Контакт

Европа

Грчки воен авион се урна во Јонското Море, се трага по пилотите

Објавено пред

Грчки спасувачи трагаат по двајцата пилоти на борбениот авион „Ф-4“ кој се урна во Јонското Море кај западна Грција, јави државната телевизија.

dobivaj vesti na viber

Авионот, кој бил на тренинг лет, се урнал на 25 наутички милји (46 километри) јужно од аеродромот Андравида на полуостровот Пелопонез.

Медиумите објавија дека двајца пилоти се катапултирале од леталото, но властите не можеа да ја потврдат оваа информација.

Европа

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

Објавено пред

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како дел од пролетната кампања за регрутирање за која Кремљ се надева дека ќе му помогне да избегне уште една рунда мобилизација, пишува британски Телеграф.

dobivaj vesti na viber

На владините веб-локации и на сметките на социјалните медиуми на владините институции и организации, вклучително и библиотеки и средни училишта, се појавија огласи кои им нудат на регрутите низа бенефиции.

Еден од нив, објавен од општинската администрација во западниот регион Јарослав, вети еднократен бонус од околу 3.800 американски долари (3.100 фунти) за да се регистрирате, пренесува медиумот.

Доколку регрутите бидат испратени во Украина, огласот ветува месечна плата до 2.500 долари, плус околу 100 долари дневно за „ангажман во активни офанзивни операции“ и 650 долари „за секој напреднат километар во тимовите за напад“.

На Кремљ му требаат многу нови регрути за „ војната во Украина“, но сака да избегне уште една непопуларна рунда на мобилизација, пишува „Телеграф“.

Руската „делумна мобилизација“ во септември предизвика десетици илјади мажи да ја напуштат земјата.

Наместо тоа, владата се надева дека ќе привлече мажи да волонтираат.

Поставени се огласи и билборди кои ветуваат атрактивни бенефиции, а канцелариите за регистрација соработуваат со универзитетите и агенциите за социјални услуги за да ги привлечат студентите и невработените.

Руските медиуми јавуваат дека мажи ширум земјата добиваат повици од канцелариите за регрутирање.

Во повеќето случаи, од мажите едноставно беше побарано да ги ажурираат своите записи, во други им беше наредено да учествуваат во воена обука.

Но, во регионот Вологда, околу 250 милји северно од Москва, мажите кои отишле во регрутната канцеларија откако добиле покана, наводно биле принудени да потпишат документи со кои ги спречувале да го напуштат регионот.

Сегашната кампања за регрутирање е слична на онаа спроведена минатото лето, пред повикот во септември, рече Катерина Степаненко, руски аналитичар во Институтот за проучување на војната.

„Тие веќе регрутираа значителен дел од луѓето кои беа финансиски мотивирани да волонтираат“, вели Степаненко.

Прикажи повеќе...

Европа

Песков: Реакцијата на Западот нема да влијае на плановите на Москва

Објавено пред

Реакцијата на Западот нема да влијае на плановите на Русија да распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

„Таквата реакција, се разбира, не може да ги промени плановите на Русија“, изјави Песков пред новинарите во Москва, пренесува РИА.

Рускиот претседател Владимир Путин во саботата, н25 март, за телевизијата „Русија 24“ изјави дека Москва и Минск се договориле да стационираат руско тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, без да ги прекршат обврските на Русија во однос на неширење на таквото оружје.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел истакна дека Брисел е подготвен да одговори со нови санкции доколку Белорусија не се откаже од планот за поставување руско тактичко нуклеарно оружје на своја територија бидејќи тоа наводно ја загрозува европската безбедност, пренесе „Новости.рс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Експлозија во Мариупол-Автомобилот на началникот на полицијата разнесен

Објавено пред

Полковникот Едуард Басурин за РИА Новости изјави дека автомобилот на началникот на полицијата Михаил Москвин денеска бил кренат во воздух во Мариупол.

dobivaj vesti na viber

„Денеска имаше обид за атентат врз началникот на полицијата во Мариупол, но тој преживеа. Разговарав со него, доби благ потрес на мозокот“, рече тој.

Според дописникот на РИА Новости, на Москвин не му била потребна хоспитализација.

Форензичарите во моментов се на терен. Како што изјавил за агенцијата еден од полицајците, бомбата поставена под автомобилот на началникот на експлодирала во моментот кога тој бил во близина. Се уште никој не ја презел одговорноста за нападот, но Русите, според написите, се сомневаат во движењето на украинскиот отпор.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 минута

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет15 минути

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД-Објавени нови детали од нападот

Вчера три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ13 часа

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија15 часа

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...

Македонија18 часа

Во дворот со тунел во „Идризово“ шетале борци повратници, суспендирани полицајци нема – одговорност се утврдува

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца...

Македонија20 часа

Османи – Џачка: Заедно одевме рака под рака, така и ќе продолжиме – 2030 реална можност Македонија и Албанија да станат членки на ЕУ

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на средба со шефицата на дипломатијата на Албанија, Олта Џачка, истакна дека биле...

Македонија20 часа

(Видео) Уште 10 чекори до можна екстрадиција на осудените за „Диво Насеље“ во Косово, Лога не кажува дали Македонија ќе дозволи

Најмалку 10 чекори ја делат кумановската група осудена за настаните во Диво Насеље до екстрадиција во Косово, каде што бараат...

Македонија20 часа

(Видео) Лазаров и Латас влегоа во судница, но се одложи рочиштето, каде што им се суди бидејќи промовирале насилство кон жени

Јутуберот Стефан Лазаров и новинарот Драган Павловиќ-Латас седнаа на обвинителна клупа поради интервјуто преку кое, според Обвинителството, се промовирало насилство...

Македонија21 час

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Да се биде подготвен да се брани безбедноста, значи да се чува мирот. Затоа, НАТО е меѓународна безбедносна организација и...

Економија21 час

Директорката на ММФ со мрачни прогнози за светската економија: „Ризикот е голем, сè е на стаклени нозе“

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупреди дека глобалната економија се соочува со ризици за финансиската стабилност...

Македонија21 час

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија...

Македонија22 часа

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот „Вардар“ – „Пелистер“ во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“, каде што имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу...

Свет23 часа

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост во цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа23 часа

(Видео) Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка – телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет24 часа

Драматична сцена во авион во САД: патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откога сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет24 часа

Хаос на улиците во Израел: демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел, Исак Херцог, ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството по...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансира две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров,...

Домашен1 ден

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија2 дена

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт2 дена

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...