Контакт

Европа

ЕУ сака да ја казни Унгарија, Орбан подготвен за одбрана

Објавено пред

Европскиот парламент одржува дебата за дисциплинирање на Унгарија за антимиграциската политика, а се очекува унгарскиот премиер Виктор Орбан лично да се спротивстави на ставовите на европарламентарците за време на дебатата бидејќи подготви досие со контрааргументи на 100 страници, цитира Би-би-си.

Известувачот на Би-би-си во Брисел наведува дека сè уште има многу малку индикации дека ќе има некаков заклучок во врска со ова прашање.

Орбан и неговата владејачка партија ФИДЕ тврдат дека многу од обвиненијата од страна на Европскиот парламент веќе долго време се решени. Би-би-си вели дека за каква било дисциплинска постапка против Унгарија, потребна е согласност на две третини од европратениците, а гласањето треба да се одржи утре.

Ако пратениците го поддржат започнувањето на акцијата против Будимпешта, Унгарија би можела да биде контролирана од Брисел, но ова може да биде многу бавен процес, констатира британскиот сервис.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Дваесет и двегодишен диџеј најмладиот градоначалник во Горна Австрија

Објавено пред

Фабијан Гринајс од Народната партија на Австрија (ОВП) победи на изборите во Вајсенкирхен (округ Грискирхен) и стана најмладиот градоначалник во регионот на Горна Австрија.

Гринајс, познат како DJ „Greenice“, освои 52,4 отсто од гласовите, победувајќи ги кандидатите Андреас Аумајер (зелените), кој освои 41,6 отсто од гласовите, а Герхард Калтзајс (ФПО), кој доби 6 отсто гласови.

Изборите за градоначалник беа организирани откако актуелниот градоначалник Волфганг Деженев (ОВП) оваа година поднесе оставка поради здравствени причини.

Претседателот на покраинскиот комитет на партијата Томас Штелцер ја честита победата на новиот градоначалник.

„Гринајс ќе внесе свежина и нови идеи во својата татковина“, рече Штелцер.

Прикажи повеќе...

Европа

Најголемиот критичар на Путин замина од Русија

Објавено пред

Еден ден откако властите му забранија да ја напушти Русија, водечкиот опозициски активист, Алексеј Навални, отпатува за Стразбур на изрекувањето на пресудата од Европскиот суд за човекови права по однос на тужбата поднесена од него, а во врска со честите приведувања на кои е изложен и кои ги смета за политички мотивирани.

Навални во вторникот беше спречен да отпатува од страна на руската полиција поради неплатена парична казна за која тој тврдеше дека била наметната одеднаш и незаконски, само како изговор за да се спречи неговото заминување од Русија.

Федералната служба, која го блокира излезот на 42-годишниот Навални од земјата, не одговорила на барањето на агенцијата „Ројтерс“ за коментар во врска со настанот.

Меѓутоа, во вторникот вечерта агенцијата „Тасс“ потврди дека забраната за патување била укината кога Навални ја платил казната.

Антикорупцискиот активист, адвокат по професија, беше апсен неколкупати во последните години за време на протестите против власта, од кои повеќето беа забранети.

Тој стана главен опозициски активист по големите протести во Русија од 2011 и 2012 година.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Деца со јажиња влечат свештеник во „порше кабриолет“ на Малта

Објавено пред

Педесетина деца со јажиња влечеле „порше кабриолет“ во кој се наоѓал свештеникот Гван Султан од Малта. Скандалот се случил на островот Гозо. На видеото може да се види како свештеникот стои во автомобилот, се смее и им мавта на насобраните луѓе.

„Жал ми е, ама, за мене, ова, едноставно, не е проблем“, рекол тој.

Малтешката членка на Европскиот парламент, Марлен Мици, реагира на скандалот. „Олицетворение на невкус и грубо фалење. Одвратно. Што ли се замислува?“, прашува таа.

Од малтешката црква нема официјален коментар за скандалот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија37 минути

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија1 час

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски кој е во...

Македонија2 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија2 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија2 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет3 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија4 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија4 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија5 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија16 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија18 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија18 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија20 часа

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија21 час

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања23 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија23 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток24 часа

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија24 часа

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие