Контакт

Европа

Азилант во Германија со седум идентитети ја измамил државата за 22.000 евра

Објавено пред

Суданец кој користел лажни идентитети за да ја измами германската држава за речиси 22.000 евра, е осуден во понеделникот на условна затворска казна од една година и девет месеци, што е првиот судски епилог по избувнувањето на овој скандал со кој за огромни суми е оштетена Германија.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа, на овој 25-годишен азилант од Судан му се досудени и 200 часови општествено полезна работа, од страна на окружниот суд во Хановер, откако е утврдено дека користел седум лажни идентитети за да дојде до социјална помош во различни германски општини.

Успеал да добие 21.700 евра едноставно регистрирајќи се под различни имиња. Пред судот преку адвокатот рекол дека парите му биле потребни за да им помогне на болните родители во Судан.

Пресудата од повеќе од една година вообичаено би била причина за депортација од Германија за младиот маж кому уште не му бил одобрен азилот. Но бидејќи доаѓа од Дарфур, кој е разорен од војната, веројатно депортацијата ќе биде одложена, дури и доколку неговото барање за азил биде одбиено.

Станува збор за првото судење од околу 300 случаи во сојузната германска земја Долна Саксонија во кои најчесто судански азиланти се обвинети за мамење на државата со користење на лажни идентитети.

На почетокот од февруари Државното обвинителство во Брауншвајг покрена истрага против службеници на Покраинското биро за прифаќање бегалци на покраината на Долна Саксонија (LAB) поради тоа што се обиделе да забошотат преку 300 случаи на измама од страна на подносителите на барања за азил во Германија.

Повеќето случаи се во врска со измамите на бегалци од Судан кои во Германија пристигнале со бегалскиот бран во летото 2015 година, на почетокот од јануари 2017 година изјави претседателот на комисијата во градот Брауншвајг, Јоерн Меменга. Тој штетата ја проценува на неколку милиони евра. Според него, постоеле сознанија дека бегалците неколкупати се регистрирале на различни места за повеќепати да добиваат социјална помош. Повеќето од нив се пријавувале со две или три различни имиња и презимиња, опишувајќи ги методите со кои се служеле. Понекогаш едноставно ќе пуштеле брада, ставале очила, ќе ја истрижеле косата.

Се сметаше дека за тоа не се виновни преоптоварените социјални работници кои во периодот на кулминацијата на бегалската криза регистрирале и до две илјади луѓе дневно. Секое лице ги измамило властите во просек за неколку илјади евра, а во еден случај исто лице користело дванаесет различни идентитети и така се стекнало со 45.000 евра.

Брауншвајг е град со 250.000 жители во сојузната покраина Долна Саксонија. Скандалот беше откриен откако службеничка на бирото за прифаќање и регистрација на бегалците (LAB) уште на почетокот од 2016 година открила над 300 случаи во кои подносителите на барање за азил користејќи се со лажни идентитети незаконски добивале парична помош за подносители на барање за азил. Откако тие случаи ги пријавила на управата на LAB, тие, како што тврди, ѝ наложила да ја забошоти целата ситуација, но таа случаите на измами ги пријавила во полицијата.

На службеничката којашто била вработена на одредено време и тоа во текот на најголемиот бегалски бран. во мај не ѝ бил продолжен договорот „породи непримерно однесување“, односно затоа што ги испратила документите во полицијата „на своја рака и без дозвола на претпоставените“.

Челниците на LAB потврдија дека сите пријавени случаи за користење двојни идентитети се однесувале на подносителите на барање за азил од Судан па директорот заклучил „дека не би било исправно да се свртува кон една етничка група“. Исто така, тврди дека доказниот материјал наводно „не бил доволно силен“.

Службеничката, којашто работела на шалтерот на кој на новодојдените бегалци им се делеле потврди со коишто можеле да подигнат храна, облека и пари, забележала дека повеќе мажи се појавуваат секогаш со нов идентитет. Во првиот бегалски бран на бегалците не им биле земани отпечатоци од прстите, а повеќето не пријавиле никакви лични документи.

„Постои сомневања дека LAB намерно ги криел случаите на незаконско примање социјална помош на основа на лажен идентитет“, соопшти обвинителството на Брауншвајг.

Министерот за внатрешни работи на Долна Саксонија, Борис Писториус, изрази жалење поради тоа што на службеничката не ѝ бил продолжен договорот, но рече дека во LAB „и вака и онака“ имале намера да ги испратат документите во полицијата. „Тоа се нормални постапки, ние до крајот на минатата година знаевме за овие случаи“, рече Писториус.

