Контакт

Европа

Полска предлага кандидат од десниот центар за наследник на Туск на чело на ЕС

Објавено пред


Варшава во саботата официјално предложи друг кандидат на должноста претседател на Европскиот совет кој ќе го замени Полјакот Доналд Трамп кому полскиот конзервативци не сакаат да му пружат поддршка.

„Во дипломатската нота ја предложив кандидатурата на (европскиот пратеник од Полска) Јацек Сариуш-Волски на должноста претседател на Европскиот совет“, изјави полскиот министер за надворешни работи Витолд Вашиковски, пренесува полската новинска агенција PAP.

Новиот евентуален мандат на Доналд Туск кој започна пред две години, би требало да биде на дневен ред следата седница на Европскиот совет која ќе се одржи на 9-ти март во Брисел.

Шеесет и осумгодишниот Јацек Сариуш-Волски од 2004 година е пратеник во Европската парламент каде што е член на Европската народна партија (EPP). Официјално е член на најголемата полска опозициска партија од центарот Граѓанска платформа (PO), но таа неодамна се дистанцираше од него.

Претходно во саботата Вашиковски даде изјава дека врвот на конзервативната владејачка партија Право и справедливост (PiS) побарал од неговиот влада „безусловно“ да му ја ускрати поддршката на Доналд Туск.

Кандидатурата на поранешниот полски либерален премиер за втор мандат, иако и првиот го доби тешко, како што изгледа е напротив пожелна за повеќето важни земји во Европската унија.

Од PiS го обвинуваат Туск дека „го погазил принципот на неутралност кон земја членка на ЕУ, во овој случај токму кон Полска“. Како што се наведува во соопштението на партијата објавено на нејзината интернет страница, Туск ги поддржувал проектите и одлуките кои биле во спротивност со полските интереси и дал поддршка н аполитичката опозиција во својата татковина.

Полска самата не може да го спречи повторниот избор на Туск за претседател на Европскиот совет, бидејќи за тоа не е потребен консензус./крај/мф/сн

Европа

Макрон во Берлин бара поддршка од Меркел

Објавено пред

Од

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска стигна во Берлин на разговори со германската канцеларка Ангела Меркал, со цел од неа да добие поддршка за неговите амбициозни планови за реформи на Европската Унија.

Според информациите, овој состанок е последна можност за Меркел и Макрон за расправа за ставот на Европа кон сириската криза и судбината на нуклеарниот договор со Иран пред двајцата лидери да одат во Вашингтон следната недела на одделни средби со американскиот претседател Доналд Трамп.

Францускиот претседател пред два дена ги повика Европејците да се спротивстават на растечкиот авторитаризам и да ја обноват својата посветеност кон демократијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Австрија ги заостри правилата за добивање азил

Објавено пред

Од

Австриската влада донесе нов закон со поостри правила за подносителите на барања за азил, кој наиде на многубројни критики, а неговата примена би можела да донесе и големи трошоци.

„Дополнително, персоналот и уредите потребни при примената на новиот закон со себе носат нови трошоци, кои надминуваат износ од два милиона евра годишно“, јавува виенскиот весник „Дер стандард“ повикувајќи се на извори од Министерството за внатрешни работи.

Новиот закон за странци, односно делот што се однесува на подносителите на барање за азил, предвидува од барателите да се зема износ од 840 евра, кои би требало да бидат употребувани за делумно покривање на трошоците за постапката за обработка на барањето за азил.

 

Прикажи повеќе...

Европа

По повеќе децении постоење, се распушта ETA

Објавено пред

Од

Баскиската милитантна група ЕТА е подготвена да го објави конечното расформирање на почетокот на мај, со што ќе стави крај на повеќедецениското насилство за независна Баскија од Шпанија, пренесе регионалната јавна телевизија ЕТБ.

Според информациите, ЕТА убила повеќе од 800 луѓе, вклучително и полицајци, политичари и бизнисмени пред да се откаже од воружената кампања за независност на Баскија во 2011 година и да го предаде вооружениот арсенал минатата година.
Франција и Шпанија, каде што ЕТА ги направила повеќето од своите смртоносни акции за повеќе од 40 години, побарале нејзино распуштање.

Телевизијата ЕТБ доцна синоќа објавила дека ЕТА во првиот викенд од мај ќе го објави своето распуштање. Настанот што ќе го означи крајот на групата ЕТА ќе биде одржан во јужна Франција пред групата официјално да го објави тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери ангажирани оти имале исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија5 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија6 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион6 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија7 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија7 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет7 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија20 часа

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија24 часа

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија1 ден

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија1 ден

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет1 ден

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија1 ден

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија1 ден

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија1 ден

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија1 ден

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија1 ден

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие