Контакт

Европа

Кај Австријците најчести несакани последици предизвикала вакцината на „Астра зенека“

Објавено пред

Во Австрија најчести несакани ефекти предизвикала вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, а најмалку нус појави биле забележани по вакцината на „Бионтек/ Фајзер“, покажал Извештајот на државната канцеларија за здравствена безбедност.

Несаканите ефекти на „Астра зенека“ биле регистрирани во 12,3 проценти, а на Бионтек/Фајзер во 2,27 проценти од случаите. За вакцините на „Модерна“ овој процент е 3,49 и 5,55 проценти за „Џонсон и Џонсон“.

Извештајот за несакани ефекти се базира на 10,7 милиони вакцинирани од крајот на декември 2020 година до крајот на септември оваа година.

Притоа во Извештајот се посочува дека ова не се сериозни несакани ефекти.

Според надлежните, 53 проценти од несаканите ефекти биле црвенило околу местото на инјектирање, главоболка и замор.

Властите, исто така, објавија 177 смртни случаи по вакцинацијата, од кои само во два случаи е откриена точна врска со вакцината.

Точната причина за смртта се уште не е утврдена кај 117-те смртни случаи, се вели во извештајот.

Европа

Полска казнета со милион евра дневно поради спорот со ЕУ

Објавено пред

Судот на правдата на Европската Унија објави дека ѝ наредил на Полска да плаќа глоба од милион евра дневно поради тоа што не го суспендирала Дисциплинскиот совет на Врховниот суд. Полска е во долготраен спор со Брисел за судските реформи, кои, според европските служби, ја поткопуваат независноста на судовите.

До разгорување на спорот дојде во јули кога Судот на ЕУ ѝ нареди на Полска да го суспендира Дисциплинскиот совет.

„Во пресудата објавена денеска потпретседателот на Судот ѝ наложува на Полска да плаќа глоба од еден милион евра дневно почнувајќи од датумот на доставување на оваа пресуда во Полска, па до исполнување на наредбата на Судот од 14 јули“, се вели во судското соопштение.

Полска се обврза дека ќе го укине Дисциплинскиот совет како дел од пошироките реформи, но сè уште не изнесе детаљни планови. Заменик-министерот за правда, Себастијан Калета, на „Твитер“ објави дека барањето на Судот е узурпација и уцена.

По барање на Европската комисија, на 14 јули Судот донесе привремена мерка во очекување на исходот од постапката против Полска, според која Варшава треба да го суспендира дејствувањето на Советот, но бидејќи тоа не беше направено, ЕК побара да се наложи полските власти да плаќаат дневна казна во износ што ќе ги натера да ја почитуваат привремената мерка.

Судот на ЕУ уште во април 2020 година побара од Полска веднаш да ја прекине работата на Советот бидејќи тој не е независно и непристрасно тело и е во спротивност со правото на ЕУ. Во 2017 година Полска усвои нови правила за дисциплинска постапка за судиите на Врховниот суд и редовните судови вклучувајќи го и формирањето на Дисциплинскиот совет задолжен за дисциплинска постапка против судиите на Врховниот суд и за жалбените постапки против судиите на редовните судови.

Но, ЕК во тужбата тврдеше дека новиот дисциплински режим не ги гарантира независноста и непристрасноста на Советот, чии членови се судии избрани од Националниот судски совет. Овој совет, пак, се состои од 15 судии избрани од Сејмот, долниот дом на полскиот парламент. Полска најави дека ќе го укине Дисциплинскиот совет како дел од пошироката судска реформа, но до денес не претстави никакви планови за тоа.

Прикажи повеќе...

Европа

„Гринпис“: Да се забранат летовите за кои има железнички линии пократки од 6 часа

Објавено пред

Третина од најчестите летови во ЕУ може да се заменат со возење со воз, кое трае помалку од шест часа, а забраната за такви летови ќе заштеди 3,5 милиони тони јаглероден диоксид, објави денеска „Гринпис“.

Организацијата за заштита на животната средина во објавената студија повикува на радикална промена во начинот на кој патуваме.

Фреквенцијата на авиосообраќајот треба да се намали за да се ограничи глобалното затоплување на 1,5 Целзиусов степен, соопшти невладината организација повикувајќи на подобрување и зајакнување на железничкиот транспорт.

Летовите пократки од 1.500 километри сочинуваат четвртина од емисиите на европскиот воздушен сектор, наведува „Гринпис“ во студија изработена од тинк-тенкот OBC Transeuropa.

Од 150 лета на кратки релации, кои најчесто се користат во Европската Унија (со исклучок на летовите до островите), 51 имаат железничка алтернатива (34 отсто), а патувањето со воз трае помалку од шест часа.

Трите линии што најмногу се користат во Европската Унија се Париз – Тулуз, Париз – Ница и Атина – Солун.

Во студијата не е наведен процентот на патници што летаат на овие линии.

Во извештајот се наведува дека 21 авиолинија веќе имаат железничка алтернатива пократка од четири часа, а меѓу нив се и меѓународните линии Амстердам – Париз, Амстердам – Франкфурт, Брисел – Франкфурт и Париз – Франкфурт.

Повеќе од четвртина (27 отсто) од тие 150 најфреквентни летови имаат алтернатива со директниот ноќен воз во 2021 година, стои во истражувањето.

„Се емитува 10 пати повеќе јаглероден диоксид кога летате од Париз до Амстердам во споредба со патување со воз, а тоа патување трае помалку од 3 часа и 30 минути“, вели Сара Фајол, одговорна за транспортниот сектор во францускиот разгранок на „Гринпис“.

„Намалувањето на фреквенцијата на воздушниот сообраќај е неизбежен начин за постигнување на целите од Парискиот климатски договор и укинувањето на пократките летови е првиот чекор во таа насока“, се вели во соопштението.

Одлуката на Франција да ги забрани домашните воздушни летови доколку постои алтернатива со воз пократка од 2 часа и 30 минути е премногу ограничена, вели „Гринпис“.

Прикажи повеќе...

Европа

Рекордни бројки на новозаразени и починати во источна Европа

Објавено пред

Земјите од источна Европа бележат висок број на нови инфекции со коронавирус, при што Русија има рекорден број смртни случаи како последица на инфекцијата, а Бугарија најголем дневен пораст, со мал број вакцинирани, објави денеска агенцијата „Ројтерс“.

Русија, Бугарија, Чешка, Унгарија, Романија и Полска се тешко погодени од новиот бран на вирусот.

Русија денеска забележа 1.123 нови смртни случаи, најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, а властите одлучија да воведат мерки за делумно затворање.

За 24 часа има 36.582 нови случаи, од кои 5.789 во Москва.

Русија ќе има национално затворање во првата недела од ноември кога работниците нема да одат на работа. Москва таа мерка ја воведува веќе од утре. Ќе работат само основните услуги, како што се аптеки и супермаркети.

Бугарија забележа 6.813 нови случаи во последните 24 часа, што е рекорден дневен пораст во најмалку вакцинираната земја во ЕУ, покажуваат денешните податоци.

Починале 124 лица, така што вкупниот број на починати како последица од Ковид-19 сега изнесува 23.440.

Привремената бугарска влада наметна ковид-сертификати за влез во повеќето затворени простори за да се спречи ширењето на позаразната делта-варијанта и за да се поттикне вакцинацијата. Само четвртина од возрасните примиле барем една доза од вакцината во соседната земја.

Властите велат дека вакцинацијата, сепак, е забрзана откога ковид-сертификатот стана задолжителен минатиот четврток. Во последните 24 часа се употребени повеќе од 26.000 дози.

Сепак, многу Бугари остануваат скептични за вакцината поради недовербата во државните институции, дезинформациите и контрадикторните пораки од политичарите и експертите пред третите парламентарни избори закажани за оваа година на 14 ноември, пишува „Ројтерс“.

Чешка, земја со 10,7 милиони жители, денеска пријави најмногу нови случаи од април – 6.274, речиси двојно повеќе пред една недела.

И покрај ваквиот раст, бројот на заболени и хоспитализирани сè уште е под разгорот на заразата на почетокот на оваа и на крајот на минатата година.

Вакцинацијата во земјата се забрзува и 6,06 милиони луѓе сега се целосно вакцинирани.

Унгарија денеска забележа 3.125 нови случаи, исто така најмногу од април, а луѓето се повикуваат на вакцинација.

Иако и во таа земја бројките растат, сепак тие се помали во споредба со другите земји од централна и источна Европа, истакнува „Ројтерс“.

Романија е најтешко погодена од новиот бран на Ковид-19 и има една од највисоките стапки на смртност во светот.

Полска денеска има 8.361 нов случај на инфекција со коронавирус и 133 смртни случаи.

Од почетокот на пандемијата, во таа земја со приближно 38 милиони луѓе, речиси три милиони се заразени, а има 76.672 смртни случаја.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија14 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет16 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија18 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија18 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија19 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет20 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион21 час

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија21 час

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија22 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет22 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија2 дена

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија2 дена

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија2 дена

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие