Контакт

Европа

ЕМА: За одобрување на вакцината „спутник В“ во ЕУ ќе се знае кон крајот на април

Објавено пред

За временската рамка за одобрување на руската вакцина „спутник В“ во Европската Унија ќе се знае кон крајот на април, изјавија учесниците на конференцијата за стратегија за вакцинација на ЕУ.

Руската вакцина против Ковид-19, „спутник В“ е една од трите тековно тестирани во Европската агенција за лекови, рече Ноел Ватион, заменик-извршен директор на агенцијата, на конференцијата организирана од Претставништво на Европската комисија во Хрватска.

За „спутник В“, тој посочи дека е потребно да се испитаат производствените погони во Русија, бидејќи тие немаат европски сертификати за производство.

„Ние работиме со делегација на Европската комисија во Москва и инспектори од земјите членки за да извршиме инспекции во наредните недели“, рече Ватион, додавајќи дека крајната временска рамка за одобрување на руската вакцина ќе биде позната кон крајот на април или почетокот на мај.

Вакцината „спутник В“ досега во Европската Унија ја нарачаа само Унгарија и Словачка.

Прашањето на руската вакцина во Словачка предизвика контроверзии и предизвика политичка криза што резултираше со оставка на премиерот Игор Матовиќ, пишуваат медиумите во регионот.

Австрискиот премиер Себастијан Курц објави дека неговата земја следната недела најверојатно ќе нарача милион дози „спутник В“, објави „Ројтерс“.

Европа

Меркел: Загрижени сме за здравјето на Навални

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази голема загриженост денеска во врска со здравствената состојба на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални.

„Германската влада, заедно со другите, врши притисок да му се обезбеди соодветна медицинска нега“, рече Меркел пред Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Таа исто така го оцени како многу алармантно групирањето на руски трупи на границата со Украина.

Меркел рече дека е важно да се задржи дијалог на таа тема.

Прикажи повеќе...

Европа

Бројките од Австрија покажуваат колку е ефикасна вакцинацијата

Објавено пред

Само 10 проценти од новозаразените со коронавирус во Австрија се на возраст над 65 години, што укажува на тоа дека кампањата за вакцинација во таа земја почнува да функционира.

Од 17.135 новозаразени минатата недела, 10,2 проценти, или 1.743, биле на возраст над 65 години, што укажува на тоа дека вакцината почнува да дејствува.

Меѓу граѓаните постари од 85 години, 71 процент од мажите и 65 проценти од жените ја примиле барем првата доза на вакцината.

Во возрасната група помеѓу 75 и 84 години, вакцинирани се 69 проценти од мажите и 67 проценти од жените, а во возрасната група од 65 до 75 години, 44 проценти од мажите и 42 проценти од жените биле вакцинирани.

Во Австрија, 1,76 милиони граѓани, односно 23,36 проценти од населението, ја примиле првата доза на вакцината досега. Дадени се две дози на 718.314 лица – 9,54 проценти од населението.

Учеството на млади под 25 години меѓу новите случаи сега е 30,7 проценти.

Просечната возраст на нови случаи во Австрија минатата недела беше 37,6 години, а до пред една година 56,7 години.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Објавено пред

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа од набавка на руската вакцина „спутник В“, во услови на дипломатски конфликт со Москва.

Одлуката е донесена по неколку меѓусебни протерувања на дипломати, откако Прага ги обвини руските тајни служби за смртоносната експлозија во Врбетице во 2014 година, во која загинаа две лица.

„Нема да бараме документи за проценка на безбедноста од ‘Росатом’“, им рече на новинарите чешкиот министер за индустрија и трговија, Карел Хавличек.

По одлуката за исклучување, договорoт за изградба на нова единица во нуклеарната централа „Дуковани“ на југот од Чешка до 2036 година, можеби ќе биде склопен со францускиот ЕДФ, јужнокорејскиот КХНП и американскиот „Вестингхаус“.

Чешкиот министер за надворешни работи, Јан Хамачек, објави и дека неговата земја сега веќе нема намера да ја набави руската вакцина против Ковид-19, „спутник В“.

„Ќе се потпреме на вакцините одобрени од Европската агенција за лекови, ЕМА“, додаде тој.

Употребата на „спутник В“ предизвика превирања на чешката политичка сцена.

Пред една недела, чешкото претседателство објави смена на министерот за надворешни работи, Томаш Петричек, кој беше против употребата на таа вакцината без одобрение во Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија2 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија2 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа3 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет4 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија6 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија17 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа17 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија18 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа21 час

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија21 час

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија22 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија23 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Досие