Контакт

Европа

Приходите на хотелите во Барселона летово паднаа за 14 отсто

Објавено пред

Туризмот сочинува околу 11 отсто од шпанскиот БДП и е најголемиот работодавец во земјата, намалувањето на бројот на посетители во клучниот месец јули покажува дека трендот на пораст по неколку рекордни години можеби достигнал врв.

Пополнетоста на хотелите во Барселона е незначително намалена во тој период, но нивниот приход е намален за 7 отсто што се должи на намалувањето на цените во јули и за дополнителни 19 отсто во август.
Здружението Греми д ‘Хотелс де Барселона го критикува односот на градските власти кон туризмот, предупредувајќи дека имиџот на градот го нарушува влошената безбедноста, честите примери на антисоцијално однесување и недоволно чистење на јавните површини.

Претседателот на групата, Жорди Клос, го истакна случајот кога еден уличен продавач нападна турист од САД, како и зачестените кривични дела, како што се кражби на часовници на влезовите на хотелите.

Намалените приходи на хотелите Клос ги припишува на политичката нестабилност, очигледно алудирајќи на барањето за автономија на Каталонија поради што Мадрид минатата година воведе директна управа во регионот, како и на штрајковите на аеродромите и терористичките напади во август минатата година.

Европа

Швајцарците в недела ќе излезат на три референдуми

Објавено пред

Од

Швајцарските гласачи в недела излегуваат на два референдума со кои сакаат да го заштитат квалитетот на својата храна и земјоделството во целина, пренесуваат тамошните медиуми, а истиот ден ќе се одлучува и за правниот статус на велосипедските патеки.

Швајцарија е главно урбано општество, но земјоделството е важен дел од нејзиниот културен идентитет, кој, според многумина, е загразен од увозот на евтина храна, која ги урива високите швајцарски стандарди.

Поради тоа, Швајцарците на 23 септември ќе излезат на избирачките места на двата референдума за иднината на индустријата за храна, кои се закажани откако нивните поддржувачи собраа повеќе од 100 илјади потписи, колку што се предвидени со Законот за директна демократија.

Првиот референдум е познат како Иницијатива за праведна прехрана и со него се повикува федералната влада да промовира еколошко и праведно производство на храна која предвид го зема и добриот третман на животните. Се предлага да се воведе подетално означување на производите и да се преземат мерки против фрлањето храна.

Вториот референдум се однесува на „суверенитетот на храната“ и повикува на радикално преструктуирање на земјоделскиот сектор, со поголем фокус на малите, семејни економии. Се предлага забрана за генетичка технологија, мерки за зголемување на бројот на вработени во земјоделството, одредување фер цени за сите производи и поголеми царини на увезената храна.

Првиот референдум е промовиран од страна на Швајцарската зелена партија, а вториот од швајцарскиот земјоделски синдикат Унитере.

Противниците, вклучувајќи ја и швајцарската влада, веруваат дека усвојувањето на двете барања ќе доведе до зголемување на бирократијата и трошоците и ќе ја втурне Швајцарија во конфликт со постојните меѓународни трговски договори.

Според анкетите, резултите ќе бидат тесни.

Швајцарците в недела исто така ќе гласаат на референдум што го објави владата за да ја потврди својата одлука од март дека велосипедските патеки законски се изедначени со пешачките и планинските патеки.

Имено, Швајцарците пред четириесет години во Уставот внеле одредба за задолжително одржување и изградба на пешачки и планински патеки, а денес истата сакаат да ја прошират и со велосипедски патики.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

Објавено пред

Од

Еврокомесарката за правда, Вера Јурова, на американскиот медиумски гигант „Фејсбук“ му даде рок до крајот на годината да постапи по регулативите за заштита на потрошувачите во ЕУ. Инаку, како што рече таа, социјалната мрежа ќе се соочи со санкции.

„Моето трпение стигна до крајната граница. Иако од ‘Фејсбук’ ме уверуваа дека до декември конечно ќе се прилагодат на сите услови, целиот процес се покажува како премногу долг“, се вели во соопштението на Јурова, кое го пренесува агенцијата „Ројтерс“.

„Сега е време за акција и нема веќе ветувања. Доколку промените не се целосно спроведени до крајот на годината, ќе ги повикам властите да ги заштитат потрошувачите и да ја санкционираат компанијата“, изјавила Јурова.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Нема потреба да ги штитат нашите граници

Објавено пред

Од

Нема потреба „Фронтекс“ да ја штити унгарската граница од мигрантите, изјави премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.

Тој пред новинарите, спроти почетокот на Самитот на европските лидери во Салцбург, рече дека земјите членки на ЕУ би требало да го задржат правото да ги штитат своите граници, а таков предлог веќе изнеле Австрија и Бугарија.

Орбан додаде дека Фронтекс, Европската агенција за заштита на границите, е убава идеја, но организацијата никогаш успешно не заштитила ни метар од границата, додека Унгарија заштитила стотина километри.

„Нема потреба тие да ја чуваат нашата граница, а да не говорам за принципот на суверенитет“, истакна Орбан и додаде дека својот предлог ќе го изнесе на Самитот и дека има повеќе земји кои се противат на идејата на Европската комисија.

Говорејќи за брегзит, Орбан истакна дека ЕУ не би требало да ја казнува Велика Британија и дека фер излез од Унијата и добра соработка се потребни и за Велика Британија и за ЕУ. Прашан дали очекува да се говори и за одлуката на Европскиот парламент кој изрече казнени мерки за Унгарија во врска со проблемите со владеењето на правото, Орбан одговори „Сите се смеат за тоа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме...

Македонија34 минути

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници, МВР не знае кои се напаѓачите

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава...

Македонија37 минути

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет57 минути

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија2 часа

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Македонија12 часа

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Вести16 часа

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион17 часа

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија21 час

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија22 часа

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија22 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија24 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија24 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија1 ден

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија1 ден

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија1 ден

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет1 ден

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија1 ден

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија2 дена

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија2 дена

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Досие