Контакт

Свет

Aвстралијците повторно ќе може да патуваат во странство, но само со вакцина

Објавено пред

Австралија потврди дека следната недела ќе ја укине забраната, која ги спречи нејзините граѓани да патуваат во странство без посебна дозвола, пишува Би-би-си.

Австралијците поминаа 19 месеци под едно од најстрогите правила за патување во светот за да се обидат да го спречат ширењето на пандемијата на коронавирусот.

Тие мора да се вакцинираат пред да ја напуштат земјата

Од 1 ноември на луѓето повеќе нема да им треба посебна дозвола за да ја напуштат земјата под услов да се целосно вакцинирани. Засега тоа се однесува само на Австралијците, но некои од правилата за странците исто така ќе бидат олеснети набргу, соопшти владата.

„Пред крајот на годината предвидуваме дека ќе можеме да примиме целосно вакцинирани работници и странски студенти“, рече министерката за внатрешни работи, Карен Ендрјус.

Премиерот: Време е да ни се вратат животите

Премиерот Скот Морисон го поздрави најавеното отворање на границите велејќи дека е време Австралијците да си ги вратат животите.

Во моментот оние што ја напуштаат Австралија, која има повеќе од 160.000 заразени од коронавирус и 1.653 смртни случаи, може да го сторат тоа само во исклучителни случаи. Влезот во земјата е исто така дозволен само со исклучок, а има максимален број на оние што може да влезат во Австралија.

Австралијците помлади од 12 години ќе бидат ослободени од обврската за вакцинација за патување, а на другите невакцинирани патници сè уште им е потребна посебна дозвола и мора да бидат ставени во карантин во одредени хотели 14 дена по враќањето.

Регион

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира Влада“

Објавено пред

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател, Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на консултациите кои почнуваат денеска пред доделувањето на мандатот за нова Влада, јави БГНЕС.

Двете преодни влади ја стабилизираа земјата, рече Радев, истакнувајќи дека ефикасна коалициска влада може да постои и претседателската институција е отворена за дијалог, како и за поддршка во рамките на нејзините овластувања.

Сфативме дека е сосема итно да имаме влада, порача кандидатот за премиер, Кирил Петков, од „Промената продолжува“.

„Бугарија веќе има итна потреба од Влада. Оваа одговорност ја презедовме и идејата е во блиска иднина да го претставиме предлог-кабинетот врз основа на коалиција од четирите партии“, додаде Петков.

Тој истакна дека досегашните разговори меѓу ПП, БСП, ИТН и ДБ се апсолутно конструктивни.

„Направивме коалициски документ, кој синоќа беше комплетиран и испратен до сите коалициски партнери. Ги сумира сите мерки за кои разговаравме. Секоја од партиите во оваа коалиција треба да биде претставена во идниот кабинет. Имавме над 90 отсто заеднички политики. На Бугарија и требаат автопати, добри приходи, за да ги врати Бугарите од странство“ рече Кирил Петков.

Прикажи повеќе...

Европа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Објавено пред

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот Оксфорд и една од креаторите на вакцината на „Астра зенека“.

Гилберт предупредува и дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против новиот сој омикрон и дека луѓето треба да бидат повнимателни додека не се добијат дополнителни информации за оваа варијанта, пренесува Би-Би-Си.

„Ова нема да биде последен пат вирусот да ни се заканува по нашите животи. Вистина е дека следниот може да биде полош. Може да биде позаразен, посмртоносен или и двете“, рече Гилберт.

Таа вели дека се потребни повеќе средства за да се зголеми подготвеноста за следната пандемија, со цел да не се изгубат досегашните постигнати резултати.

„Напредокот што го постигнавме и знаењето што го стекнавме не смее да се изгуби“, рече Гилберт.

Зборувајќи за сојот омикрон, таа истакна дека неговиот шилест протеин содржи мутации за кои е познато дека го зголемуваат преносот на вирусот.

„Но, има дополнителни промени кои би можеле да значат дека антителата создадени од вакцините или инфекција со други соеви може да бидат помалку ефикасни во спречувањето на инфекцијата со омикрон“, додаде Гилберт.

Обединетото Кралство вчера забележа 86 случаи на заразени со новиот сој омикрон, со што вкупниот број на заразени со новиот сој досега се искачи на 246 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Објавено пред

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција во која загинаа 15 лица, додека потрагата по десетици исчезнати луѓе е отежната поради лошите временски услови.

Највисоката планина на островот Јава силно еруптираше во саботата, фрлајќи огромно количество пепел на небото над околните села.

Бројот на загинати се искачи на 15, а 27 се водат како исчезнати, соопшти Индонезиската агенција за управување со катастрофи.

Вулканот денеска повторно еруптираше потврди на Твитер Индонезискиот центар за вулканологија и геологија, предупредувајќи на континуирана сеизмичка активност.

„Семеру е еден од најактивните вулкани во Индонезија“, изјавил шефот на вулканската опсерваторија.

Некои загрижени жители се вратиле во своите домови за да ги прегледаат имотот и добитокот, а надлежните ги повикаа да бидат внимателни.

„Луѓето треба да бидат повнимателни бидејќи потенцијалната закана сè уште постои“, додаваат експертите.

Во областа Сумбервулух, спасувачките тимови се мачеа со лошите временски услови додека се обидуваа да ги извлечат жртвите од урнатините.

„Баравме девет исчезнати лица во ова село и ги најдовме телата на три жртви“, рече Естијанто Хедриантоно, раководител на локалната потрага. Тој додаде дека дополнителен предизвик се заробените тела под трупци и камења, а земјата се уште е врела.

Луѓето објавуваат фотографии од нивните исчезнати роднини на Фејсбук и бараат какви било информации за нив, пренесуваат агенциите.

Обезбедени се оброци и медицинска помош за повеќе од 1.700 евакуирани лица.

Тим за третман на траума беше испратен на терен за да им помогне на децата погодени од ерупцијата, а во областа се испратени пакети со помош, вклучувајќи ориз, ќебиња, облека и други основни потреби.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Работиме со нашите европски партнери за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник државен секретар за...

Македонија39 минути

Со САД негуваме продуктивен политички дијалог, оцени Пендаровски на средбата со Ескобар

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави. На средбата беа разменети...

Европа48 минути

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот Оксфорд и...

Свет55 минути

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција во која загинаа 15...

Европа2 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа3 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија на сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет14 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет16 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет16 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа18 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија20 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија21 час

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија22 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион24 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ1 ден

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет1 ден

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија2 дена

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет2 дена

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Досие