Контакт

Европа

Папата Франциско: Мафијата се обидува да профитира од пандемијата со Ковид-19

Објавено пред

Папата Франциско зазеде силен став против организираниот криминал, поддржувајќи ја минатогодишната иницијатива на Ватикан за одвојување на христијанските мотиви од групите за организиран криминал.

Многу членови на италијанската мафија се сметаат себеси за религиозна организација (слична на култ) која се потпира на помошта на светците и извршува обреди.

Папата предупреди дека мафиите ширум светот се обидуваат да профитираат од пандемијата со Ковид-19, пренесуваат светските агенции.

Според нив, во традиционалното неделно обраќање по молитвата, папата рече: „Мафиите се насекаде и со помош на корупција тие стануваат уште побогати за време на пандемијата. Тие ја заменуваат верата со идолопоклонство “.

Во април минатата година, на Велјасреда, папата приреди специјална молитва за оние кои се справуваат со криминал во тешки моменти. Го замолил Бога да ги „допре нивните срца“ и да ги преобрати во верата.

Европа

Италија повлекува од употреба кинески маски бидејќи не штителе доволно

Објавено пред

Околу 250 милиони медицински маски што Италија ги увезе минатата година од Кина, среде првиот бран на пандемијата, не филтрираат доволно, а вирусот минува низ нив, пишува весникот „Фанпејџ“, кој ја пренесува одлуката на властите за маските, веќе поделени во здравствените установи и старските домови, да бидат повлечени од употреба.

Според венсикот, Министерството за здравство испратило итно предупредување со точни ознаки за 12 вида медицински маски од сериите Ffp2 и Ffp3, со налог за повлекување на маските од употреба, бидејќи тие имаат десет пати помалку моќ на филтрација отколку што е наведено на производот.

Прикажи повеќе...

Европа

По скандалот „софагејт“, Шарл Мишел најави подобрен распоред на седење

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, претстави план за подобрување на распоредот за седење и за еднакво право на говор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за време на меѓународните посети, во светло на инцидентот познат како „софагејт“.

За време на неговата прва средба со фон дер Лајен по инцидентот од минатата недела, на приемот кај турскиот претседател Таип Ердоган, Мишел повикал на заедничко разбирање во однос на билатералните самити на кои учествуваат двајцата претседатели, пренесува весникот „Политико“, кој имал увид во документот презентиран од Мишел.

Текстот на документот ветува дека поголемо внимание ќе се посвети на распоредот на места за седење, со цел да се обезбеди достоинствен третман на двајцата претседатели, почитувајќи го протоколарниот ред.

Протоколарните оддели на двете институции се исто така поканети да бидат вклучени во подготовката на состаноците.

Мишел и фон дер Лајен вчера се појавија пред политичките лидери во Европскиот парламент за да разговараат за скандалот со седењето.

Според парламентарните власти, Мишел неколку пати се извинил за своето однесување во Анкара, додека Фон дер Лајен изразила непријатност.

Прикажи повеќе...

Европа

Крамп-Каренбауер: НАТО и Украина нема да учествуваат во играта со Русија

Објавено пред

Со зголемување на военото присуство на границата со Украина, Русија ја тестира реакцијата на другите земји на ваквите активности, смета германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер.

„Руската страна прави се за да предизвика реакција, а ние, заедно со Украина, не сакаме да учествуваме во таа игра“, рече министерката за телевизијата АРД.

Таа изрази надеж дека нема да има понатамошна ескалација на тој конфликт и посочи дека НАТО ќе дејствува разумно, за што ги повика и другите земји.

„Украина досега реагираше мудро. Ние во Алијансата ќе го сториме истото “, рече таа.

Зборувајќи за претходната најава дека повеќе од десет бродови на руската касписка флота ќе преминат во Црното Море како дел од инспекцијата, германската министерка рече дека, доколку официјална Москва ги изврши вежбите, тие мора да бидат во согласност со меѓународните стандарди.

„Ако сè е како што вели руската страна, тоа е вежба, тогаш се пропишани меѓународни правила во согласност со кои се формира транспарентност и доверба“, додаде таа.

Претходно, САД и европските земји изразија загриженост за движењето на руските сили во близина на границата со Украина.

Ставот на Москва е дека преместувањето на руската армија на територијата на Русија не треба да ги загрижува другите земји, бидејќи тоа не ги загрозува на кој било начин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 час

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови за 51 отсто

Владата го усвои Ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 час

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа2 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ2 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија4 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа4 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија15 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија16 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија18 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија19 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија22 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија23 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа24 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија1 ден

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет1 ден

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Досие