Контакт

Свет

Business Insider: Геополитички предвидувања за 2017 година

Објавено пред

 

Се ближи крајот на 2016-та , а геополитичкиот метеж од изминатава година најавува доста непредвидлива состојба на светската политичка сцена како и во меѓународните односи, пишува британски Business Insider (BI).

Русија – Според предвидувањата на BI, Русија ќе направи повеќе провокативни потези против балтичките држави, за да ја видат реакцијата на Доналд Трамп и на остатокот на светот. Се очекува Москва да се меша во многу други меѓународни афери, посебно во Балтичките држави. Русија ги помести нуклеарните ракети близу до Полска и Литванија во октомври, а НАТО одговори со поставување трупи и тенкови во балтичките земји.

ИСИС – Моменталната моќ на Исламската држава (ИСИС) е во пад и се очекува и следната година нејзината сила да опаѓа. Америкнаксите воени лидери нампоменуваат дека ќе бидат потребни уште два до четири месеци додека Мосул не биде потполно сигурен. Доколку градот „падне“ целосно, големи копнени сили директно ќе го нападнат градот Рака.

Терористичката група Исламска држава нема да мирува иако се прилично е разнишана нејзината моќ. Тие ќе ги засилат своите пропагандни напори за да ги инспирираат новите регрути за поединечни напади ширум светот.

Сирија – Претседателот Асад ќе остане на власт во Сирија. После падот на Алепо, претседателот Асад и неговите ирански и руски приврзаници ја зацементираа својата позиција во контролирање на поголем дел на источна Сирија.

САД ќе ја проверува Кина – Неодамнешната кинеска заплена на подводниот америкнаски дрон во водите на Јужното кинеско море бара адекватен одговор. Тимот на Доналд Трамп покажа разноликост во „муницијата“ што може да ја искористат за соочување со Кина. Етикетирање на Кина како манипулатор на валутата, започнување трговска војна со Пекинг, поддржување на Тајван, или дури и зголемување на поморски патроли околу кинеските воени комплекси во Јужното кинеско море. крај/мф/вс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Рекорд во Бугарија – 32.482 лица вакцинирани за еден ден

Објавено пред

Во Бугарија денеска се вакцинирани 32.482 лица, што е нов рекорд по бројот на вакцинирани против коронавирус за еден ден, рече министерот за здравство, Костадин Ангелов, и додаде дека целта е да се достигнат 50.000 вакцинирани за еден ден.

Од почетокот на вакцинацијата на 27 декември лани, 877.124 лица ја примиле првата доза, а 251.202 втората доза, пренесува порталот „Софија глоуб“.

„Наскоро ќе имаме милион вакцинирани граѓани“, рече тој, додавајќи дека последните податоци за епидемијата покажуваат тренд на опаѓање.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија – угостителските објекти може да примаат гости и во затворените делови

Објавено пред

Од утре угостителските објекти во Србија може да примаат гости и во затворените делови. Тие ќе работат до 22 часот, со 50 проценти капацитет и без музика по 18 часот.

„Денес, донесовме одлука кафулињата и рестораните да работат и во затворените делови, но според сите мерки, само до 50 проценти од користењето на просторот, мора да се почитува растојанието помеѓу гостите од еден и пол до два метра, нема да има музика ниту во живо ниту обична по 18 часот затоа што тогаш луѓето викаат за да може да се чујат што зборуваат“, рече епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ по седницата на кризниот штаб, објави „Танјуг“.

Тој рече дека кога ќе има помалку од 100 заразени на дневно ниво, ќе може сè да работи нормално.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ја регистрира вакцината „спутник лајт“: се дава една доза, ефикасна е против новите видови

Објавено пред

Еднокомпонентната вакцина против коронавирусот „спутник лајт“ е регистрирана во Русија, а нејзината ефикасност е 79,4 проценти. Тоа е повеќе отколку кај многу вакцини во две дози, објави Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ).

„Министерството за здравство на Русија, Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија ‘Гамалеја’ и РФПИ објавуваат дека е регистрирана еднокомпонентната вакцина против коронавирусот, ‘спутник лајт’. Ефикасноста на еднокомпонентната вакцина е 79,4 проценти од 28. ден по имунизацијата. Стапката на ефикасност од околу 80 проценти ја надминува стапката на ефикасност на многу вакцини за кои се потребни две дози“, се вели во соопштението.

Според лабораториското истражување на центарот „Гамалеја“, вакцината „спутник лајт“ е ефикасна против сите нови видови коронавирус, се додава во соопштението на Фондот.

„Не се регистрирани сериозни несакани ефекти по имунизацијата со вакцината ‘спутник лајт’“, се наведува во соопштението.

Вакцината „спутник лајт“ е првата компонента на вакцината „спутник В“ – рекомбинантен аденовирусен вектор кој користи човечки серотип 26 (Ad26).

„Спутник лајт“ не бара посебни услови за складирање и логистика, а цената е прифатлива – помалку од 10 долари, пренесува „Спутник“.

Режимот на единечна доза овозможува голем број луѓе да се вакцинираат за кратко време.

Шефот на РФПИ, Кирил Дмитријев, посочи дека „спутник В“ останува главно средство за вакцинација против корона во Русија, додека еднокомпонентната вакцина „спутник лајт“ ќе се извезува во странство.

Рускиот фонд објавува дека првата доза на вакцина „спутник В“ ширум светот ја примиле повеќе од 20 милиони луѓе до 5 мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија5 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија5 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа6 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија6 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија7 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион8 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет8 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет9 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет10 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет10 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија22 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие