Контакт

Европа

Невреме во Европа: За 24 часа над 50.000 удари на громови

Објавено пред

Во последните 24 часа во Европа се забележани повеќе од 50.000 удари на громови, повеќето од нив во Италија, Словенија, Истра и северна Хрватска.

Невремето проследено со грмотевици што ја погоди Европа со себе донесе голема количина дожд, а во некои случаи и град, пренесуваат регионалните медиуми.

Според метеоролошкиот сервис Weather Europe, во јужна Австрија имало град, а на некои места и поплави. Во Грац улиците биле преплавени со вода и сообраќајот се одвивал во отежанати услови. Како што се наведува, невремето не ја заобиколило ниту Словенија.

Европа

Судијата го продолжи притворот за напаѓачот од Утрехт

Објавено пред

Холандски судија во петокот го продолжи за две недели притворот на осомничениот за пукањето во кое неделава загинаа три лица во градот Утрехт.

37-годишниот Гокмен Танис, роден во Турција, е обвинет за пукање во трамвај со терористички намери, а властите исто така испитуваат дали имал и друг личен мотив.

Обвинителите веруваат дека Танис имал радикална идеологија и дека не постојат докази за каква било врска меѓу него и жртвите.

Танис, кој во последните неколку години бил осуден за нелегално поседување оружје, крадење и провала, а во јули треба да се појави на суд и за обвиненија за силување, најверојатно, дејствувал сам.

Премиерот на Холандија, Марк Руте, се очекува да му се приклучи на маршот низ Утрехт вечерва во чест на жртвите што беа убиени во нападот.

Според Окружниот суд во Утрехт, судијата пресудил дека на Танис му е дозволено да комуницира само со својот адвокат.

Прикажи повеќе...

Европа

Двајца кандидати со исто презиме на претседателските избори во Украина

Објавено пред

Украинците што овој месец ќе гласаат на претседателските избори ќе мора многу да внимаваат бидејќи двајца кандидати со исти иницијали и презиме, Ј.В. Тимошенко, ќе се најдат еден до друг на гласачкото ливче.

Еден од претседателските кандидати е Јулија Тимошенко, поранешна премиерка и една од фаворитите за победа. Другиот е Јуриј Тимошенко, релативно непознат пратеник, кој инсистира дека тој е вистински кандидат и дека таа е лажен или технички кандидат, испратена да му ги расипе шансите за победа.

Јулија Тимошенко, пак, го обвини својот противкандидат, актуелниот претседател Петро Порошенко, дека го додал Јуриј Тимошенко на гласачкото ливче со цел таа да изгуби гласови.

Од 39-те имиња на гласачкото ливче, претседателската трка се сведе на три кандидати, Јулија Тимошенко, Порошенко и Володимир Зеленски, комичар што глуми претседател во една популарна ТВ-серија.

Секоја мала промена во гласовите предизвикана од каква било конфузија меѓу кандидатите во првиот круг на 31 март може да направи голема разлика во однос на тоа кој од првите тројца кандидати ќе продолжи во, најверојатно, решавачкото гласање во вториот круг на 21 април.

Имињата на кандидатите се напишани во целост на гласачките ливчиња, но нема партиски симболи или фотографии што би можеле да им помогнат на гласачите да ги разликуваат кандидатите.

Прикажи повеќе...

Европа

Kаталонската влада ги отстрани транспарентите за независност

Објавено пред

Каталонската регионална влада денеска ги отстрани транспарентите за независност од седиштето во Барселона, неколку часа пред полицијата да ги отстрани по наредба на шпанскиот изборен одбор.

Работници отстранија голем транспарент од балконот на предниот дел од палатата стара сто години, на кој на каталонски и англиски јазик пишуваше „Ослободете ги политичките затвореници и прогонетите“, објави агенцијата АП.

Регионалната влада вчера го отстрани банерот со симбол жолта лента кој се користи за да се изрази поддршка за затворениците.

На избраните функционери и јавни институции им е забрането да изразуваат поддршка за одредена партија или идеолошка позиција за време на предизборна кампања.

Генералните избори во Шпанија ќе се одржат на 28 април.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

(Видео) Трамп: Исламската држава веќе не постои

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека Исламската држава повеќе не постои. Тој на новинарите им покажа две карти. „Ова е...

Свет11 час

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија13 часа

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија17 часа

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија18 часа

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија18 часа

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 201920 часа

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ21 час

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион22 часа

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион22 часа

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Топ2 дена

Контроли на јавниот превоз по несреќата кај Ласкарци, откриени 35 возила со неисправни сопирачки

По смртоносната автобуска несреќа кај Ласкарци, вчера во неколку општини била спровдена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат...

Македонија2 дена

МАНУ сака да стане Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) претпочита нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на...

СЈО2 дена

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот...

Македонија2 дена

НБРМ: Арнаудовска не врши ревизија во банката каде директор е нејзиниот сопруг

Народната банка, во одговор на прашањето на „Макфакс“ дали има судир на интереси помеѓу директорката на секторот за супервизија Милица...

Македонија2 дена

(Видео) Седумтемина македонски борци во ИСИС осудени на 6 и 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје ги осуди на 6 години затворска казна шестмината македонски државјани кои биле дел од паравоената формација...

Македонија2 дена

(Видео) Беџети: Нема да ги легализираме платформите на Матка ама нема ни да ги уриваме

Општина Сарај ќе ги одбие барањата за легализација на трите платформи на Матка, но сега нема да ги урива. Градоначалникот...

Македонија2 дена

(Видео) Караџовски: Не можам да ви кажам зошто бев во Обвинителството

„Кој ве информирал? Службени обврски имав во оваа зграда. Не можам да ви кажам во врска со што е“. Ова...

Македонија2 дена

(Видео) Утре протестен марш за ослободување на Фета Алими, кој е осуден за крвавиот четврток

Синот на Абдулфета Алими, кој е осуден на 7 години затвор за настаните од 27 април 2017 година, Бурим Алими,...

Македонија2 дена

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ потврди дека е донесена мерка за изрекување времена мерка забрана за продажба на книгата...

Досие