Контакт

Европа

(Видео) Невреме во Штутгарт, во Франција падна 60 сантиметри град

Објавено пред

Швајцарија, дел од Германија и источна Франција беа погодени од силно невреме, со обилни дождови, кои парализираа дел од сообраќајот во Штутгарт, соопштија денеска локалните власти.

Засега нема извештаи за жртви во Германија, додека пет лица се повредени во Швајцарија.

Во Штутгарт се поплавени неколку тунели на подземната железница во предградијата, што предизвика делумно запирање на сообраќајот, соопшти градската полиција на југозападот на земјата.

Се очекува силно невреме во регионот, со налети на ветер до 100 километри на час, да се придвижат кон центарот и источно од земјата.

„Во моментов, возовите не можат да сообраќаат во регионот на Штутгарт“, изјавија од Дојче Бан.

Силните налети на ветрот го оштетија покривот на Операта во Штутгарт, па претставите беа откажани.

Баварија, Рајнската област и Северна Рајна-Вестфалија исто така беа погодени од невремето, па според локалните власти имало многу пожарни интервенции.

Германската метеоролошка служба предвидува нови бури во другите региони на северот и истокот на Германија.

Во Франција, регионот Восгес исто така беше погоден од невреме.

Околу 60 сантиметри град падна одеднаш врз општината Пломбиерес-ле-Бан.

Француската метеоролошка служба издаде предупредувања за бура за целиот северо-исток на земјата.

Засега нема извештаи за повредени во Франција.

Европа

Англија по укинувањето на мерките: Стотици илјади луѓе во изолација, маркетите празни

Објавено пред

Англија во понеделникот ги укина речиси сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус. Првата недела е одбележана со зголемување на бројот на новозаразени, недостиг на производи во супермаркетите и хаос со апликацијата за самоизолација.

Салите и стадионите можат да се отворат со полн капацитет, дискотеките можат повторно да работат, во пабовите повторно е дозволено да се седи зад шанковите и веќе нема ограничување на бројот на луѓе што можат да се соберат. Носењето маски веќе не е задолжително, но се препорачува во јавниот превоз и во продавниците, веќе не се повикува на работа од дома, но премиерот Борис Џонсон сепак апелира за претпазливост.

Како што рече владиниот советник, Нил Фергусон, речиси е неизбежно бројот на нови случаи на инфекција да достигне сто илјади дневно, со по илјада хоспитализирани.

„Вистинското прашање е дали тие бројки ќе бидат двојно или уште поголеми. Може да имаме две илјади хоспитализирани на ден и двесте илјади случаи, но тоа не може да се каже со сигурност“, рече Фергусон.

Рафтовите во повеќето супермаркети низ земјата се целосно празни, откако голем број вработени и возачи за достава отидоа во самоизолација поради контакт со заразени.

Голем број продавници се борат со недостиг на персонал, а некои синџири на супермаркети мораа да затворат повеќе свои маркети, нешто што досега не се случило во трите заклучувања.

Стотици илјади луѓе, вклучувајќи го и премиерот Џонсон, мора да бидат изолирани десет дена откако апликацијата за самоизолација ги информирала дека биле во близок контакт со заразено лице.

Податоците на Националната здравствена служба (НХС) открија рекордни 618.903 предупредувања испратени до корисниците на апликациите во Англија и Велс. НХС ги известува луѓето кои треба да одат во самоизолација со кратка нотификација преку мобилна апликација.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Мојот мандат го одбележаа кризи

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, зборуваше за кризите за време на нејзиниот мандат и уште еднаш ги повика граѓаните да се вакцинираат.

„Пандемијата можеме само заедно да ја надминеме. Секој вакциниран граѓанин е еден чекор кон нормалноста“, рече канцеларката на својата редовна летна прес-конференција, која, со оглед на тоа што Ангела Меркел повеќе не учествува на изборите во септември, веројатно е нејзината последна голема прес-конференција на оваа позиција.

Меркел укажа на зголемената инциденца во последните денови и потребата да се спречи колапсот на здравствениот систем.

Таа ја идентификува корона-кризата како една од петте најголеми кризи во нејзиниот мандат. Покрај тоа, Меркел се соочи со финансиска криза, криза за преживување на еврото, бегалска криза и климатска криза по избророт за канцелар во 2015 година.

Кога станува збор за борба против климатските промени, германската канцеларка рече дека верува оти е направено премалку за нејзиниот мандат.

„Мислам дека вложив многу енергија во заштитата на климата, но сега гледам дека брзината мора да се зголеми“, рече Меркел.

„Не можеме да ги решаваме проблемите на национално ниво, туку само како светска заедница и ова е особено очигледно кога станува збор за борбата против климатските промени“, рече канцеларката.

Во врска со бегалската криза, Меркел изрази жалење што сè уште нема унифицирана политика во рамките на Европската Унија кога станува збор за признавање на статусот на азил и бегалец.

„Досега не успеавме да воспоставиме легална миграција и истовремено да воспоставиме правила за регулиран прием на бегалци со цел да спречиме трговија со луѓе“, рече Меркел.

 

На прашањето што би направила по повлекувањето од политиката наесен, Меркел рече дека нема конкретни планови.

„Во моментот немам многу време да размислувам што ќе правам кога повеќе нема бидам канцелар“, заклучи Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Европа

Берлин одобри 400 милиони евра итна помош за жртвите од поплавите

Објавено пред

Германската сојузна влада е подготвена да обезбеди уште поголема помош за регионите што неодамна беа сериозно погодени од поплави, па, така, одобри 400 милиони евра итна помош за жртвите од природната катастрофа, објави АП.

Властите ветија дека набргу ќе почнат со обнова на разурнатите области.

Владата очекува да потроши милијарди евра за реновирање, но сè уште не е познато колку точно средства ќе бидат инвестирани додека не се процени големината на штетата.

Најмалку 171 лице загинаа во минатонеделните поплави во најголемата природна катастрофа во Германија во повеќе од половина век.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ7 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија9 часа

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија13 часа

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ16 часа

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ17 часа

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија17 часа

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион19 часа

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија1 ден

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ1 ден

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Македонија1 ден

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев...

Свет1 ден

(Видео) Поплави во Кина по силниот дожд, расте бројот на жртви

Поплавената метростаница и населби, но и ослабената брана по обилните дождови, невидени во 60 години, предизвикаа смрт кај најмалку 25...

Македонија1 ден

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на...

Македонија2 дена

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.550 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија2 дена

Апелација ги потврди пресудите – за Катица Јанева седум, за Бојан Јовановски девет години затвор

Апелациониот суд Скопје ги потврди првостепените пресуди во случајот „Рекет“, со кои поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева,...

Топ2 дена

Обвинение за тренерот по џудо во Прилеп за силување деца

Прилепското Обвинителство поднесе обвинение за тренерот по џудо од Прилеп за силување деца, односно негови ученички кои му биле доверени...

Македонија2 дена

Првпат изведена афереза на периферни матични клетки кај дете на Клиниката за хематологија

Министерството за здравство информира дека на Универзитетската клиника за хематологија, во соработка со Универзитетската клиника за детски болести, денеска се...

Регион2 дена

Четвртиот бран е веќе тука, од одмор одете директно во изолација, порачуваат експертите во Словенија

Шефот на словенечкиот Институт за јавно здравје, Милан Крек, вчера, на прес-конференција предупреди дека новите варијанти на вирусот се раширени...

Македонија2 дена

Димитров за „Евроњуз“: Ако македонскиот јазик е причина за тоа да не можеме да се приближиме кон ЕУ, тогаш така и нека биде

Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа како континент, каде што се...

Досие