Контакт

Европа

Просечниот работен век во ЕУ изнесува 36 години

Објавено пред

Според податоците на Европската агенција за статистика од 2017 година, просечниот работен век на еден граѓанин во Европската Унија е 35,9 години.

„Еуростат“ вели дека работниот век во земјите од ЕУ пораснал за 0,3 на годишно ниво, односно 3 години во споредба со 2000 година.

Според проценките од 2017, работниот век во земјите-членки на ЕУ се движи помеѓу 32 години во Италија и 42 години во Шведска.

Лани, просекот од работниот век на мажите изнесувал 38,2 години, додека пак кај жените изнесувал 33,4 години.

Просечниот работен стаж кај мажите е повисок отколку кај жените во повеќето земји, со исклучок на Литванија и Летонија, каде жените доминирале, а разликата во работен век меѓу двата пола е минимална.

Според извештајот, просечниот работен стаж во Турција е 29 години.

Во Еврозоната, просекот изнесувал 35,6 години во 2017, а во 2000 изнесувал 32,2 години.

Извештајот се базира врз податоци од земјите од ЕУ, како и земји-кандидати за членство, и земји од ЕФТА.

Европа

Oружјето од Балканот е закана за европската безбедност, вели шефот на француската дипломатија

Објавено пред

Милиони парчиња лесно оружје што циркулираат на Балканот претставуваат голема закана за европската безбедност, изјави шефот на француската дипломатија, Жан-Ив Ле Дријан, и додаде дека за време на нападите во 2015 година во Франција биле користени, меѓу другото, шверцувани пушки, српска верзија на рускиот „калашников“.

Ова оружје претставува голема закана за европската безбедност, рече Ле Дријан на заедничка прес-конференција со германскиот колега Хајко Мас и додаде дека ситуацијата е неприфатлива бидејќи терористи и криминалци продолжуваат да убиваат луѓе во цела Европа.

„Европската полициска служба (Европол) оценува дека меѓу три и шест милиони парчиња огнено оружје моментно циркулираат во земјите од Западен Балкан. Тоа е огромна бројка“, изјави францускиот министер алудирајќи на Хрватска, БиХ, Албанија, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија.

Според неговите зборови, оружјето од ова подрачје во повеќето случаи го користат криминалните и терористичките мрежи.

Прикажи повеќе...

Европа

Пукање во Стразбур – еден загинат и шестмина повредени

Објавено пред

Едно лице загина, а шестмина се повредени во пукање во центарот на Стразбур во близина на плоштадот Клебер, каде што се одржувал божикен настан.

Полицијата апелираше да се избегнува ова подрачје, а на Твитер се објавени видеа на граѓани кои панично бегаат.

Полицијата дојде веднаш на местото на инцидентот. Божикните штандови, како и блиските кафулиња, се евакуирани.

Локалните медиуми известуваат дека биле испукани десетина куршуми, но и дека напаѓачот сè уште е на слобода. Инцидентот се случува во моменти кога заседава Европскиот парламент, кој е во близина.

Како што пренесува „Гардијан“, француските пожарникари известиле дека неколку истрели се испукани во средиштето на градот.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Не постои можност за промена на договорот за брегзит

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со британската премиерка, Тереза Меј, во Берлин оцени дека не постои можност за промена на договорот постигнат меѓу Брисел и Лондон за излегување на Велика Британија од Европската Унија (брегзит).

Меркел ова го изјави на состанокот со пратениците по разговорот со Меј, која дојде во Германија за да добие отстапки за условите на повлекување на нејзината земја од ЕУ.

Британската премиерка го откажа за денеска предвиденото гласање за нацрт-договорот за брегзитот во британскиот Парламент поради несогласување со пратениците што се закануваат дека ќе гласаат против документот кој ќе го отвори патот за збогување на Лондон и Брисел без договор.

Меј ќе се сретне во Брисел и со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој вчера изјави дека нема да има повторни преговори со Лондон.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа49 минути

Пукање во Стразбур – еден загинат и шестмина повредени

Едно лице загина, а шестмина се повредени во пукање во центарот на Стразбур во близина на плоштадот Клебер, каде што...

Свет2 часа

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски4 часа

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток4 часа

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток5 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток7 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток8 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија9 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија9 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток10 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија10 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија11 час

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа12 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет14 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија14 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа1 ден

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Досие