Контакт

Европа

Секој петок имало забави во резиденцијата на Џонсон за време на заклучувањето, се бара негова оставка

Објавено пред

За време на заклучувањето, секој петок се организирале забави со вино и други пијалоци во резиденцијата на премиерот на Даунинг стрит, пишува Мирор, а поради зголемената листа на обвинувања и критики против Борис Џонсон, повиците за оставка станаа се посилни, пренесуваат светските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот министер Тобијас Елвуд му порачал на Џонсон да води или да се повлече.

„На оваа земја и треба лидерство“, изјавил Тобијас за Би-Би-Си. Неговите коментари уследиле по најновите откритија за петочно дружење на Даунинг стрит додека на сила беа мерките за коронавирус.

Ваквите забави се долгогодишна традиција што ја практикуваат сите влади, потсетуваат медиумите, додавајќи дека истите не биле напуштени ниту по воведувањето на мерките за забрана на дружење на луѓето во затворени простории, со исклучок на членовите на блиското семејство.

„Мирор“ тврди дека персоналот на премиерот купил и фрижидер за да можат секогаш при рака да имаат разладени пијалоци и дека Џонсон знаел за овие собири.

Членот на долниот дом на парламентот, Тори Ендрју Бриџен, кој нема позиција во владата, рече дека Борис Џонсон го изгубил моралниот авторитет да управува со земјата и не е важно дали премиерот знаел или не знаел за тие вински собири во петокот.

„На крајот на краиштата, тој е одговорен за се што се случува во владата и како се однесува. Она на што сме сведоци е култура на однесување според која едно правило важи за нив, а друго важи за нас останатите. Тоа не е прифатливо и јас сум не сум сигурен дека извинувањето може да го исправи“, рече Бриџен.

Според тамошните медиуми досега т.н Комитет од 1922 година добил писмо од околу 20 конзервативни пратеници во кое се изразува недоверба кон раководството на Џонсон. Комитетот е составен од невладини конзервативни пратеници кои се состануваат неделно во Долниот дом за да разговараат за партиски прашања. Кабинетот на премиерот Борис Џонсон и се извини на кралицата Елизабета во петокот, откако беше откриено дека вработените во премиерската резиденција на Даунинг стрит се забавувале до доцна во ноќта пред погребот на принцот Филип, во време кога биле забранети собири во затворени простории.

Европа

Владата на Орбан нема да испраќа оружје за Украина

Објавено пред

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, во разговор за CNN ја брани одлуката на владата на Виктор Орбан да продолжи да купува руски енергенти, но и да не испраќа оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

Унгарскиот шеф на дипломатијата рече дека обидот за замена на руски енергенти со некои други „вклучува префрлање трошоци за унгарскиот народ“.

За одлуката да не ѝ праќаат оружје на Украина, Сијарто рече дека Унгарија „не сака да ризикува руски напад на 150.000 Унгарци кои живеат на западот на Украина“.

„За нас главна цел е да не се мешаме во оваа војна“, рече Сијарто.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинско обвинителство: Русите убиja најмалку 340 деца

Објавено пред

Најмалку 340 деца се убиени во руските напади врз Украина, објавија од кабинетот на главната украинска обвинителка.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на војната на 24 февруари година досега се повредени 645 деца, се наведува во соопштението.

„Овие бројки не се конечни и Обвинителството работи на утврдување на точната бројка на самото место на случувањата. Поголемиот дел од овие бројки се однесуваат за регионот на Донбас, па следуваат регионот на Харков и Киев. Голем број жртви се потврдени во Чернихив, Миколаев и Запорожје“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавров: Киев лаже!

Објавено пред

Наводите дека руската војска ги гранатира сопствените градови за да го обвини Киев се лага, соопшти денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, пренесуваат тамошните медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Со еден збор – тие лажат. Фактите се познати, нашето Министерство за одбрана секојдневно изнесува факти“, истакна Лавров на прес-конференцијата по разговорот со виетнамскиот колега Буи Тан Сон.

Лавров уште и рече дека „западните земји мора да се свесни за својата одговорност без оглед како и што објаснуваат украинскиот претседател Зеленски и неговите соработници“.

„Западот мора да е свесен за својата одговорност за губењето цивили, пред сè во Донбас и во другите делови на Украина“, рече Лавров.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално после информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија1 час

(Видео) Партиска средба за разгледување на францускиот предлог

Во Клубот на пратениците во тек е средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на францускиот предлог чие...

Македонија1 час

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија2 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија3 часа

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија5 часа

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет5 часа

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија5 часа

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија6 часа

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет7 часа

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет7 часа

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија7 часа

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија17 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија18 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија19 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија19 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија1 ден

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија1 ден

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија1 ден

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...