Контакт

Свет

Најмалку 18 загинати во сообраќајка во Бангладеш

Објавено пред

Најмалку 18 лица загинале, а 56 се повредени во Бангладеш, откако еден автобус се урнал во канал.

Најмалку 18 лица загинале, а 56 се повредени во Бангладеш, откако еден автобус се урнал во канал.

Како што соопштија локалните власти, 14 патници загинале на лице место на несреќата, а преостанатите четири починале на пат кон болница.

Несреќата се случила на околу 64 километри југозападна од главниот град Дака. /крај/б/ап/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Италија рекордни 24.991 новозаразени со коронавирус

Објавено пред

Италија и денес забележа рекорден број на заразени со коронавирус. Земјата регистрираше 24.991 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, а 205 лица починаа како резултат на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Ова го сруши вчерашниот црн рекорд кога беа евидентирани 21.994 нови случаи, пренесува Ројтерс.

Вкупно 37.905 лица починаа во Италија од коронавирус, додека досега како позитивни се регистрирани 589.766 случаи.

Северниот регион Ломбардија и натаму е најтешко погоден, со регистрирани 7.558 нови случаи во последните 24 часа, за разлика од вчерашните 5.035.

Прикажи повеќе...

Свет

Азербејџан: Во напад на ерменските сили загинаа 21 цивил

Објавено пред

Во нападот на Ерменија извршен со кластерна бомба во центарот на азербејџанскиот град Берде загинаа 21 цивил, додека повредени се 70 лица, јавува Агенција Анадолија, повикувајќи се на соопштение на Главното обвинителство на Азербејџан.

Бомбите паднале врз домовите, возилата и деловните простори на цивилите, што се наоѓаат во најфреквентните две зони во Берде.

Противпожарните служби беа упатени на местото на настанот, каде што го гаснеа пожарот предизвикан од експлодирањето на бомбите.

Голем број жители на Берде, кои дознале дека во нападот загинале нивни блиски, се собраа пред болницата.

Лејла Мустафејева доживеала шок откако дозна дека нејзината мајка загинала.

„Бев дома. Мајка ми излезе надвор. Одеднаш се слушна експлозија. Не ја видов мојата мајка. Моментално е во капела. Останав без мајка“, рече Мустафејева во изјавата за АА.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин.

Во овој временски период затворени ќе бидат рестораните, баровите, кината, театрите и други слични објекти, во обид да се запре ненадејното зголемување на заразата со коронавирус.

Одлуката треба да стапи на сила в понеделник и ќе трае до крајот на ноември, пренесува АП.

Продавниците и училиштата ќе останат отворени, за разлика од затворањето на Германија за време на првата фаза од пандемијата во март и април.

„Мора да дејствуваме сега, за да избегнеме акутна национална здравствена криза“, рече Меркел.

Канцеларката апелираше до луѓето да не одат на патувања што не се потребни и рече дека хотелите нема да можат да примаат туристи.

Меркел вети дека компаниите погодени од новиот делумен карантин ќе добијат економска поддршка, велејќи дека помалите компании ќе добијат 75% од своите приходи како поддршка, пренесува „Ројтерс“.

„Ние ќе ги обештетиме погодените компании, институциите и клубовите“, рече германската канцеларка.

Највисок дневен биланс на новозаразени

Според последните информации, во последните 24 часа во Германија се потврдени нови 14.964 случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Институтот „Роберт Кох“.

Претходниот рекорд беше поставен во саботата, кога беа евидентирани 14.714 нови случаи на заразени, и оттогаш се намалува дневниот број на нови случаи.

27 лица починаа од последниот пресек, пренесува „Ројтерс“.

Од почетокот на епидемијата, вкупно се заразени 464.239 лица, од кои 10.125 починале.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија5 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија5 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија5 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија6 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија6 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија7 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет7 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија8 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет9 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија10 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет10 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет10 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет11 час

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа11 час

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет21 час

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија22 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа24 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија1 ден

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија1 ден

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Досие