Контакт

Европа

Полска: Поднесено тужбено барање против Туск во врска со падот на претседателскиот авион

Објавено пред

Полскиот министер за одбрана Антониј Мачеревич изјави дека во полското обвинителство е поднесено барање во врска со криминални активности на актуелниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, додека бил полски премиер, поради сомневањата за неговата вмешаност во истрагата за падот на претседателскиот авион крај руски Смоленск.

dobivaj vesti na viber

Во интервјуто за весникот Gazeta Prawna, министерот за одбрана Антониј Мачеревич, рече дека поранешниот премиер на Полска, Доналд Туск учествувал во заговор кој ѝ нанел штети на земјата.

„Никаква должност во полските или европските институции не го ослободуваат од одговорноста за тешките кривични дела за коишто се сомничи Туск“, вели министерот. Одговарајќи на прашањето кој треба да го поднесе тужбеното барање, Мачеревич одговара со „Тоа е веќе поднесено“, но притоа не прецизира кој го сторил тоа.

Како што пренесе полската јавна телевизија, Државното обвинителство на Полска потврдило дека од министерот за одбрана во понеделникот примиле барање коешто се однесува на „дипломатско предавство“. Притоа беше објавено дека „барањето е врзано со авионската несреќа крај Смоленск на 10-ти април 2010 година, како и за истрагата за причините и околностите за трагедијата“.

„Тужбеното барање потпишано од министерот за одбрана се однесува на 129 точки, за кои се предвидуваат казни до 10 години затвор за лица коишто во односите со влади на други држави или со странски организации ѝ нанеле штети на Полска“, прецизираше портпаролката на полското Државно обвинителство, Ева Бјалик.

На 10-ти април 2010 година во несреќата на авионот на тогашниот полски претседателски авион „Ту-154“ во близна на рускиот западен град Смоленск, при што загинаа сите 96 патници, покрај највисоките јавни, политички и воени личности и претседателот Лех Качински, братот близнак на Јарослав Качински челникот на сега владејачката партија Правда и справедливост (PiS).

Во истрагата за трагедијата ја водеа обвинителството на Полска, како и руската истражна комисија.

Во 2011 година полската владина комисија за истражување на околностите за несреќата воден од Јиржи Милер, наведе дека причина за падот е „симнувањето на авионот под минималната височина при преголема брзина во метеоролошки услови кои не овозможувале визуелен контакт со земјата, како и задоцнетото започнување на вториот круг“. Во извештајот на комисијата поднесен 15 месеци по трагедијата, меѓу причините за падот е спомената и грешка на екипажот кој го игнорирал системот за рано предупредување за судир со почвата, како и предупредувањата на белоруските и руските контролори на летот за лошите временски услови и маглата на аеродромот во Смоленск.

Меѓутоа, со ваквите заклучоци не се согласува партијата на Јарослав Качински. Откако оваа PiS уверливо победи на изборите во октомври 2015 година, нејзините претставници почнаа процедура за ревизија на експертската истрага, формираа поткомисија којашто ја обновува истрагата за авионската несреќа. Тие го обвинуваат Туск дека како премиер намерно носел погрешни одлуки во врска со страгата и соработката со руската страна./крај/мф/сн

Европа

Хорор во Шпанија: бик уби човек на фестивал

Објавено пред

Човек почина од повредите здобиени кога го удри бик на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите.

dobivaj vesti na viber

Шпанецот бил погоден во рамо од бик за време на одржувањето на фестивалот на бикови во градот Побла де Фарналс во регионот Валенсија во саботата, по што бил пренесен во болница, но подоцна починал, соопштија тамошните власти, пишува „Ројтерс“.

Тие изјавија дека истиот бик удрил по нога друг Шпанец и дека тој е во болница во стабилна состојба.

На фестивалот, биковите се пуштаат на улиците, а тркачите се тркаат пред нив, традиционален настан во повеќе од 1.820 шпански општини секоја година, според неодамнешното истражување на групата за заштита на животните AnimaNaturalis.

Ваквите фестивали се популарни, а активистите за правата на животните велат дека се опасни и сурови и се залагаат за нивно укинување во последните години.

Прикажи повеќе...

Европа

Се урна автопат во Шведска, три лица се пренесени во болница

Објавено пред

Голем дел од автопатот во југозападна Шведска се урна во текот на ноќта, поради што три лица со полесни повреди се пренесени во болница, соопшти денеска полицијата.

dobivaj vesti na viber

Свлечиштето го оштети автопатот меѓу вториот по големина град во Шведска, Гетеборг и главниот град на Норвешка, Осло, во близина на градот Стенунгсунд, околу 50 километри северно од Гетеборг на западниот брег на Шведска.

„Најтешко погодените делови од областа на свлечиштето се со големина од околу 150 x 100 метри. Севкупно, сепак, свлечиштето зафати површина од околу 700 x 200 метри“, се вели во соопштението од спасувачката служба на Гетеборг.

Одронот затрупа десетина возила, шумска површина, деловна површина со бензинска пумпа и ресторан за брза храна, соопштија спасувачките служби.

Пожарникарите им помогнале на луѓето да излезат од возилата со помош на хеликоптер

„Во реонот на свлечиштето, пожарникарите со помош на хеликоптер им помогнаа на голем број луѓе да излезат од возилото“, се додава.

Неколку автомобили и камион паднале во дупките и пукнатините предизвикани од одронот, јави шведската новинска агенција ТТ. Портпаролот на спасувачката служба за јавниот радиодифузен сервис СВТ изјави дека на сите лица во возилата им била укажана помош.

Полицијата на својата веб-страница објави дека покренала истрага дали свлечиштето е предизвикано од работи на блиско градилиште.

„Се уште не е познато дали има некаква поврзаност помеѓу минирањето/работата на локацијата и одронот“, велат тие.

„Во моментов ниту едно лице не е осомничено за кривично дело“, се додава.

Спасувачката служба соопшти дека специјално обучен персонал и кучиња трагачи сега ќе ја пребаруваат областа и не може да се исклучи можноста за понатамошни одрони.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Огромна експлозија во Севастопол, Русија: погодено седиштето на Црноморската флота

Објавено пред

Денеска, се случи силна експлозија во Севастопол. Не станува збор само за најголемиот град на украинскиот полуостров Крим, кој беше присоединет од Русите во 2014 година, туку и клучно пристаниште, каде што е сместена руската Црноморска флота.

dobivaj vesti na viber

Севастопол од неодамна често е цел на украински воени беспилотни летала и крстосувачки ракети. Според фотографиите и видеата што денеска се проширија на социјалните мрежи, се чини дека експлозијата се случила токму во пристаништето, каде што често се наоѓаат руски воени бродови.

Неофицијалните канали на „Твитер“, блиски до украинската страна, објавија видео на кое се гледа облак чад, а локалните жители велат дека виделе ракети над градот непосредно пред експлозијата.

Русите потврдија: Погодено е седиштето на Црноморската флота

Најмалку една украинска ракета го погоди седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол, изјави локалниот проруски гувернер, Михаил Развозаев.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион52 минути

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија2 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Регион4 часа

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Косовската полиција соопшти дека во размената на оган загинале тројца напаѓачи, а еден е уапсен. Дополнително, како што се наведува,...

Топ4 часа

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија6 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион9 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија11 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија12 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет13 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет13 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура14 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија1 ден

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија1 ден

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура2 дена

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет2 дена

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија2 дена

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...