Контакт

Европа

Себастијан Курц поднесе оставка

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка, јавуваат светските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Ќе биде заменет со министерот за надворешни работи, Александар Шаленберг, предложи Курц во своето обраќање до медиумите.

Во својот говор тој рече дека обвинувањата против него датираат од 2016 година и дека ќе докаже дека не се точни.

„Многу политичари го доживеаја тоа, но овој пат е поинаку, бидејќи коалицискиот партнер одлучи да заземе став против мене“, истакна Курц.

Тој се заблагодари на владиниот тим и како што рече, овде не се работи за партиски интереси, ниту за неговата личност, туку за земјата.

Себастијан Курц ќе остане претседател на партијата и клубот.

Медиумите потсетуваат дека австрискиот канцелар Себастијан Курц е под истрага поради сомнение за корупција.

Покрај Курц, Обвинителството за борба против корупцијата спроведе истрага за уште девет лица и три организации.

Европа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Објавено пред

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција.

dobivaj vesti na viber

Според турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во таа земја загинале 912 лица, а сириските власти изјавиле дека во Сирија загинале најмалку 320 лица.

Ердоган рече дека досега се регистрирани над 5.380 повредени.

Медиумите потсетуваат дека земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 4.17 часот на југот од земјата.

Прикажи повеќе...

Европа

Ниските температури и снегот ја попречуваат потрагата по исчезнатите во земјотресот

Објавено пред

Температурите под нулата и снегот ги попречуваат спасувачките напори и потрагата по исчезнатите во разорниот земјотрес што рано утринава ја погоди Турција, пишува Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, ладното и влажно време во регионот и лошите услови веројатно ќе влијаат на спасувачките напори по земјотресот во јужна Турција и северна Сирија.

Иако почетокот на февруари спаѓа во најстудениот дел од годината, сегашните температури се дури и пониски од просечните и се околу пет Целзиусови степени под сезонските норми.

Се очекува во вторник температурите да паднат под нулата, а најниската температура во Газијантеп се очекува да биде минус шест степени.

И покрај лошите временски услови, властите побараа од жителите да ги напуштат зградите бидејќи се очекуваат нови потреси по земјотресот со јачина од 7,8 степени.

Прикажи повеќе...

Европа

Рускиот патријарх Кирил работел за КГБ и го имал кодното име „Михајлов“?

Објавено пред

Во раните 1970-ти, рускиот патријарх Кирил живеел во Женева за официјално да ја претставува Московската патријаршија на Вселенскиот собор, кога работел за КГБ. Ова го пишуваат швајцарските медиуми, повикувајќи се на декласифицирани архиви.

dobivaj vesti na viber

Според весниците „Le Matin Dimanche“ и „Sonntagszeitung“, досието што го чувала федералната полиција за човекот кој сега е духовен поглавар на Руската православна црква потврдува дека Кирил бил дел од КГБ, странското разузнавање од советско време.

Двата медиуми можеле да ги прегледаат досиејата во Швајцарската федерална архива.

„Мисијата на Кирил, чие кодно име беше „Михајлов“, требаше да влијае на Вселенскиот собор.

Целта на Советите во тоа време беше да ја принудат женевската институција да издаде осуди против САД и нивните сојузници и да ги ублажи критиките за недостатокот на верска слобода во СССР“, потсетуваат дневните весници.

Швајцарските весници додаваат дека Руската православна црква одбила да ја коментира наводната шпионска активност на Кирил во Женева, а Советскиот совет на цркви изјави за швајцарските медиуми дека „немаат информации“ на оваа тема.

„Ле Матин диманш“ разговараше со внукот на патријархот, Михаил Гундиаев, кој го наследи како претставник на Московската патријаршија во Женева, и кој тврди дека неговиот вујко „не бил агент, иако бил под строга контрола на КГБ“.

Тоа „не влијаеше на искреноста на неговата посветеност на екуменската работа со другите цркви“, рече тој за весникот.

Додаде дека патријархот Кирил особено ја цени Швајцарија.

„Имам посебни чувства за вашата земја. Од сите земји во светот, можеби најмногу сум ја посетил“, рече патријархот во 2019 година при приемот на претседателот на Горниот дом на швајцарскиот парламент во Москва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија10 минути

Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање на тензии од другата страна,...

Свет1 час

Нов разорен земјотрес ја погоди Турција

Турција повторно беше погодена од разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, само неколку часа по катастрофалниот...

Македонија2 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет3 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како куќи од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ3 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија4 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа5 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа5 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа5 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија16 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет16 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет17 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија18 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион18 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија20 часа

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион21 час

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија22 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион23 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија24 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...