Контакт

Европа

Женски марш против Трамп во европски градови

Објавено пред


Илјадници жени излегоа на улиците од некои од главните градови во Европа за да им се придружат на „сестринските маршеви“ во Азија и во Австралија против новиот американскиот претседател Доналд Трамп.

Носејќи натписи сопоркаи ако „Посебни односи, само кажи ‘не’“ и „Единци на злите жени“ демонстрантките се собраа пред американската амбасада на лондонскиот Плоштад Гросвенор пред одржувањето на централниот собир на Плоштадот Рафалгар.

Низ светот се планирани одржувања на 670 маршеви, според најавите на интернет страницата на организаторите, кои најавуваат наводно два милиона демонстранти против Трамп, кој во петокот ја положи заклетвата како 45-ти претседател на САД. Најавено е дека на главниот протест на разните активистички движење во Вашингтон ќе се соберат околу 250.000 демонстранти.

Славни личности преку социјалните мрежи изразуваат поддршка за овие собири.

Дел од учесничките носат розови капи и написи „оваа п… ќе возврати и ќе касне“ реагирајќи на стара десетина години снимка до шоу емисија на Трамп во предизборната кампања во која ја победи демократската кандидатка Хилари Клинтон, која беше сигнал уште тогаш за организирање масовни протести.

Во земјите од Европската унија се одржаа протесни собири во Берлин, Париз, Рим, Виена, Амстердам и во швајцарска Женева. Според полицијата и организаторите во Виена се собрале околу две илјади луѓе, но поради ниските температури многу набрзо се разотишле и останале само стотина.

Во најголемиот австралиски град Сиднеј протестираа 3.000 мажи и жени,кои се собраа во тамошниот Хајд Парк пред маршот кон американската амбасада, а организаторите велат дека уште 5.000 демонстранти се собрале во Мелбурн.

На Нов Зеланд се одржале вакви собири во четири градови, на кои излегле околу две илјади луѓе. Стотина луѓе по истиот повод протестирале и во Токио, но јапонските медиуми известуваат дека станува збор за американски државјани./крај/мф/сн

Европа

Најмалку 54 лица повредени во железничка несреќа во Салцбург

Објавено пред

Од

Најмалку 54 лица се повредени во железничка несреќа во Салцбург, соопштија претставници на австриската железница. Портпаролот на железницата ОББ изјави дека 54 лица биле пренесени во болница и дека сите се со лесни повреди.

Несреќата се случила додека возот бил на станицата во текот на маневр за спојување вагони од два воза од линиите Венеција-Салцбург и Цирих-Салцбург.

Во вагоните во моментот на судирот имало околу 240 патници. Возот од Салцбург требало да продолжи за Виена.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Фондацијата на Сорос од Будимпешта ќе се пресели во Берлин

Објавено пред

Од

Фондацијата „Отворено општество“ на американскиот милијардер Џорџ Сорос ќе ја затвори канцеларијата во Будимпешта и ќе ги пренесе своите операции во Берлин, објавија унгарските медиуми, кои се повикуваат на информација од австриски извори.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го обвини Сорос, кој е роден во Унгарија, за многу зла и се залага за законот „Стоп, Сорос“, со кој треба да се забрани работата на некои невладини организации.

Унгарските медиуми пренесуваат дека канцеларијата на Фондацијата „Отворено општество“ ќе биде затворена на 31 август и ќе се пресели најпрвин во Виена, а потоа во Берлин.

Новинарите досега не успеале да стапат во контакт со канцелариите на Фондацијата во Будимпешта или во Њујорк.

Јанош Халас, портпаролот на партијата Фидес, која убедливо победи на неодамнешните парламентарни избори во Унгарија, најави дека еден од првите закони што би можел да биде усвоен е оној што на владата ќе ѝ овозможи да забрани невладини организации што поддржуваат миграција и претставуваат ризик за националната безбедност.

Орбан во февруари го достави ваквиот предлог-закон во парламентот. Законот исто така ќе овозможи донациите на невладините организации, кои го поддржуваат доаѓањето мигранти во Унгарија, да бидат оданочени со 25 отсто.

Прикажи повеќе...

Европа

Баскиските сепаратисти од ЕТА бараат прошка од своите жртви

Објавено пред

Од

Баскиската илегална организација ЕТА јавно ги призна злоделата предизвикани за време на вооружената борба за независност на Баскија и побара прошка од жртвите, стои во соопштението објавено во баскискиот дневен весник „Гара“.

Сепак, членовите на ЕТА тврдат дека не се единствените одговорни за страдањата во шпанска Баскија.

„Страдање постоело и пред основањето на ЕТА и продолжи кога ЕТА ги прекина вооружените акции“, се вели во текстот објавен од страна на „Гара“.

„Предизвикавме многу болка и непоправлива штета. Сакаме да ја изразиме нашата почит кон мртвите и повредените во акциите на ЕТА. Искрено и длабоко жалиме“, се вели во соопштението издадено во пресрет на најавениот распад на групата која уби повеќе од 800 луѓе во последните неколку децении борба против шпанската држава.

ЕТА посебно бара прошка од недолжните цивили.

„Принудени на секаков тип вооружена борба, знаеме дека нашите постапки им наштетија на граѓаните што на никаков начин не се вмешани во каузата што ја застапувавме. Предизвикавме голема штета што не може да се поправи. Бараме прошка од тие луѓе и нивните семејства“.

Бескиската сепаратистичка организација, основана под влијание на Франциско Франко, во 2011 година се откажа од вооружена борба. ЕТА официјално треба да објави распаѓање на 5 или 6 мај во француската Баскија, пренесоа неколку извори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија29 минути

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија48 минути

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија56 минути

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија1 час

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија4 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет5 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија5 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија6 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија24 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие