Контакт

Европа

(Видео) Пукна браната на реката Рур, ситуацијата во Германија критична, Меркел утре во посета на поплавените подрачја

Објавено пред

Германските медиуми јавуваат дека браната на реката Рур напукнала, но големината на штетата засега не е позната. Жителите се обидуваат да го спречат најлошото, поплава на нивните домови со вреќи од песок. Тоа е помала брана во близина на границата со Холандија, а Германците се плашат дека ќе напукне и поголемата брана, исто така на реката Рур, што би предизвикало катастрофа од незамисливи размери во овој дел од земјата, пренесуваат тамошните медиуми.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека е запрепастен од пустошот предизвикан од поплавите и апелираше за помош на семејствата на загинатите и градовите што претрпеа уништување


.

Во овој момент, нашата земја е обединета. Важно е да се покаже солидарност со оние кои беа погодени од поплавите“, рече претседателот на Германија.

Десетици илјади жители на покраината се евакуирани во текот на изминатите два дена, додека војниците, пожарникарите и волонтерите работеа цела ноќ од петок до сабота за да ги зајакнат насипите.

Во соседна Германија, голем број лица загинаа во поплавите по обилните дождови, додека најмалку 20 загинаа во Белгија.

Сепак, ситуацијата останува критична, велат локалните власти.

Водостојот на реките околу поголемите градови како Венло и Рермонд достигна рекордно ниво рано во саботата, ова претставува закана за насипите и другата заштита од поплави, велат надлежните власти.

Во меѓувреме стигна и најавата дека германската канцеларка Ангела Меркел во недела ќе ги посети областите уништени од поплавите на западот на земјата, каде загинаа повеќе од 130 лица, објавија локалните власти.

Меркел, враќајќи се од посетата на САД, оди во селото Шулд во Рајнската област каде поплавите уништија скоро сè.

Европа

(Видео) По шлаканицата, Макрон го гаѓаа со јајце

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон е погоден со јајце за време на посетата на Меѓународниот саем за хотели во градот Лион.

Kaко што може да се види на видеото, кон него е фрлено јајце додека придружуван од обезбедувањето врши обиколка на саемот.

Лицето кое го фрлило јајцето кон Макрон извикало „Да живее револуцијата“, а потоа било приведено, пишуваат француските медиуми, а дел од нив наведуваат дека јајцето било тврдо варено.

„Ако има нешто да ми каже нека дојде, коментираше шефот на државата, барајќи да го донесат кај него.

На макрон 8 јуни му беше удрена шлаканица од страна на еден човек. Два дена по инцидентот, лицето беше осудено на четири месеци затвор. Тој беше ослободен од затвор на 21 септември.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц со воздржана реакција за исходот од изборите во Германија

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц одбегнал да го коментира историскиот дебакл на сестринските ЦДУ/ЦСУ на парламентарните избори во Германија, а ниту му ја честитал победата на изборите на канцеларскиот кандидат на СПД, Олаф Шолц.

Како што пренесуваат австриските медиуми, реакцијата на Курц во однос на ова прашање била воздржана.

„Исходот од изборите во Германија остава можност за разни констелации, а во наредните недели ќе се покаже кој ќе го постави канцеларот“, изјавил Курц за агенцијата АПА.

Прикажи повеќе...

Европа

Холандските весници информираат дека му е загрозена безбедноста на премиерот Марк Руте

Објавено пред

Холандија ги засили безбедносните мерки во однос на премиерот Марк Руте кога полицијата добила извештај за можен напад од криминалци поврзани со трговија со дрога, објави денеска холандскиот дневниот печат.

Иако вооруженото насилство е реткост во Холандија, насилството поврзано со трговијата со дрога стана вообичаено во последните години, пренесува „Ројтерс“.

Неименуван владин извор го потврдил пишувањето на дневниот весник „Де Телеграф“.

Холандските безбедносни служби одбиле да ги коментираат овие наводи.

Премиерот Марк Руте, запрашан за извештајот, изјави дека безбедноста и заштитата се прашања за кои никогаш не треба да се зборува јавно.

Според „Ројтерс“, премиерот често може да се забележи како вози велосипед од својата куќа до владините згради во Хаг, а честопати му се обраќаат минувачи, кои сакаат да направат селфи со него или да поразговараат.

Во последните месеци неколку лица во земјата беа казнети или осудени на кратки затворски казни поради закани кон министри и пратеници.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Попишани 1.619.857 граѓани во земјава и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјава до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија50 минути

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархеји

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија14 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија17 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа20 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија20 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија20 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија21 час

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа21 час

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија2 дена

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа2 дена

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија2 дена

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија3 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Досие