Контакт

Свет

Јанукович и Тимошенко влегуваат во вториот круг на претседателските избори во Украина

Објавено пред

Актуелниот претседател Виктор Јушченко не влезе во вториот круг по денешните претседателски избори во Украина. Според првичните резултати, Виктор Јанукович и Јулија Тимошенко во вториот круг ќе се борат за претседателската функција, дознава Макфакс.

Актуелниот претседател Виктор Јушченко не влезе во вториот круг по денешните претседателски избори во Украина. Според првичните резултати, Виктор Јанукович и Јулија Тимошенко во вториот круг ќе се борат за претседателската функција, дознава Макфакс.

Според досега преброените резултати, поранешниот премиер Виктор Јанукович освоил околу 35,6 отсто од гласовите, а на второ место е актуелниот премиер Јулија Тимошенко со освоени 25,72 отсто од гласовите.

Јушченко освоил мал број на гласови што се толкува како дебакл за водачот на портокаловата револуција за водење на европска Украина. /крај/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Падна либанската влада

Објавено пред

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан.

„Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан.

Либанската влада падна за помалку од една недела по огромната експлозија во Бејрут. Во експлозијата загинаа повеќе од 200 луѓе. Експлозијата беше причина и за неколкудневните насилни протести.Тројца министри веќе поднесоа оставки, како и седум члена на парламентот.

Либан веќе страдаше од најголемата економска криза во децении, со зголемување на бројот на заразени со коронавирус.Експлозијата во вторникот беше последната капка којашто ја прели чашата за многумина жители на Бејрут.

Гувернерот на Бејрут, Марван Абоуд изјави дека во експлозијата во главниот град на Либан загинале 220 лица, додека уште 110 се водат како исчезнати.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

Објавено пред

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според видеото, коешто го објавија тамошните медиуми, пожарот предизвикал силна експлозија.

Според руското Министерство за вонредни состојби, се запалил резервоар со бензин, кој предизвикал експлозија во областа Тракторозаводски во градот. Пожарот е изгаснат, а повредените се пренесени во болница.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Иран затворен весник кој објавил изјава од експерт во врска со коронавирусот

Објавено пред

Иранските власти го затвориле дневниот весник „Џахане Санат“ кога во него била објавена изјава од епидемиологот Мохамед Реза Махбобфар, дека официјалните бројки за случаите на коронавирус во земјата претставуваат само пет проценти од реалните бројки, која потоа беше негирана од иранското Министерство за здравство.

Главниот и одговорен уредник на везникот, Мохамед Реза Сади, за официјалната новинска агенција ИРНА изјавил дека властите го затвориле неговиот весник, кој почнал да се објавува во 2004 година и кој главно се фокусирал на информации од светот на бизнисот, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Според статистиките, од сите земји на Блискиот Исток најтешка е ситуацијата со коронавирусот во Иран, каде што од почетокот на епидемијата се разболеле над 329.000 лица, а 18.616 пациенти починале.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет42 минути

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет2 часа

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија4 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Македонија4 часа

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија6 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет7 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија7 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет8 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион9 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија9 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет20 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија20 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија21 час

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион1 ден

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија1 ден

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет1 ден

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Досие