Контакт

Европа

Германија одговори на писмото за поделбата на вакцини против Ковид-19

Објавено пред

Државниот министер за европски прашања во германското Ммнистерство за надворешни работи реагира на иницијативата на шесте земји на ЕУ поради дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Австрија, Бугарија, Хрватска, Чешка, Латвија и Словенија изразија загриженост тврдејќи дека дистрибуцијата на вакцините не се одвива според популацијата на секоја земја членка на ЕУ, како што беше претходно договорено, но Михаил Рот ги негира обвинувањата, пренесуваат европските агенции.

„Тоа беше јасна и транспарентна постапка, каде што контингентот беше одреден според бројот на жители за разни вакцини одобрени во ЕУ. Австрија и некои други земји не ги користеа во целост своите контингенти од причини што јас не сакам да ги оценувам. Потоа беше поставено прашањето до другите земји дали сакаат да нарачаат повеќе дози од неискористените контингенти“, изјавил Рот.

Тој рекол дека не гледа причина да ја смени таа постапка и додал дека „станува збор за правична распределба на дозите вакцини во цела Европа“.

Тој исто така кажал дека е важно за Германија да ги вакцинира и жителите и соседните земји и дека тоа не е национална стратегија.

„Можно е заеднички да се преживее кризата, а тоа бара солидарност и еднакви можности. Ако 70 % од граѓаните на ЕУ се вакцинираат до летото, нема да има смисла некои земји да имаат повеќе вакцини, а други помалку“, додаде Рот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Крвава пресметка меѓу банди во Шведска: Убиецот влегол во ресторан и почнал да пука, најмалку двајца загинати

Објавено пред

Две лица загинаа, а две се повредени во пукање во паб во градот Сандвикен, на истокот на Шведска.

dobivaj vesti na viber

Полицијата верува дека само едно лице било цел и дека пукањето е поврзано со банда.

Истрагата е во тек, а засега никој не е уапсен, пренесуваат медиумите во регионот.

Осомничениот дошол во ресторанот со автомобил, влегол и почнал да пука.

Според полицијата, загинале двајца мажи на возраст од 20 и 70 години, а повредени се една жена на 20-годишна возраст и еден маж на возраст од околу 45 години.

Шведска во последниве години беше погодена од бран престрелки, кои се засилија во последните месеци.

Прикажи повеќе...

Европа

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за време на своето секојдневно обраќање до печатот рече дека Русија е подготвена на сите закани од Полска, која ја опиша како агресивна земја и непријатен сосед на Белорусија. Тој рече дека Русија е свесна за тензиите меѓу Варшава и Киев и дека тие ќе растат.

dobivaj vesti na viber

„Тензиите меѓу Киев и другите европски престолнини неизбежно ќе се зголемат“, тврди тој.

Песков рече дека Владимир Путин набргу ќе разговара со својот турски колега Реџеп Таип Ердоган, но не прецизира конкретен датум, пишува „Гардијан’.

Тој додаде дека ставот на Русија за Црноморскиот договор за жито не е променет и дека Москва ќе се врати на договорот кога западните земји ќе ги исполнат своите ветувања.

Песков сугерира дека Русија ќе ги тужи странските влади доколку им наметнат некаков неочекуван данок на руските компании или ако ги замрзнат руските средства.

Прикажи повеќе...

Европа

Полскиот претседател: Подготвен сум да разговарам со Зеленски како пријател

Објавено пред

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека е подготвен да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски како пријател за да се реши тензичната ситуација меѓу земјите. Медиумите потсетуваат дека Варшава се закани дека ќе престане да испраќа оружје во Киев во екот на спорот околу увозот на жито.

dobivaj vesti na viber

Осврнувајќи се на изјавата на Зеленски, кој на Генералното собрание на ОН во вторникот рече дека некои од европските пријатели на Украина играат солидарност во политичкиот театар, Дуда за полскиот канал „ТВН24“ изјави дека, иако неговиот украински колега не ја спомна конкретно Полска, предлогот сè уште постои и дека сите го разбрале.

На прашањето дали е налутен од коментарите на Зеленски, Дуда рече дека е револтиран. „Бев навреден, тоа е подобар термин. Мислам дека треба малку да се смириме. Овој спор е само мал дел од нашата врска. Не треба да дозволиме да влијае на целата врска. Само другите ќе имаат корист од тоа”, изјави Дуда, а пренесува CNN.

На почетокот на оваа година, неколку земји од Европската унија воведоа забрана за увоз на украинскО житО со цел да ги заштитат своите земјоделци кои не можат да се натпреваруваат по цена.

Минатата недела ЕУ објави планови за суспендирање на ограничувањата, но Полска, Унгарија и Словачка рекоа дека имаат намера да ги задржат.

„Треба да го решиме ова. Тоа е всушност правен спор. Разбирам дека Украина е во таква ситуација што бара помош по секоја цена и затоа не се грижи каде продава жито. Ние сакаме да им помогнеме и ние им помагаме “, изјави Дуда за „ТВН24“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија3 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија3 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија3 часа

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион4 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа5 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет5 часа

Крипто-менувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути JPEX, откако инвеститорите се пожалија...

Европа5 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 домови останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „итен...

Свет5 часа

(Видео) Се преврте училишен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион6 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ15 часа

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија16 часа

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион18 часа

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија19 часа

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија20 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија1 ден

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија1 ден

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ1 ден

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...

Македонија1 ден

ЦУК: Сите 18 пожари на отворено се изгаснати

Пожари на отворено утрово нема – сите 18 се изгаснати, според информациите од Секторот за операции и координација во Центарот...