Контакт

Европа

Aвстриска министерка: Зелениот пасош да се прошири на земјите од Западен Балкан

Објавено пред

Министерката за Европа во австриската влада, Каролина Едштадлер, процени дека планираниот зелен пасош, кој треба да биде усвоен во ЕУ како документ што овозможува патување за време на пандемија, да се „прошири“ на трети земји, особено на Западен Балкан.

Зелениот пасош треба да содржи информации за прележано заболување, негативен тест за корона или вакцинација, со што би се овозможило патување.

Едштадлер, која е во посета на Тирана, за АПА изјави дека Западен Балкан е регион кој ѝ е близок, од каде што потекнуваат голем број нејзини граѓани, и затоа смета дека „зелениот пасош“ треба да се примени на тамошните држави.

Таа рече дека земјите од Западен Балкан, кандидати за членство во ЕУ, треба да бидат ориентирани кон ЕУ при изготвување  сертификати и технички услови, за да можат нивните граѓани безбедно да патуваат во Австрија.

„Ова исто така важи и за другата насока. Летната сезона е пред врата. Колку и да е убаво да се одмори во Австрија, можам да разберам дека граѓаните сакаат да ги поминат летото на море, а Западен Балкан е многу близу“, објасни Каролина Едштадлер.

Таа доде дека тоа треба да се примени и на трети земји, а за Австрија тие се Западен Балкан, Шпанија, Португалија и земјите од Јужна Америка.

Европа

Фон дер Лајен: Започнува активирање на средства од фондот за обновување од пандемијата

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денес е во посета на Лисабон и Мадрид, каде ќе започне со одобрување на плановите за закрепнување, поднесени од земјите кои бараат средства од фондот за обновување од пандемијата.

Ова е историско достигнување, рече фон дер Лајен пред Европскиот парламент минатата недела, најавувајќи скоро активирање на планот за закрепнување од 750 милијарди евра изработен пред скоро една година.

Португалија, која во моментов е претседател на ЕУ, го направи приоритет брзото усвојување на овие планови за закрепнување, по препораката на Комисијата.

Шпанија ќе биде втор по големина корисник на фондот за спасување по Италија, а Мадрид ќе добие 140 милијарди евра, од кои половина ќе бидат во форма на директни грантови и заеми.

„Две јужноевропски земји кои порано не се чувствуваа поддржани во Европа, сега имаат корист од извонредната поддршка и дарежливост на нивните северни партнери“, рече Тони Ролдан, раководител на истражувањето во Центарот за економска политика „Есаде“ во Мадрид.

Шпанија беше особено погодена кога пандемијата првпат избувна на почетокот на 2020 година, додека Португалија претрпе голем скок на бројот на новозаразени случаи претходно оваа година.

Со оглед на тоа што обете земји се силно зависни од туризмот, нивните економии се значително погодени.

Од должничката криза во еврозоната, која започна во 2011 година, Лисабон и Мадрид честопати беа на удар затоа што „поштедливите“ европски членки беа фрустрирани што требаше да издвојат пари за да го субвенционираат трошењето.

Ролдан изјави дека иако некои од условите околу стимулативните пакети остануваат нејасни, Шпанија и Португалија можат да покажат „поголема реформска амбиција“ во користењето пари, особено во областа на образованието.

Прикажи повеќе...

Европа

Захарова: Авторите на стратегијата на ЕУ кон Русија имаат проблем со чувството за реалност

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод надворешнополитичката стратегија на Европската Унија за Русија изјави дека нејзините автори имаат проблеми со познавањето на историјата и разбирањето на реалноста.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел, претходно изјави дека стратагијата ќе биде усвоена по три принципи – одбивање, зауздување и соработка со Москва, пренесува ТАСС.

„Можете ли да замислите личност што ви нуди односи засновани врз принципите на одбивање, зауздување и соработка? Можете ли? Тоа е Борел“, напиша Захарова на својот канал на „Телеграм“.

Според неа, авторите на стратегијата очигледно имаат проблем со познавањето на историјата и чувството за реалност.

Прикажи повеќе...

Европа

Сопственик на дуќан во Германија забранил влез за вакцинирани лица

Објавено пред

Во градот Хоф во Баварија, на излогот од една продавница, од неодамна стои натпис: „Пристап само за невакцинирани лица“.

Според магазинот „Феникс“, со натписот на излогот сопствениците на продавницата за традиционални носии (Трахтенладен) во Хоф сакаат јасно да стават до знаење кој е добредојден во нивниот дуќан: „Ве молам, разберете – пристап само за невакцинирани лица“.

Според нивната изјава, газдите сакаат да ја заштитат својата специјализирана продавница за носии, бизнис што го имаат од 2015 година.

„Се чувствуваме непријатно покрај луѓе што се вакцинирани“, вели сопственикот Шулер за inFranken.de. Натписот е поставен на излогот на продавницата од минатиот вторник. „Ние остануваме на нашиот став, без оглед што мислат другите за тоа“, нагласува Шулер.

Тој додава дека не верува во вакцините против коронавирусот затоа што, како што вели, не биле доволно тестирани.

„Не веруваме во овој лек“, категоричен е Шулер.

Сопствениците тврдат дека ја преживеале пандемијата без инфекција и дека сакаат тоа да остане така. „Ние сме здрави веќе една и пол година и сакаме тоа да остане така“, нагласува сопственикот на дуќанот.

Како што вели тој, бизнисот речиси пропаднал поради короната.

„Ние сме мала сезонска продавница и минатата година имавме пад на продажбата од 90 проценти“, посочува Шулер.

Сега кога им е овозможена работата, сопствениците велат дека сакаат да испратат јасна порака за она што го мислат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет2 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион2 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија3 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет4 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија4 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет4 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ19 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија21 час

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија23 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија1 ден

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет1 ден

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија1 ден

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет1 ден

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет1 ден

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 ден

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија2 дена

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Досие