Контакт

Европа

(Видео) Анегрет Крамп-Каренбауер избрана за наследничка на Ангела Меркел

Објавено пред

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ја избра Анегрет Крамп-Каренбауер за наследничка на Ангела Меркел на чело на најголемата германска партија. Локалните медиуми наведуваат дека умерената политичарка која е блиска до канцеларката има големи шанси да ја наследи Меркел и на чело на Владата.

За Крамп-Каренбауер гласаа 517 од 1001 делегат на ЦДУ. Таа е позната под акронимот АКК, а зад себе во вториот круг го остави фаворитот на конзервативното крило Фридрих Мерк, кој доби 482 гласа.

Меркел беше на чело на партијата 18 години.

„Анегрет Крамп-Каренбауер е континуитет. Таа наликува на Меркел по начинот на кој зборува, со концентрирање на суштината и секако со фактот дека е жена. Кој сака нов стил во ЦДУ, за него Крамп-Каренбауер не е вистинскиот избор“, објави неделникот „Шпигл“.

Фото: ЕПА

Претседателката на ЦДУ не е само лидер на најголемата партија – таа мора да стане и канцеларка. Изборите ќе се одржат во 2021 година. Меркел најави дека сака да остане канцеларка до крајот на мандатот, но не е исклучено да направи место за АКК и пред тоа.

Европа

Штрајк на вработените во „Амазон“ во Германија

Објавено пред

Вработените во два дистрибутивни центри на „Амазон“ во Германија почнаа штрајк бидејќи велат дека се незадоволни од работните услови, и тоа седум дена пред католичкиот Божиќ.

Синдикатот на работниците соопшти дека вработението во „Амазон“ земаат пониски плати во однос на вработените во секторите малопродажба и испораки на пратки во Германија. „Амазон“ претходно соопшти дека нивните вработени добиваат релативно високи плати за овој сектор, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Европа

На улица во Германија се истуриле и замрзнале 15 илјади литри млеко

Објавено пред

Илјадници литри млеко истекле, а потоа се замрзнале на улица во германскиот град Ретен, во регионот Вестфалија, откако непозни хулигани ги отвориле вентилите на паркирана цистерна за превоз на млеко, соопшти германската полиција.

Возачот ја паркирал цистерната на паркинг во Ретен со цел следното утро да го собере млеко од селските домаќинства во близина.

Кога се вратил, видел дека 15 000 литри млеко се излеале на улицата, а бидејќи температурата била четири степени под нулата, млекото замрзнало, објави агенцијата „Хина“.

Количината била толку голема што ја прекрила целата широчина на улицата и 20 пожарникари и непозната количина сол и вода биле потребни за чистење на истата.

Полицијата трага по хулиганите кои во саботата ги отвориле вентилите.

Само педесет километри понатаму, во градот Верл, пред една недела од локалната фабрика за чоколади на улица се излеаја тони од течниот сладок десерт.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Двајца независни унгарски пратеници избркани од државната телевизија

Објавено пред

Припадниците на обезбедувањето избркале двајца независни пратеници од државната телевизиска станица на Унгарија, откако тие се обиделе да ја прочитаат петицијата.

Нивниот обид да ја прочитаат петицијата следува откако ден претходно за време на протестите полицијата со солзавец ги растеруваше демонстрантите во Будимпешта, пишува РСЕ.

Двајцата пратеници беа меѓу десетте члена од парламентот кои ноќта ја поминаа во државната телевизија, во рамки на демонстрациите против политиката на премиерот Виктор Орбан.

Во петицијата се наведуваат барањата од протестите, меѓу кои е и повикот за повлекување на новиот закон за работа, независност на јавните медиуми и судовите.

Во неделата околу 10 000 демонстранти учествуваа на протестот наречен „Среќен Божиќ господине премиер”. Тоа беше четвртиот и досега најголемиот собир во последните седум дена против, како што велат демонстрантите, сè поизразената авторитана власт на Орбан.

Протестниот марш беше главно мирен сè додека полицијата не употреби солзавец пред зградата на државната телевизија.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток22 минути

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудиоразговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија1 час

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски2 часа

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија2 часа

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски2 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа3 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа3 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија4 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет16 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија17 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија19 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија21 час

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија21 час

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија23 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Досие