Контакт

Европа

(Видео) Полугол и бос, со нож во рацете напаѓал луѓе во Осло, полицијата го убила непознатиот маж

Објавено пред

Непознат маж што нападна луѓе на улиците на Осло е убиен од полицијата, се вели во соопштението на властите.

Норвешките медиуми објавија видео од наводниот напаѓач, гол од половината нагоре и бос, со нож во рацете.

Полицијата соопшти дека има повеќе од една жртва и не даде дополнителни информациии за нивната состојба.

Тие додадоа дека патролното возило добило пријава во областа Бислет во северно Осло и дека полицајци влегле во зградата за да го спречат напаѓачот во неговите намери.

Напаѓачот потоа нападнал полициско возило и успеал да ја отвори и вратата, изјави полицискиот портпарол Торгеир Бренден.

Тој рече дека кон мажот биле испукани неколку истрели, но не прецизира дали полицијата отворила оган од автомобилот.

Полициско возило првин удрило во напаѓачот, а потоа бил застрелан.

Тој итно бил пренесен во блиската болница, каде што починал.

Медиумите потсетуваат дека ова е втор напад во последно време во Норвешка. Пред еден месец маж вооружен со лак и стрела и со нож уби пет лица во мал град југозападно од Осло.

Европа

Во Шкотска откриени 6 случаи на омикрон, некои од заразените не патувале

Објавено пред

Во Шкотска идентификувани се шест случаи на инфекција со новиот вид на Ковид-19 наречен омикрон.

Шкотските власти соопштија дека четири случаи биле откриени во Ланаркшир, еден во областа Голем Глазгов и еден во областа Клајд.

Експертите сега ги следат контактите на заразените за да утврдат каде точно се заразиле и со кого биле во контакт последните недели, пишува Би-би-си.

„Сите ќе добијат стручна помош и поддршка, а шкотското јавно здравство ќе ги следи контактите на заразените. Ова треба да ни помогне да го утврдиме потеклото на вирусот и да ги најдеме оние со кои заразените биле во контакт во последните неколку недели“, рече министерот за здравство, Хумза Јусаф.

Заменик министерот Џон Свини за Би-би-си изјави дека во некои случаи нема историја на патување.

„Тоа ни кажува дека постои одреден степен на пренесување на овој вид на вирус во заедницата“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Објавено пред

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека истиот потекнува од пациенти со ХИВ или некоја друга форма на имунодефициенција, изјави германскиот имунолог и секретар на Германското здружение на имунолози, Карстен Вацл.

Тој смета дека ваквата претпоставка е веродостојна и ја поткрепил со слични истражувачки резултати откриени во други медицински случаи.

ХИВ е вирус на хумана имунодефициенција, а името го добил како кратенка од англискиот назив Human Immunodeficiency Virus. Предизвикува уништување на имунолошкиот (одбранбен) систем на организмот и доведува до појава на разни болести.

Имунодефициенција е слабост и неспособност на имунолошкиот систем да се бори со разни болести. Вацл додава дека кај луѓе со ослабен имунитет, вирусот може да се реплицира во текот на неколку недели.

„За време на овој процес, може да се појават повторени изолирани мутации, што можеби нема да му дадат никаква предност на вирусот, но тие сепак можaт да продолжат да се размножуваат бидејќи имунолошкиот систем не е во состојба да ги контролира“, објаснува експертот. Тој додава дека таков процес може да резултира со дополнителни мутации и таквата комбинација може да му даде дополнителна предност на вирусот.

Во споредба со оригиналниот вид на коронавирус, кој првпат се појави во Вухан, Кина, омикрон има невообичаено голем број – околу 30 промени на аминокиселините само на шилестиот протеин, поради што е толку многу изменет што постоечките антитела е тешко да го препознаат, а следствено на тоа тешко е да се открие и на тестовите.

Прикажи повеќе...

Европа

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Објавено пред

Државниот министер за социјални работи и интеграција во западногерманската покраина Хесен, Каи Клосе, денеска предупреди дека новиот сој омикрон многу е веројатно дека веќе пристигнал во Германија бидејќи мутации типични за оваа варијанта се откриени кај патник кој се враќал од Јужна Африка.

„Синоќа се откриени неколку типични мутации за овој вид, кај патник кој допатувал од Јужна Африка“, објави Клосе.

Патникот е изолиран дома. Доколку се потврди, ова ќе биде прв случај на омикрон во Германија.

Првиот случај на сојот омикрон во Европа беше потврден вчера во Белгија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа46 минути

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 час

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија23 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет23 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија23 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион3 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија3 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Досие