Контакт

Европа

Ердоган ја обвини Холандија за масакрот во Сребреница

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја обвини Холандија за масакрот во Сребреница од јули 1995 година во граѓанската војна во Босна и Херцеговина во екот на жестокиот дипломатски според околу забраната за настапи на турските политичари во оваа земја, како и други западноевропски држави, во кампањата за референдумот од 16-ти април на кој треба да се усвојат уставни реформи коишто би ги зголемиле овластувањата на шефот на турската држава.

dobivaj vesti na viber

 

„Холандија и Холанѓаните ги познаваме по масакрот во Сребреница“, рече турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Анкара обвинувајќи ја Холандија за колежот на 8.000 бошњачки (муслимански) мажи и момчиња.

Холандскиот премиер на заминување Марк Руте веднаш ги опиша ваквите обвинувања од турска страна како „лажирање“ на историјата.

За масакрот во Сребреница се обвинети силите на босанските Срби и нивниот главен командант генералот Ратко Младиќ. Таа енклава во 1995 година беше од заштита на холандските припадници на мировните сили на Обединетите нации. Меѓутоа, не реагирале на нападот на српските сили, и стоеле резервирано, за што и порано беа критикувани.

Ердоган ја даде оваа изјава откако Анкара претходно ги одби повиците на Европската унија за смирување на дипломатскиот спор, соопштувајќи дека изјавите коишто доаѓаат од Брисел „немаат никаква важност“ за нив.

Европската комисија бараше од Турција „да ја смири ситуацијата“, откако холандските власти во саботата им забранија на двајца турски министри да учествуваа на собирот во турскиот конзулат во Ротердам. Турската влада возврати нарекувајќи ги ставовите на ЕУ „некоректни“ и „кусогледи“.

Турскиот претседател во понеделникот ѝ се закани на Холандија со дипломатски санкции нарекувајќи ја „остаток на нацизмот и фашизмот“. Порача дека поради забраната на за турските министри да учествуваат на собирите на дијаспората, ќе се обрати до Европскиот суд за човекови права. Вечерта во понеделникот Анкара порача дека амбасадорот на холандскиот амбасадор нема да му биде дозволено да се врати. Холандскиот амбасадор во моментов се наоѓа надвор од Турција, а неговата функција ја извршува вршител на должноста./крај/мф/сн

Европа

Ердоган: Никој не сака светот да доживее уште еден Чернобил

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска по трилатералната средба со неговиот украински колега Володимир Зеленски и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека „никој не сака светот да доживее нов Чернобил“.

dobivaj vesti na viber

Во украинскиот град Лавов, Ердоган изрази загриженост за борбите што се водат во непосредна близина на нуклеарната централа Запорожје, објави турската ТРТ.

„Ќе ги оценам резултатите од сите наши денешни средби со господинот Путин“ рече Ердоган на заедничката прес-конференција со Гутереш и Зеленски, додавајќи дека би сакал да разговара со рускиот претседател и за прашањето за размена на затвореници меѓу Москва и Киев.

Турскиот претседател посочи дека меѓу темите на трилатералната средба биле можните начини за ставање крај на конфликтот во Украина и додаде дека Анкара е подготвена да придонесе за обновување на преговарачкиот процес во Истанбул, во кој учествуваа претставници на Москва и Киев.

Ердоган истакна дека и Зеленски и Гутереш се согласуваат со него дека ситуацијата во Украина мора да се реши на преговарачка маса.

Зеленски, сепак, изјави дека преговорите меѓу Киев и Москва се можни само по повлекувањето на руските сили од териториите под контрола на руската армија.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје, која е под контрола на руските сили.

dobivaj vesti na viber

Зеленски рече дека разговарал со Гутереш во Лавов за олеснување на глобалната криза со недостиг на храна и се согласил да продолжи со координацијата за украинскиот извоз на жито.

Како што рече, посебно внимание е посветено на „нуклеарната уцена што ја применува Русија во врска со електраната Запорожје“ и дека постапките на Москва во овој поглед „може да имаат катастрофални глобални последици“.

„Затоа ОН мора да ја осигураат безбедноста на овој стратешки објект, негова демилитаризација и целосно ослободување од руските трупи“ – напиша украинскиот претседател на Телеграм.

 

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Премиерката на Финска во центарот на скандал поради објавени видеа од приватна забава

Објавено пред

Видеа објавени на социјалните мрежи, ја прикажуваат финската премиерка Сана Марин како се забавува со неколку познати фински личности, меѓу кои и пратеникот Илмари Нурминен и ТВ водителката Тини Викстром.

dobivaj vesti na viber

На видеото Марин танцува во занес со неколку пријатели, а во позадина се слуша како луѓето викаат за кокаин, пренесуваат финските медиуми.

Финскиот пратеник Мико Керна, коалициски партнер на партијата на Сан Марин, ја повика премиерката да направи тест за дрога и да ги објави резултатите јавно.

„Народот може да го очекува ова од својот премиер“, напиша тој на Твитер.

На прес-конференција во четвртокот наутро Марин негираше дека користела дрога и рече дека „нема што да крие“, објави Политико.

„Танцував, пеев, славев, правев легални работи“, рече премиерката и додаде дека не пиела многу.

Таа ја коментираше и објавената снимка.

„Верував дека бидејќи видеата се приватни нема да бидат објавени. Лошо е што беа објавени“, изјави Марин.

Снимката наиде на различни реакции на интернет, при што некои критичари ја критикуваат Марин за, како што велат, неодговорното однесување, додека други гледаат потенцијален поттик за популарноста на 36-годишниот премиер.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион35 минути

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет4 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа4 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија6 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија7 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија8 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија9 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија9 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија11 час

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија12 часа

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет12 часа

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија13 часа

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет13 часа

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет13 часа

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...

Свет13 часа

Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој...

Економија13 часа

Масовни протести поради економската криза во Аргентина

Илјадници незадоволни Аргентинци го блокираа центарот на Буенос Аирес за време на насилните улични протести, барајќи од владата да ги...

Свет1 ден

Напаѓачот на Ружди: Прочитав неколку страници од неговиот роман, го нападна исламот

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже...

Регион1 ден

Сопственикот на автобусот кој се преврте во Бугарија доби 99 прекршоци и казна од 30.000 евра

Во врска со сообраќајната несреќа што се случи на автопат во Бугарија на 14 август, во која учествуваше автобус од...

Регион1 ден

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион1 ден

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...