Контакт

Европа

Продолжува политичката криза во Полска

Објавено пред

Полскиот парламент во средата уште е парализиран, откако го заземаа опозициските пратеници незадоволни од тоа, како што велат, недемократските и незаконски одлуки на конзервативното мнозинство.

dobivaj vesti na viber

Опозициските пратеници ја окупираа полукружната пленарна сала на 16-ти декември, прво во знак на протестит против обидите на власта да го ограничи пристапот на медиумите на парламент, а потоа и против „незаконското“, како што тврдат, гласање за буџетот за 2017 година.

И покрај преговорите коишто партиските челници ги водеа во средата за да може долниот дом на парламентот да продолжи да работи, Сенатот во кој конзервативците исто така се во мнозинство, го одобри спорниот предлог закон за буџет, во услови на парламентарна криза каква што во Полска немаше од падот на комунизмот пред 27 години.

Опозицијата бара буџетот повторно да биде ставен на гласање, оспорувајќи дека мнозинството на партијата Правда и справедливост (PiS) гласаше за него на 16-ти декември во помошната сала за пленарни седници на парламентот.

Претседателот на PiS, Јарослав Качински, го осуди „недемократското и нелегално“ однесување на опозицијата и повтори дека сите одлуки кои ги предложила неговата партија се засновани на законот.

„Буџетот е прифатен и се надевам дека ќе биде објавен во Службениот весник откако ќе го потпише претседателот“ Анджеј Дуда, порача пред новинарите Качински.

Конзервативното мнозинство во текот на ноќта донесе одлука за новото заседание на долниот дом, и покрај окупацијата на говорницата од страна на опозицијата. Претседателот на Сејмот со минута молчење им одаде почест на неодамна починати полски дејци и по молитвата за нивните души прогласи пауза до четврток во 10 часот.

Во текот на вечерта неколку стотици демонстранти се собраа пред зградата на парламентот за да им дадат поддршка на опозициските пратеници.

Откако надмоќно победија на парламентарните избори во октомври 2015 година, PiS отвори неколку фронта, во прв ред со реформите на Уставниот суд и јавните медиумски сервиси, на што загрижено реагираа Советот на Европа и Европската комисија во врска со владеењето на правото во Полска./крај/мф/сн

Европа

Путин испрати предупредување до Западот

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин го предупреди Западот, пред претседателските избори во земјата во март 2024 година, дека секое странско мешање во Русија ќе го смета за агресија.

dobivaj vesti na viber

Додека зборуваше на Светскиот совет на рускиот народ, со кој претседава поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, сликата на Путин беше прикажана на голем екран покрај две големи стари православни икони.

Руската православна црква отворено ја поддржува војната на Русија во Украина, а Путин го прифаќа нејзиниот конзервативизам како дел од неговата визија за рускиот национален идентитет.

Путин рече дека Западот е зафатен од расистичка русофобија која ги прикажува Русите како народ на заостанати „робови“ и предупреди дека САД, според него, сакаат да ја распарчат Русија и да ги ограбат нејзините огромни ресурси.

71-годишниот Путин, исто така, ги предупреди Русите дека треба да ги научат лекциите од Болшевичката револуција во 1917 година, граѓанската војна и распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, кои според него го поделиле рускиот народ.

„Сакам да нагласам – секое надворешно мешање, провокации насочени кон предизвикување меѓуетнички или меѓурелигиски конфликти ги сметаме за агресивни акти против нашата земја“, рече Путин.

Прикажи повеќе...

Европа

Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Северна Македонија

Објавено пред

Москва објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен нема да се сретнат на состанокот на ОБСЕ во Северна Македонија оваа недела, пренесе Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Лавров претходно изјави дека ќе им се придружи на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги вклучува Канада и Соединетите држави, во Скопје, доколку Бугарија му го отвори својот воздушен простор.

Тој посочи и дека некои западни земји побарале средби со него.

Од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, средбите во живо меѓу руските министри и министрите на западните земји се ретки.

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков изјави дека Вашингтон не побарал средба, „нема да побара и нема да има средба“, пренесува Тасс.

Состанокот на ОБСЕ, кој има 57 членки, се одржува на 30 ноември и 1 декември.

„Наводно, Бугарија и ветила на Македонија дека ќе го отвори нејзиниот воздушен простор. Ако тоа се случи, ќе бидеме таму. Ќе видиме“, рече Лавров.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Столтенберг: Украина успеа да врати 50 отсто од териториите преземени од Русија

Објавено пред

Украина продолжува да и нанесува големи загуби на Русија, која е ослабена политички, економски и воено, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

„Минатата година Украина ги доби битките за Киев, Харков и Херсон, а оваа година продолжува да нанесува големи загуби на Русија“, рече Столтенберг во пресрет на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, каде што една од главните теми ќе биде продолжување на поддршката за Украина во војната против руската агресија.

