Контакт

Европа

Жестока телевизиска дебата на кандидатите на француските претседателски избори

Објавено пред

Поранешниот министер за економија во владата на социјалистичкиот претседател Франсоа Оланд, сега центристички кандидат за шпеф на државата Емануел Макрон го зацврсти својот статус на фаворит по телевизиската дебата во понеделникот вечерта во која се судри околу прашањата на имиграцијата и Европската унија со својата главна ривалка, челничката на крајната десница Национален фронт, Марин Лепен, покажуваат анкетите.

dobivaj vesti na viber

Анкетата спроведена по дебатата покажала дека Емануел Марон, бил најубедлив од петтемина главни кандидати кои се соочија во телевизиската дебата директно пренесувана на каналот TF1.

Во соочувањето учествуваше и конзервативецот поранешниот премиер во владата на поранешниот претседател Николас Саркози, Франсоа Фјон, кој неочекувано уверливо победи на ноемвриските предизбори и до крајот на јануари важеше како главен фаворит за конечниот исход од изборите, но неговата поддршка опадна по избувнувањето на аферата со наводните фиктивни вработувања на својата сопруга и децата во парламентарните служби, која ќе добие и судска разрешница.

Покрај тројцата споменати, во телевизиското соочување учествуваа и победникот од предизборите на крајната левица Жан-Лук Меленшон и неговиот ривал од левицата, социјалистот Беноа Амон.

Една од жешките теми беше односите на Франција со Русија, во новите разместувања на геостратешки план при што Макрон повика дека Париз не смее да се зближува со Москва.

„Со САД имаме долга историја. Заедно го воспоставуваме мирот на планетата… Сега предлагам повеќе независност. Да не се зближуваме со господин (рускиот претседател Владимир) Путин. Сакам градење независност со одговорност, во рамките на сегашната европска политика“, рече Макрон алудирајќи на пофалните зборови на Лепен за рускиот челник и критикувајќи го присоединувањето на црноморскиот полуостров Крим на Русија, што за официјален Париз, како и за Западот, претставува нелегално руско анектирање на украинска територија, без разлика на референдумот на тамошното население.

На тоа остро реплицираше Фијон, кој посочи според кој принцип се решавало прашањето на независноста на поранешната јужна српска покраина Косово, која во 2008 година поддржана од САД и главните членки на ЕУ, вклучително и Франција, еднострано прогласи независност од Србија.

„Ние самите ги менувавме границите. Косово, на пример. Постои фундаментален принцип, кој се состои во правото на народите самостојно да ја определуваат својата судбина. И доколку кои биле востановени како неприфатливи за некои народи“, рече Фијон во маратонската дебата којашто траеше речиси три и пол часа, а по неа ќе следат уште две пред првиот круг од изборите на 23-ти април.

„Ќе ги изневерите гласачите со извртувањето на вистината“, ѝ се обрати Макрон на Лепен додека таа зборуваше за растот на радикалниот ислам во Франција.

Таа подоцна возврати дека неговите изјави се „целосно шупливи“. „Сакам францускиот народ да обрати внимание на фактот дека секојпат кога зборувате кажувате малу од ова, малку од тоа и никогаш не се одлучувате“, рече Лепен.

Анкетите покажуваат дека 40 отсто од избирачите во овој момент не се сигурни за кого би го дале гласот на изборите коишто се одржуваат во два круга, на 23-ти април и на 7-ми мај. Според последната анкета објавена во понеделникот направена од компанијата OpinionWay, во вториот круг влегуваат Марин Лепен со 27 проценти, и Емануел Макрон со 23, проценти, но како конечен победник во вториот круг се посочува Макрон кому би му се прелеале гласовите од другите левичарски кандидати. Вкупно на француските избори се кандидирани, инаку единаесет претенденти.

Сепак, кога станува збор за телевизиската анкета која заврши длабоко во ноќта, во понеделникот Elabe за телевизијата BFMTV спроведе анкета на 1.157 избирачи којашто покажува дека челникот на партијата Напред, Емануел Маккрон оставил најголем впечаток кај гледачите.

На прашањето „Кој беше најубедлив?“, Макрон добил 29 отсто, а лидерот на Непокорна Франција, Жан-Лик Меланшон 20 проценти, челничката на Национален Фронт, Марин Лепен – 19 отсто, колку и кандидатот на партијата Републиканци, Франсоа Фијон, додека претендентот од Социјалистичката партија, Беноа Амон освоил 11 отсто од гласовите./крај/мф/сн

Европа

ЕУ сака да формира специјален суд за руските злосторства

Објавено пред

Првиот чекор во борбата против неказнивоста за злосторствата извршени во руската агресија врз Украина би можело да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази, изјави комесарот за правда на Европската комисија Дидие Рејндерс.

dobivaj vesti na viber

„Првиот чекор може да биде формирање на специјален суд кое ќе собира докази“, рече Рејндерс денеска пред почетокот на неформалниот состанок на министрите за правда во Стокхолм, каде што една од главните теми е како да се осигура дека воените злосторства во Украина се да не остане неказнето.

Канцеларијата на специјалниот суд би била лоцирана во Хаг, во седиштето на Европравда, агенција на ЕУ за судска соработка во кривичните прашања. Рејндер вели дека може брзо да се воспостави.

Европската унија се залага за формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина, а во очекување на собирање критична маса на поддршка во меѓународната заедница, сака да започне со собирање докази.

На крајот на ноември минатата година, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предложи формирање на специјализиран суд со поддршка на Обединетите нации, кој ќе суди за руските злосторства.

„Русија мора да плати за своите ужасни злосторства, вклучително и злосторствата за агресија врз суверена држава“, рече Фон дер Лајен.

На маса има две опции – едната е формирање на ад хок меѓународен суд, како Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, а другата е таканаречената хибридна опција, каде што национален суд, најверојатно украински, но со меѓународни судии, би суделе за злосторства од руска агресија,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Објавено пред

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени сектори на руската економија.

dobivaj vesti na viber

„Тие во моментот се состојат од широк спектар на секторски мерки, вклучувајќи ограничувања на трговијата, финансиите, технологијата и стоките со двојна употреба, индустријата, транспортот и луксузните стоки. Тие исто така ја покриваат забраната за увоз или трансфер на морска сурова нафта и одредени нафтени деривати од Русија во ЕУ, де-SWIFT на неколку руски банки и суспензија на радиодифузни активности и лиценци за неколку места за дезинформации поддржани од Кремљ“, велат од ЕУ.

Овие санкции првпат беа воведени во 2014 година како одговор на руските акции во Украина, а потоа беа проширени во февруари 2022 година по руската воена агресија врз Украина.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Злосторствата на неонацистите во Украина покажуваат дека ги заборавиле лекциите од историјата

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека злосторствата извршени од неонацистите врз цивилите во Украина покажуваат дека тие ги заборавиле лекциите од историјата.

dobivaj vesti na viber

Путин посочи дека заборавањето на лекциите од историјата води до повторување ужасни трагедии и како доказ з тоаа ги наведе злосторствата против цивилите и етничкото чистење извршено од неонацистите во Украина.

„Против ова зло нашите војници сега се борат херојски, рамо до рамо“, рече Путин во телеграмата упатена до организаторите и учесниците на настаните посветени на одбележувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот и 78-годишнината од ослободувањето на затворениците од концентрациониот логор Аушвиц од страна на Црвената армија.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт4 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија5 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија6 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет8 часа

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет8 часа

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија9 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет9 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет9 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет9 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија1 ден

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ1 ден

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет1 ден

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија1 ден

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија1 ден

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија1 ден

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет1 ден

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет2 дена

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...