Контакт

Европа

Неуспешни преговорите во Северна Ирска

Објавено пред

Преговорите за формирање на нова коалициска влада во Северна Ирска не успеаја во неделата, објави националистичката партија Шин Фејн, додека владата во Лондон и натаму се надева на излез од ќорсокакот до рокот кој истекува во понеделник.

dobivaj vesti na viber

„Денеска стасавме до крајот на трката, Процесот на преговорите е завршен и Шин Фејн утре нама да го изнесе предлогот за именување на претседателот или на владиниот кабинет“, изјави челничката на Шин Фејн, Мишел О’Нил.

Пробританската Демократска унионистичка партија (DUP), кои се наклонето на унијата со Велика Британија, со тесната победа од едно пратеничко место пред националистите од Шин Фејн успеа да остане најзастапената партија во парламентот на Северна Ирска, по одржаните предвремени парламентарни избори на почетокот од март. Унионистите од DUP освоија 28 од 90-те места, откако Шин Фејн ја поништи предноста од десетина мандати што пробританската партија ја имаше по парламентарните избори пред една година.

На претходните избори во мај 2016 година, Демократската унионистичка партија (DUP), која е наклонета со Велика Британија, победи со 38 места во парламентот, пред националистите од Шин Шејн, приврзаниците на обединувањето на Ирска со 28 мандати, и Унионистичката партија на Алстер (UUP) која освоите 16 мандати

Шин Фејн, којашто ги претставува ирските католици и е за обединување со Република Ирска, како и унионистите до понеделник попладне имаат рок да постигнат договор за формирање нова влада.,

Британската влада истакна дека е решителна во врска со формирањето функционална влада. „И на ова ниво ги повикуваме партиите да работат на формирање влада и да им дадат на жителите силна и стабилна децентрализирана влада каква што сакаат“, изјави британскиот министер за Северна Ирска, Џејмс Брокеншир.

Политичката криза во Северна Ирска, започна по оставката на претходникот на Мишел О’Нил, Мартин МекГинис, а британската влада беше принудена да распише избори во Северна Ирска, откако Шин Фејн одби да номинира нов потпретседател кој би соработувал со премиерката Арлин Фостер челничката на од DUP, и покрај интервенцијата на британската премиерка Тереза Меј.

Мартин МекГинис, поранешен командант на Ирската републиканска армија (IRA), кој го положи оружјето и учествуваше во мировниот процес за завршување на триесетгодишниот судир во Северна Ирска, почина во вторникот на 66-годишна возраст.

Предвремените парламентарни избори во Северна Ирска се одржаа во атмосфера на обвинувања за корупција и несигурноста од ланската референдумска одлука на повеќето британски гласачи, главно во Англија и Велс, Обединетото Кралство да ја напушти Европската унија, што претставува голем проблем за земјата којашто со децении е сцена на насилствата меѓу националистичките католици и унионистичките протестанти.

DUP ја водеше кампањата во полза на излегувањето на Велика Британија од ЕУ, додека Шин Фејн се противеше на Брегзитот. Во Северна Ирска, на крајот, 56 отсто од гласачите беа против излегувањето од ЕУ, додека на британско ниво 52 отсто од избирачите се одлучија во полза на излегувањето.

Жителите на Ирска и Британија може слободно да се движат во рамките на ткн Заедничка зона на патувања. Но сега голем број жители на Северна Ирска стравуваат од враќањето на царинските контроли кои може да ги казнуваат трговските размени и да наштети на кревката стабилност која настапи со примирјето од 1998 година. Со кој договор престана насилствотпо меѓу пробритански протестанити к католиците кои бараат обединување со Ирска, во кое меѓу 1969 и 1998 загинаа 3.500.

Со спогодбата е договорено регионалната влада задолжително да мора да има премиер и заменик премиер за да бидат застапени и двете страни. Шин Фејн и DUP на тој начин ја делат власта од 2007 година./крај/мф/сн

Европа

ЕУ сака да формира специјален суд за руските злосторства

Објавено пред

Првиот чекор во борбата против неказнивоста за злосторствата извршени во руската агресија врз Украина би можело да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази, изјави комесарот за правда на Европската комисија Дидие Рејндерс.

dobivaj vesti na viber

„Првиот чекор може да биде формирање на специјален суд кое ќе собира докази“, рече Рејндерс денеска пред почетокот на неформалниот состанок на министрите за правда во Стокхолм, каде што една од главните теми е како да се осигура дека воените злосторства во Украина се да не остане неказнето.

Канцеларијата на специјалниот суд би била лоцирана во Хаг, во седиштето на Европравда, агенција на ЕУ за судска соработка во кривичните прашања. Рејндер вели дека може брзо да се воспостави.

Европската унија се залага за формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина, а во очекување на собирање критична маса на поддршка во меѓународната заедница, сака да започне со собирање докази.

На крајот на ноември минатата година, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предложи формирање на специјализиран суд со поддршка на Обединетите нации, кој ќе суди за руските злосторства.

„Русија мора да плати за своите ужасни злосторства, вклучително и злосторствата за агресија врз суверена држава“, рече Фон дер Лајен.

На маса има две опции – едната е формирање на ад хок меѓународен суд, како Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, а другата е таканаречената хибридна опција, каде што национален суд, најверојатно украински, но со меѓународни судии, би суделе за злосторства од руска агресија,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Објавено пред

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени сектори на руската економија.

dobivaj vesti na viber

„Тие во моментот се состојат од широк спектар на секторски мерки, вклучувајќи ограничувања на трговијата, финансиите, технологијата и стоките со двојна употреба, индустријата, транспортот и луксузните стоки. Тие исто така ја покриваат забраната за увоз или трансфер на морска сурова нафта и одредени нафтени деривати од Русија во ЕУ, де-SWIFT на неколку руски банки и суспензија на радиодифузни активности и лиценци за неколку места за дезинформации поддржани од Кремљ“, велат од ЕУ.

Овие санкции првпат беа воведени во 2014 година како одговор на руските акции во Украина, а потоа беа проширени во февруари 2022 година по руската воена агресија врз Украина.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Злосторствата на неонацистите во Украина покажуваат дека ги заборавиле лекциите од историјата

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека злосторствата извршени од неонацистите врз цивилите во Украина покажуваат дека тие ги заборавиле лекциите од историјата.

dobivaj vesti na viber

Путин посочи дека заборавањето на лекциите од историјата води до повторување ужасни трагедии и како доказ з тоаа ги наведе злосторствата против цивилите и етничкото чистење извршено од неонацистите во Украина.

„Против ова зло нашите војници сега се борат херојски, рамо до рамо“, рече Путин во телеграмата упатена до организаторите и учесниците на настаните посветени на одбележувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот и 78-годишнината од ослободувањето на затворениците од концентрациониот логор Аушвиц од страна на Црвената армија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт16 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија17 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија19 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет20 часа

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет20 часа

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија21 час

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет21 час

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет22 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет22 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ2 дена

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет2 дена

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија2 дена

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија2 дена

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија2 дена

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет2 дена

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет2 дена

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...