Столтенберг одржа прес-конференција во пресрет на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО, на кој ќе разговараат за актуелните безбедносни предизвици – војната во Украина и конфликтот на Блискиот Исток, како и ситуацијата на Западен Балкан.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО, на кои во среда ќе им се придружи и шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба, ќе ја потврдат долгорочната поддршка на Алијансата за Украина.

Столтенберг рече дека Украина успеала да врати 50 отсто од териториите окупирани од Русија.

„Тоа е голема победа за Украина, а во меѓувреме Русија е послаба политички, економски и воено“, рече тој.

Тој рече дека овој месец Германија и Холандија најавиле поддршка за Украина од 10 милијарди евра, а Романија отворила центар за обука на украински пилоти за борбени авиони Ф-16.

„Сојузниците, вклучувајќи ги САД и Финска, испраќаат дополнително оружје и муниција за противвоздушна одбрана за да ги заштитат украинските градови од руски напади, а 20 сојузнички земји сега формираа коалиција за воздушна одбрана за Украина“, рече Столтенберг.

Тој додаде дека сојузниците се согласуваат Украина да стане членка на НАТО и дека на средбата ќе договорат препораки за приоритетни реформи во Украина.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија6 часа

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија6 часа

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија6 часа

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...

Македонија6 часа

Бухова по прозивките за одговорност за случајот на Онкологија: Заклучоците се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

„Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам за моја политичка одговорност на предлог-заклучоците на анкетната комисија при Собранието за случајот...

Македонија6 часа

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и...

Топ10 часа

Исчезнатата Вања последен пат забележана кај „Броз кафе“, од каде што ѝ се губи трагата; „Како родители мислиме само на најлошото“, вели мајката

МВР интензивно трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје откога вчера, во 8.35 часот, мајка ѝ пријавила дека е исчезната....

Свет11 часа

Рјабков: Америка сака да предизвика немири и да ја смени власта во Русија

САД сè повеќе се фокусираат на промена на владата и организирање внатрешни немири во Русија, изјави заменик-министерот за надворешни работи...

Свет11 часа

Кадиров: Нови војници се подготвени за специјалната операција во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да заминат да се борат во Украина како...

Македонија11 часа

ДПМНЕ побегна од анкетната комисија за Онкологија откога ја злоупотреби, велат од СДСМ

ДПМНЕ побегна од собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија, бидејќи беа фатени во лага, во обид да ги излажат граѓаните,...

Свет12 часа

(Видео) Продолжен прекинот на огнот на Блискиот Исток: Израел ослободи 30 деца

Портпаролот на катарското Министерство за внатрешни работи, Мајед ал-Ансари, објави дека е постигнат договор за продолжување на хуманитарниот прекин на...

Македонија12 часа

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Руската амбасада во Бугарија соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, да прелета...

Свет12 часа

Хамас ослободи брат и сестра, дури по излегувањето дознале дека мајка им е убиена

Ноам и Алма Ор беа заробени 50 дена во Газа. Тие, според нивните раскажувања, постојано размислувале како ќе ја видат...

Топ22 часа

Потрагата по Вања Ѓорчевска продолжува и во текот на ноќта, извести МВР

Министерството за внатешни работи извести дека се преземаат интензивни мерки и активности за пронаоѓање на 14-годишната Вања Ѓорчевска откако денеска...

Европа23 часа

Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Северна Македонија

Москва објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен нема да се сретнат...

Македонија1 ден

(Видео) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

„ДПМНЕ цел ден бега од седница на собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија. Бегаат затоа што се обидоа да ги...

Топ1 ден

Кривична против вработен во „Македонски пошти“, ја злоупотребил својата положба и присвоил над 3 милиони денари

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против 29-годишниот Е.М. од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки

„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на пензиите, два пати во годината,...

Македонија1 ден

За повеќе од 330.000 евра продадени на аукција три стана на Мијалков на Водно и гаража, не е познато кој е новиот сопственик

Три стана на Водно и гаража, кои му припаѓаа на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, беа продадени на аукција, што...

Македонија1 ден

Намалувањето на 1.260 функционерски плати нема да им ги зголеми платите на 135.000 административци, за Битиќи – тоа е погрешна слика

Работната група сè уште нема предлог како да се намалат функционерските плати, но вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, вели...