Контакт

Европа

Русија: Ангарскиот манијак обвинет за уште 60 убиства

Објавено пред

Серискиот убиец, поранешен полицаец осуден на доживотен затвор поради убиство на 22 жени од местото од областа Иркутск во источен Сибир, е обвинет за уште 60 убиства, пренесуваат во понеделникот агенциите, повикувајќи се на соопштението на Истражниот комитет на Русија.

Во јануари 2015 година поранешниот полицаец Михаил Попков беше осуден на доживотна затворска казна поради убиството на 22 локални жителки и нанесување тешки телесни повреди на уште две жртви при обид за убиство. Злосторствата биле извршени во периодот меѓу 1994 и 2000 година, а телата на жените во местото Ангарск кои исчезнувале ноќе, подоцна биле пронаоѓани во различни делови на Иркутската област. Осомничениот бил идентификуван дури во 2012 година.

На почетокот од јануари годинава тој призна уште 59 убиства, но истрагата продолжува во рамките на нова кривична постапка. Според Истражниот комитет, Попков во текот на 20 години на територијата на Иркутската област извршил најмалку 84 убиства. Возраста на убиените жени се движи меѓу 16 и 40 години.

Во рамките на истрагата за овие мистериозни масовни убиства властите од неколку области во кои биле наоѓани телата со траги од насилна смрт разговарале, проверувале и тестирале повеќе од 30 илјади луѓе.

Во неколку случаи на местата на коишто биле најдени телата, биле откриени траги од гуми на возило од типот „нива“, па истрагата ги проверувала сите сопственици на вакво возило во регионот. Така всушност и било влезено во трагата на убиецот, кој во 1998 година дал отказ од службата во полицијата. Кај него биле нашла и орудијата со кои ги извршувал ѕверствата, како одвртувачи, ножеви и метални прачки.

Потоа било откриено дека осудениот може да е одговорен за уште најмалку 20 случаи на нерасветлени убиства. Според државното обвинителство, полицаецот манијак, како што го нарекуваат некои руски медиум, за тоа му зборувал на друг затвореник со кој бил во иста ќелија.

Првично Попков, кога во 2012 година бил уапсен во Владивосток признавал само три убиства, но иследниците успеале да дојдат до докази и за другите негови злосторства. По изрекувањето на пресудата, мажот признал и други убиства.

Според обвинителството, во текот на истрагата биле сослушани неколку стотици сведоци и извршени повеќе од 200 експертизи. Експертите од Истражувачкиот центар за социјална и судска психијатрија утврдиле дека во времето на извршувањето на свирепите злосторства Попков бил свесен за своите постапки и можел да ги контролира.

Обемот на овој кривичен случај е составен на повеќе од 300 томови акти. Обвинителството соопшти дека наскоро со новите материјали ќе биде запознае обвинетиот и неговата одбрана, а потоа делото ќе биде предадено на судот.

Така, пишуваат медиумите, Попков дал признание за вкупно 81 убиство. За споредба, осудениот во 1994 година масовен убиец во Русија, Андреј Чикатило, извршил 53 докажани убиства./крај/мф/сн

Европа

Поранешен терорист тврди дека во Европа шетаат многу опасни луѓе

Објавено пред

Поранешен припадник на Ал каеда и на британската разузнавачка служба во интервју за унгарскиот неделник „Хетек“ рече дека многу опасни луѓе  слободно шетаат низ Европа и дека мигрантската криза претставува потенцијална закана за Европа, па државите треба да се бранат од субверзивни идеологии.

„Инаку, никој нема да биде безбеден”, рече Дин, кој се приклучи на Ал каеда како тинејџер, според агенцијата В4НА.

Дин рече дека во моментов се чувствува побезбедно на улиците на Будимпешта, па дури и  Саудиска Арабија, отколку во Париз и Брисел каде што „многу опасни лица шетаат низ улиците.”

Тој смета дека муслиманските имигранти мора да се интегрираат во општеството и треба да бидат благодарни што се прифатени и имаат повеќе слобода да дејствуваат во согласност со нивната религија во Европа отколку каде било на друго место во арапскиот свет.

Дин, кој беше еден од основачите на Ал каеда, изјави дека почнал да губи верба во организацијата во моментот кога таа почнала да регрутира цивили.

Прикажи повеќе...

Европа

Дезир остро го осуди убиството на новинарката во Северна Ирска

Објавено пред

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Арлем Дезир, денес остро го осуди убиството на новинарката Лајра Меки во Северна Ирска и изрази надеж дека одговорните за тоа ќе бидат брзо изведени пред лицето на правдата.

„Многу сум тажен поради смртта на Лајра Меки во Северна Ирска во Лондондери. Таа ја вршеше својата работа, покривајќи ги немирите во тој град. Најостро го осудувам ова бесмислено и сурово убиство на новинарка”, рече Дезир.

Тој ја поздрави истрагата што ја почнаа властите и изрази надеж дека одговорните лица ќе бидат брзо идентификувани и изведени пред лицето на правдата, според соопштението на ОБСЕ.

Новинарката Лајра Меки (29) беше убиена во престрелка во северноирскиот град Лондодери во северниот дел на Лондон, а властите го третираат нејзиното убиство како терористички инцидент.

Прикажи повеќе...

Европа

Бран самоубиства на полицајци во Франција

Објавено пред

Француската полиција побара итен состанок со францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастанер, откако двајца од нивните колеги се самоубија оваа недела.

Така, бројот на самоубиства во полицијата се искачи на 28 на почетокот на годината.

Според податоците на француското Министерство за внатрешни работи, во 2018 година 68 полицајци си го одзеле животот, објави АП.

Полициските синдикати денеска повикаа на тивки протести во локалните станици во знак на почит спрема полициските службеници.

Според „Монд“, 48-годишен полициски капетан вчера си го одзеде животот со пиштол во полициската станица во Монпелје, на југот на земјата, а 25-годишен полицаец беше пронајден мртов во неговата куќа во предградие на Париз.

Синдикатите наведуваат дека планот што беше направен минатата година за спречување на самоубиствата „треба да стане национална цел и приоритет на Министерството”.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија7 часа

(Видео) Јанушев, Кирацовски и Асани се ракуваа и ветија фер и демократски избори

Шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател денеска присуствуваа на средба со Државната изборна комисија од каде порачаа дека...

Избори 20198 часа

(Видео) Деркоски: Ниту една кампања не може да е кристално чиста, но оваа беше релативно мирна

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, на средбата со шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател оцени дека...

Македонија8 часа

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија10 часа

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија10 часа

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток11 час

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија11 час

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа12 часа

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20191 ден

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија1 ден

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Избори 20191 ден

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија1 ден

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија1 ден

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет1 ден

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет1 ден

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет1 ден

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија1 ден

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет1 ден

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа2 дена

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Досие