Контакт

Европа

Двајца уапсени во протестот пред иранската амбасада во Холандија

Објавено пред

Демонстранти кои протестираа против убиствата на двајца Иранци во Холандија ја нападнаа Амбасадата на Иран во Хаг и беа уапсени за нарушување на јавен ред и мир, соопштија холандски медиуми.

Протестот наводно почнал мирно, но подоцна станал насилен.

Неколку демонстранти фрлале камења и предмети кон амбасадата и се обиделе да влезат во објектот преку оградата.

Полицијата уапсила четворица осомничени, вклучително и синот на Ахмад Мола Ниси, лидерот на сепаратистичката група АСМЛА, која Техеран ја смета за терористичка организација.

Ниси, 52, беше застрелан пред влезната врата на неговата куќа во Хаг во ноември 2017 година.

Другиот Иранец, Али Мотамед, беше убиен на сличен начин пред неговиот дом во Амстердам во декември 2015. Иран вели дека тој е виновен за бомбашкиот напад во Техеран во 1981 во кој загинаа преку 70 лица.

Протестот почна откако владата на Холандија го обвини Иран дека има најмено криминални банди да ги убијат овие две лица и откако Европската Унија воведе санкции против Техеран за кој тврди дека води „кампања за атентати во Европа“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија по 100 години воведува воени рабини

Објавено пред

Германската влада донесе одлука да врати рабини во воена служба по повеќе од 100 години, како што беше предложено претходно од централниот Совет на Евреите.

„Денеска ние дадовме важен пример на нашите еврејски војници“, напиша министерката за одбрана Анегрет Крамп Карнбауер на Твитер, пренесе „Ројтерс“. Таа додаде дека воведувањето служба воен рабин е јасна заложба за еврејскиот живот во Германија.

Германската армија не ја документира верската припадност на своите припадници, меѓутоа околу 300 Евреи, 1.400 муслимани и 94.000 христијани се во вооружените сили на Бундесверот.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсени повеќе лица во антитерористичка акција во Данска

Објавено пред

Полицијата во Данска објави дека спровела „сеопфатна и координирана полициска операција“ низ целата земја, поради сомневања за подготовка на терористички напади со милитантен, исламистички мотив.

Полицијата соопшти дека извршила повеќе апсења.

Данските власти објавија дека спречиле неколку екстремистички напади во изминатите години.

Прикажи повеќе...

Европа

Француската влада ја премина црвената линија

Објавено пред

Шефот на францускиот синдикат ЦФДТ, Лорен Бергер, изјави денеска дека планот на владата за пензиски реформи ја преминал црвената линија со предлогот дека владата ќе ги поттикне работниците да го одложат пензионирањето.

Тој за телевизијата БФМ изјави дека состанокот на членовите на синдикатот ќе се одржи подоцна во текот на денот за да се договорат за евентуално продолжување на протестите, пренесува „Ројтерс“.

Бергер го изјави ова кога францускиот премиер Едуар Филип ги откри плановите за нацрт-реформата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската...

Македонија4 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија4 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија5 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет6 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија8 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија9 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет9 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија9 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет11 час

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет11 час

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион11 час

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија24 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија1 ден

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија1 ден

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија1 ден

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Досие