Но демохристијанската опозиција во Долна Саксонија бара формирање истражна комисија којашто би ја утврдила вистинската заднината на овој случај со забошотување на измамите. Конечната сума за којашто оваа сојузна држава е оштетена со измамите не е познат досега.

Германија минатата 2016 година бегалците ја чинеле 22 милијарди евра, соопшти мината седмица министерството за финансии./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Украина прави сопствен дрон камиказа, ќе носи 75 килограми експлозив и ќе лета до 1.000 километри

Објавено пред

Украинскиот државен концерн „Укроборонпром“ изврши серија успешни тестови на украинско беспилотно летало со домет од илјада километри, изјави денеска портпаролката на компанијата Наталија Сад.

dobivaj vesti na viber

„Денес се завршени голем број фази на успешно тестирање. Во согласност со упатствата на началникот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, преминуваме во фазата на тестирање на работата на авионот во случај на електронски напад“, рече Сад.

Таа потсети на недамнешните најави на концернот за развој на украински беспилотно летало кое може да носи до 75 килограми експлозив.

„Откако дронот успешно ќе го тестираме под електронски напад, се надеваме дека ќе можеме да го тестираме и во борба. Ветивме дека ќе го изградиме пред крајот на оваа година и се обидуваме да го исполниме тоа ветување“, рече портпаролката на Укроборонпром.

Прикажи повеќе...

Европа

Француски пратеник: Франција да го вразуми Зеленски, дојде време

Објавено пред

Франција треба да заземе разумна позиција, да ја запре испораката на оружје за Киев и да го вразуми Владимир Зеленски, изјави лидерот на политичкото движење „Стани, Франција“.

dobivaj vesti na viber

Никола Дипон-Енјан објаснува дека тоа би го спречило продлабочувањето на социјалната и економската криза во Европа.

„Франција мора да се дистанцира и да заземе позиција на арбитер, бидејќи целта на Зеленски повеќе не е одбрана на Украина, туку има намера да го жртвува својот народ со тоа што ќе стане инструмент за уништување на Русија. Ова е сериозна грешка“, рече тој.

Пратеникот повика да се следи примерот на поранешниот француски претседател Жак Ширак (1995-2007), кој одби да ја поддржи американската инвазија на Ирак во 2003 година.

Според политичарот, ситуацијата околу украинскиот конфликт „излезе од контрола“ и „ја влече Европа во економско и социјално самоубиство“.

Дипон-Енјан смета дека борбите во Украина се во интерес на САД и Кина, бидејќи Москва е се’ поблиску до Пекинг, а Европа тоне во економска и социјална криза.

„Дојде време да се постигне мир, да се постигне компромис меѓу двете страни, да се смири Зеленски. Неопходно е целосно да се укинат економските санкции, да се запре испораката на оружје во замена за прекин на огнот и преговори. Овој масакр треба да се запре , бидејќи Украинците се тие кои ја плаќаат високата цена“, рече тој.

„Русија е голема сила и никаде нема да исчезне. Мораме да ја убедиме Русија, но и Зеленски. Мораме да ги заштитиме интересите на Франција. Франција не сака енергетска, социјална и економска криза, бидејќи тогаш нашите најдобри компании ќе заминат до САД и Кина и токму тоа се случува“, заклучи пратеникот.

Прикажи повеќе...

Европа

Германскиот амбасадор: Наскоро очекуваме нов бран украински бегалци

Објавено пред

Германскиот амбасадор во Велика Британија, Мигел Бергер, денеска изјави за „Скај њуз“ дека во наредните недели очекува нов бран украински бегалци, што ќе се совпадне со ниските температури.

dobivaj vesti na viber

„Путин продолжува да го тероризира цивилното население. Ние сме многу загрижени поради тоа бидејќи овие напади врз енергетската инфраструктура значат дека многу луѓе кои се смрзнуваат на ниски температури би можеле да бидат принудени да ја напуштат Украина“, рече Бергер, додавајќи дека како резултат очекува нов бран на бегалци.

Снег веќе падна во голем број украински градови, вклучувајќи го и главниот град Киев, оваа година, а жителите се борат со ниските температури и руските напади врз енергетската инфраструктура, предизвикувајќи периодични прекини на струјата, водата и греењето. Од почетокот на војната, стотици илјади украински бегалци избегаа во Германија.

Во однос на дипломатијата, Бергер вели дека Германија не гледа суштинска промена во позицијата на Русија, што не го прави оптимист за преговорите меѓу Москва и Киев: „Не само што не гледаме суштинска промена во позицијата на Русија, туку и нема подготвеност за дипломатско решавање на конфликтот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија19 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион20 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет21 час

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија23 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија23 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија23 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет24 часа

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија2 дена

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет2 дена

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет2 дена

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...