Контакт

Свет

Околу 130 мртви во цунами во јужен Пацифик

Објавено пред

Најмалку 130 луѓе загинаа во серијата цунами што ги погодија островите во јужен Пацифик, по земјотресот со јачина од 8.0 степени по Рихтер.

dobivaj vesti na viber

<!– /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:””; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:justify; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:Arial; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –> Најмалку 130 луѓе загинаа во серијата цунами што ги погодија островите во јужен Пацифик, по земјотресот со јачина од 8.0 степени по Рихтер. Како што пренесува Макфакс, најмалку 100 луѓе загинале во државата Самоа, а целосно се уништени неколку туристички одморалишта и села. Уште 20 луѓе загинале во соседната Американска Самоа. А 10 настрадале на островот Ниуатопутап во составот на Тонга. Стотици луѓе се повредени. Според изјави на очевидци, брановите биле високи и до шест метри, а се додава дека неколку жени со деца ги проголтало морето. Туристичките населби и села на Самоа буквално се збришани од брегот. Се стравува дека меѓу загинатите се голем број австралиски и новозеландски туристи, на кои Самоа им е омилена дестинација. Магнитудата на земјотресот била 8.0 по Рихтер, со епицентар од 200 километри од Самоа, а по него следеа уште два помали со јачина од 5.8 и 5.6 по Рихтер. /крај/со/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два системи“

Објавено пред

Тајван го отфрла моделот „една земја, два системи“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање, соопшти денеска тајванското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

„Само народот на Тајван може да одлучи за својата иднина“, изјави портпаролката на министерството Џоан Оу на прес-конференција во Тајпеј, пренесува Ројтерс.

Таа додаде дека Кина ја користи неодамнешната посета на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси како изговор да создаде нова нормала за да го заплаши народот на Тајван.

Вчера Кина објави Бела книга со наслов „Прашањето на Тајван и повторното обединување на Кина во новата ера“, во која се вели дека мирното обединување и „една земја, два системи“ се основните принципи за решавање на проблемот со Тајван.

Пекинг, исто така, наведува дека нема да се откаже од употребата на сила и дека ја задржува можноста да ги преземе сите неопходни мерки за заштита од надворешно мешање и сите сепаратистички активности.

Прикажи повеќе...

Европа

Сестрата на Ким Џонг Ун: Јужна Кореја ја предизвика епидемијата со ковид во Северна Кореја

Објавено пред

Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, која е влијателна личност во таа земја, го обвини Сеул дека ја предизвикал епидемијата на ковид во Северна Кореја и се закани со „одмазда“, објавија државните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Ким Јо Јонг ги упати обвинувањата на денот кога Пјонгјанг прогласи „победа“ над болеста.

Таа, исто така, го осуди испраќањето на пропагандни летоци со балони од Јужна Кореја и го нарече чинот злосторство против човештвото, објави официјалната новинска агенција „KCNA“.

Пјонгјанг претходно објави дека чудните работи во близина на границата со Јужна Кореја предизвикале епидемија на коронавирус.

Овие тврдења беа отфрлени од Сеул.

Прикажи повеќе...

Свет

Состанок на наркобосови во Мексико предизвика крвопролевање

Објавено пред

По воена акција насочена кон состанок на газдите на мексиканските нарко картели, членовите на картелите почнале да се борат меѓу себе, дивеат и палат возила, предизвикувајќи хаос во државите Халиско и Гуанахуато, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека еден осомничен криминалец е убиен, а неколкумина уапсени по конфузијата и хаосот во Халиско и Гуанахуато, двете мексикански држави каде насилството е најизразено.

„Очигледно е организирана средба на две банди. „Дојдоа воени единици, што доведе до судири и апсење на нарко босовите присутни на состанокот“, изјави претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор за новинарите, без да ги именува уапсените“ – пренесува порталот „Франс 24“.

Возилата биле оставени запалени за да ги блокираат патиштата во Халиско, дел од тактиката што ја користеа членовите на моќниот картел Нова генерација Халиско за да спречат апсење на неговите членови и пристигнување на воено или полициско засилување.

Инцидентите го натерале американскиот конзулат во Гвадалахара да издаде безбедносна тревога за американските граѓани кои живеат во областа, советувајќи ги да бараат безбедно засолниште.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 минути

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два системи“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два системи“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија12 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија13 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа14 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ15 часа

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет15 часа

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија16 часа

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија20 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија21 час

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа21 час

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет22 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија23 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет24 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет1 ден

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет1 ден

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет1 ден

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет1 ден

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет2 дена

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет2 дена

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија2 дена

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...