Контакт

Европа

(Видео) Ураган ја погоди Италија, има загинати, пороите уништуваат сè пред себе

Објавено пред

Силна бура пустоши во јужна Италија втор ден по ред и однесе најмалку еден живот, поплавувајќи патишта, полиња и предизвикувајќи лизгање на земјиштето, соопшти полицијата.

Телото на 67-годишно лице е пронајдено во грмушка, далеку од местото каде што последен пат бил виден откако неговиот автомобил се заглавил во вода и кал југозападно од градот Катанија на Сицилија.

По неговата сопруга сè уште се трага, соопштија итните служби.

Италијанскиот метеоролошки сајт објави дека делови од Сицилија и соседна Калабрија биле погодени од редок медитерански ураган, познат како Медикен, со ветрови кои би можеле да дуваат и до 120 километри на час.

Здружението на фармери на Сицилија објави дека во неделата за само неколку часа паднале над 300 милиметри дожд во близина на градот Катанија, што е речиси половина од просечната количина на врнежи што годишно паѓаат на медитеранскиот остров.

Телото за итна цивилна заштита објави највисоко црвено предупредување за северот на Сицилија и јужниот дел на Калабрија и предупреди на потенцијална опасност по живот и материјална штета во тие области.

Училиштата се затворени во многу села и градови, десетици летови се пренасочени од областа, а фериботите меѓу јужните острови се откажани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Британскиот премиер стана татко седми пат

Објавено пред

Сопругата на британскиот премиер, Борис Џонсон, Кери, утрово се породи и на свет донесе девојче, што е нивно второ заедничко дете.

„Премиерот Борис Џонсон и неговата сопруга Кери со задоволство го објавуваат раѓањето здраво девојче во болница во Лондон. И мајката и ќерката се многу добро. Парот сака да му се заблагодари на феноменалното породилиште на Националната здравствена служба за сета грижа и поддршка“, се наведува во соопштението.

Парот, утрово, околу 7.40 часот, влегол во болница во центарот на Лондон, а два часа пред тоа се појавиле полицајци за да обезбедат место пред пристигнувањето на Кери.

Парот доби син во април минатата година, а девојчето е седмо дете по ред за британскиот премиер.

Џонсон (57) има уште пет деца од претходните врски.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц одби да земе 75.000 евра што му следуваат од државата, ќе се вработи во приватен сектор

Објавено пред

Поранешниот лидер на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, нема да ја добива платата од пратеничкиот клуб, на која има право шест месеци по напуштањето на функцијата.

Курц за виенскиот весник „Кронен цајтунг“ изјави дека се откажува од правото на тие приходи.

Тој би имал право на 75 отсто од платата која е повисока од 15.000 евра бруто месечно, колку што земал како шеф на пратеничкиот клуб.

Тоа значи дека за шест месеци со божиќен бонус од државата би можел да добие повеќе од 75.000 евра.

Сепак, Курц нема намера да поденесе барање за тие пари.

„Моето разбирање за политиката отсекогаш било дека сакам да и служам на државата и да работам за народот“, изјавил тој.

Медиумите шпекулираат дека Курц ќе има само кратка пауза поради новороденото бебе, а следната година, во првиот квартал, ќе се вработи во приватниот сектор.

Прикажи повеќе...

Европа

Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата

Објавено пред

Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата од 9 до 17 часот, а повеќе од половина од анкетираните велат дека се попродуктивни додека работат од дома, покажуваaт најнови истражувања.

Според нив, хибридната работа, мешавина од работа од дома и канцеларија, има и свои недостатоци, а повеќе од една четвртина од испитаниците веруваат дека работат постојано или работат до доцна во ноќта.

Со прашалникот биле опфатени 14.000 луѓе во Европа.

Според Евростат, во 2020 година околу 12 отсто од вработените во Европската Унија работеле од дома во споредба со 5 отсто од нив пред пандемијата.

„Работодавците сега мора внимателно да размислат како ќе одговорат на предизвиците на модерниот хибриден живот“, вели потпретседателот на „Самсунг“, Бенџамин Браун.

Две третини од Европејците изјавиле дека направиле или планираат да направат адаптации во домот за да го олеснат хибридниот живот и дека, на пример, уредиле домашни канцеларии, а 41 процент одлучиле да се преселат.

Исто така, 51 процент од испитаниците се изјасниле дека технологијата, односно алармите и разните апликации, им олеснуваат да поставуваат граници меѓу работата и приватниот живот.

„Технологијата, веројатно, ќе ги следи нашето ментално здравје и среќата, како и физичкото здравје, а паметните уреди ќе станат наши асистенти“, рече Меик Викинг, извршен директор на данскиот институт за истражување на среќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија2 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет2 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон, па затоа...

Свет4 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа5 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет6 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија21 час

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија21 час

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет24 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа2 дена

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Досие