарот на Рим против самитот Г-8 кој што почнува денеска, а полицијата во текот на судирите уапси речиси 40 демонстранти, од кои повеќето се Италијанци.

Студенти и антиглобалисти рано утрината запалија неколку гуми, а полицијата брзо ги уапсила.

Според локалните медиуми, демонстрантите се упатиле кон Универзитетот во Рим каде што фрлаа шишиња и камења кон полициски возила.

Полицијата соопшти дека се уапсени 36 демонстранти, од кои 27 Италијанци.

Градоначалникот на Рим, Џани Алемано изјави дека сите имаат право да протестираат, за да се слушне нивниот глас, но со почитување на правилата и без предизвикување на инциденти.

На самитот на групата седум индустриски најразвиени земји и Русија во италијанското гратче Аквила ќе стане збор за светското стопанство, борбата против климатските промени и сиромаштијата.

Лидерите на осумте земји САД, Велика Британија, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Канада и Русија ќе се соберат денеска, а во четврток и петок ќе им се придружат и колегите од Г-5 – Јужна Африка, Бразил, Кина, Индија и Мексико, како и од Австралија, Индонезија и Јужна Кореја./крај/бе/амп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден, Гејтс и Маск цел на најголемата интернет-измама на „Твитер“

Објавено пред

Сметките на „Твитер“ на Барак Обама, Џеф Безос, Џо Бајден, Илон Маск и многу други лица со високи профил и компании станаа жртви на една од најголемите сабјер-измами во историјата на интернетот.

Осомничените биткоин-измамници ја презеле контролата врз сметките што им припаѓаат на богатите и славните личности повеќе од два часа во текот на попладневните часови и измамиле барем неколку стотици луѓе да им префрлат криптовалути.

Во еден твит во нападот, кој бил испратен од сметката на Бил Гејтс, софтверски магнат, кој е второ најбогато лице во светот, им ветува на корисниците дека ќе ги удвојат сите исплати испратени на неговата биткоин-адреса во следните 30 минути.

Слични твитови се појавија на сметките на раперот Канје Вест, инвеститорот Ворен Бафет и корпорациите, вклучувајќи ги „Епл“, „Венди“, „Убер“, и апликацијата за трансфер на пари „Кеш“.

„Твитер“ соопшти дека го разгледува нападот.

„Ние сме свесни за безбедносните инциденти што влијаат на сметките на ‘Твитер’. Истражуваме и преземаме чекори за да го поправиме“, велат од компанијата.

Повеќемина биле измамени, при што регистрирани се над 200 случаи на луѓе што испраќале пари, дури и до 100.000 американски долари.

Прикажи повеќе...

Регион

Нова мерка во Црна Гора: самоизолација од 21 ден по контакт со заболен

Објавено пред

Националното координативно тело за заразни болести на Црна Гора одлучи самоизолацијата при контакт со заболен од Ковид-19 да трае 21 ден, пишуваат медиумите од Подгорица.

По предлог на Институтот за јавно здравје, изменети се наредбите на Министерството за здравство, кои се однесуваат на карантин и самоизолација на лицата што биле или се сомнева дека биле во контакт со заболени од Ковид-19 или за контакт со лица за кои постои сомнеж дека се заболени од оваа болест, соопшти црногорската влада.

Самоизолацијата до оздравување, а најмалку 21 ден, е одредена и за оние што имаат позитивен ПЦР-тест на новиот вирус и имаат благи симптоми или се без симптоми на болеста.

Прикажи повеќе...

Свет

Болсонарао повторно позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, повторно е позитивен на коронавирусот, пренесе „Си-ен-ен Бразил“.

Болсонаро, познат по тоа што ја негира сериозноста на вирусот и го нарече обичен грип, првпат на 7 јули објави дека е позитивен на Ковид-19.

„Си-ен-ен Бразил“ наведува дека Болсонаро изјавил оти неговиот тест на Ковид-19 е повторно позитивен и порачал дека пак ќе се тестира за неколку дена.

По заразата, состојбата на бразилскиот претседател е добра и тој ќе се врати на работа ако новиот тест на Ковид-19 подоцна неделава се покаже негативен, пренесува „Ројтерс“.

Бразил е на второто место во светот по бројот на заразени и починати како последица на коронавирусот, со 1.939.167 случаи на инфекција и 74.445 смртни случаи, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

ДИК: Според 93 отсто од обработените податоци „Можеме“ има 36,13%, а ВМРО-ДПМНЕ 34,65% од гласовите

Според неофицијални резултати што ги објави Државната изборна комисија од обработени 93,96 отсто од податоците од вкупно 3.480 гласачки места,...

Македонија25 минути

Јанушев: Трката е тесна, ВМРО-ДПМНЕ има шанси да формира Влада

Генралниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференцијата пред партиските простории порача дека партијата влегува во трката да формира Влада...

Македонија2 часа

(Видео) Ахмети: ДУИ освои над 100 илјади гласа и 12 мандати

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа на неговата партија во албанскиот блок оценувајќи дека се обезбедени над 100 илјади...

Македонија2 часа

(Видео) Дерковски: Тековните резултати покажуваат мртва трка меѓу политичките ривали

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на прес-конференција соопшти дека според тековните резултати со кои располага Комисијата, очигледна е мртвата трка...

Македонија3 часа

Манчевски во изолација, неговиот возач и заменик-министерот на МИОА позитивни на коронавирус

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преку својот фејсбук-профил информира дека поради позитивниот тест на Ковид-19 на својот...

Македонија3 часа

Во исчекување на резултатите падна интернет-страницата на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира. Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем...

Македонија4 часа

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија4 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија6 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија7 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија9 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија9 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија10 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија11 час

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија12 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија13 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион13 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет14 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија15 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија16 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Досие