Контакт

Европа

Захарова: Зеленски стана закана за Украина

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски стана закана за Украина, а неединството на украинскиот народ достигна катастрофални размери, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Се чини дека самиот Зеленски стана закана за Украина и другите европски земји, меѓу другото, и во контекст на зачувување на демократските основи и принципи“, рече Захарова на брифинг со новинарите, пренесуваaт руските агенции.

На тој начин, анализираат, Захарова ја коментира стратегијата за информациска безбедност, која ја одобри Зеленски и во која се наведува дека информациската политика на Русија претставува закана за демократските земји.

Европа

Франција ги советува граѓаните да го одложат патувањето во Украина

Објавено пред

Франција ги советува своите граѓани да го одложат патувањето во Украина што не им е потребно и да не патуваат во пограничните области на северот и на истокот на земјата поради ескалација на тензиите со соседна Русија.

Ако е можно, препорачуваме да ги одложите патувањата во Украина кои не се од клучно значење за вас, се вели во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Прикажи повеќе...

Европа

Италијански лекари и стоматолози кои не се целосно вакцинирани се суспендирани од работа

Објавено пред

Околу 1.900 италијански лекари и стоматолози се суспендирани од професионалното здружение на земјата поради неусогласеност со законите со кои се бара да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19, вклучително и бустер.

Тоа изнесува 0,4 отсто од вкупното членство, но од здружението велат дека околу 30.000 други членови се уште не ја завршиле вакцинацијата. Здружението истакна дека некои од нив можеби не го прекршуваат законот затоа што можеби биле позитивни и сега не можат да ја примат вакцината или можеби имаат здравствени причини што не можат да се вакцинираат. Други чекаат да добијат дополнителна доза најмалку четири месеци по последната вакцинација.

„ Ова е бројка што не ја покажува реалната состојба на здравствените работници кои не ги почитуваат правилата“, вели Филипо Анели, претседател на здружението.

Италија бара сите здравствени работници, наставници, полицајци, припадници на вооружените сили и оние кои обезбедуваат услуги за жителите на домовите за стари лица да бидат целосно вакцинирани. Исто така, бара сите луѓе на возраст над 50 години да бидат целосно вакцинирани или неодамна закрепнати од болеста за да имаат пристап до услуги како што е јавниот превоз.

Здравствените работници мора да примат бустер доза за да бидат целосно усогласени, според законот усвоен од италијанската влада минатиот месец.

„ Суспензијата на невакцинираните лица од лекарското стручно здружение не треба да се сфати како казна. Целта, како што вели законот, е да се заштити јавното здравје и да се одржат соодветни безбедносни услови при пружањето на нега“ порача Анели.

Прикажи повеќе...

Европа

Нови мерки против коронавирусот во Франција

Објавено пред

На луѓето кои не биле вакцинирани против Ковид-19 во Франција веќе не им е дозволен пристап до ресторани, барови, туристички места и спортски објекти, освен ако неодамна не го прележале вирусот.

Новиот закон, кој стапи на сила денеска, бара дозвола за вакцинација, што е од централно значење за владината стратегија за борба против коронавирусот, пренесува АП.

Франција има најголем дневен број на заразени со вирусот во Европа, а болниците сè уште се полни со луѓе со вирусот, иако бројот на луѓе во одделенијата за интензивна нега е намален во последните денови.

Владата неодамна воведе неколку нови ограничувања, фокусирајќи се првенствено на пропусницата за вакцинација одобрена од францускиот парламент и Уставниот совет минатата недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија3 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија3 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија4 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија4 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет5 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија5 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет5 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија6 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет6 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет7 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет7 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија18 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија20 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет22 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија24 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Досие