Контакт

Европа

Столтенберг: Стабилноста на Западен Балкан е долгорочна стратешка цел на Алијансата

Објавено пред

„НАТО е подготвен да продолжи да ги поддржува партнерите кои можат да бидат изложени на малигно влијание и притисок, со цел да се зајакне нивната отпорност. Ве уверувам дека Северноатлантската алијанса (НАТО) силно го поддржува евроатлантскиот пат на Босна и Херцеговина. Алијансата ќе продолжи да соработува со вашата земја и со другите меѓународни партнери за да се зачува стабилноста и да се промовираат реформите во Босна и Херцеговина“.

dobivaj vesti na viber

Ова е одговорот од Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО на писмото упатено од Бисера Турковиќ, министер за надворешни работи на Босна и Херцеговина.

Столтенберг одговори на писмото на Турковиќ во кое таа го информира за предизвиците со кои се соочува Босна и Херцеговина во врска со актуелните настани во Европа и регионот.

„Руската агресија врз Украина суштински ја поткопува европската безбедност. Затоа НАТО е подготвен да продолжи да ги поддржува партнерите кои можат да бидат изложени на малигно влијание и притисок, со цел да се зајакне нивната отпорност. Како што знаете, НАТО развива збир на мерки, специјално прилагодени за Босна и Херцеговина, во согласност со вашите потреби“ вели Столтенберг.

Тој изрази загриженост поради сепаратистичката реторика и активности кои се закануваат да го поткопаат успехот на Дејтонскиот мировен договор.

Европа

Белорусија: Западот ја сноси вината за конфликтот во Украина

Објавено пред

Колективниот Запад ја сноси вината за конфликтот во Украина, изјави белорускиот министер за надворешни работи Владимир Макеј, говорејќи на седницата на Генералното собрание на ОН.

dobivaj vesti na viber

„Учеството на НАТО во нелегитимните војни против Југославија, Ирак, Либија, Сирија, како и обидите на Алијансата да влезе во историски источнословенските и соседните земји, ја предодреди судбината на првиот „Версај“. Затоа, вината за континуираното крвопролевање во Украина мора да ја сноси целосно колективниот Запад“, нагласи Макеј.

„Западот го направи овој конфликт неизбежен не само со својата политика на проширување на НАТО, туку и со одбивањето да ги разгледа предлозите на своите противници“, вели шефот на белоруската дипломатија. Министерот истакнува дека Белорусија зборува многу и секаде за конфликтот во Украина.

„Не можеме да постапиме поинаку. Конфликтот се случува на нашиот праг и многу сме тажни што гледаме како братскиот украински народ стана жртва на геополитичките игри на колективниот Запад“, вели тој.

Во исто време, нагласил дека на Западот не му е потребна Украина ниту како членка на НАТО, ниту како членка на Европската Унија – новите „покровители“ едноставно ја искористија во големата игра против Русија, оцени тој.

„Украина денес плаќа крваво затоа што нејзините политичари дозволија да бидат измамени и заборавени на историското братство на трите источнословенски народи: Белорусите, Русите и Украинците“, рече Макеј.

Министерот потсетил дека Минск од 2014 година ги направил и продолжува да ги прави сите можни напори за воспоставување мир во Украина.

„Убедени сме дека прашањата за прекин на огнот и сеопфатното стратешко мирно решавање на ситуацијата околу Украина во широк контекст на регионалната и глобалната безбедност може да се постигнат само на преговарачка маса. Нема алтернатива за преговорите. Во спротивно, сите ќе добијат нов трет „Версај““, кажа министерот.

Во исто време, тој изјави дека „како сосед и засегната страна, Белорусија треба да биде составен дел и на преговарачкиот процес и на конечните безбедносни гаранции“.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека САД и нивните сојузници сакаат да ја уништат неговата земја, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

„Официјалната русофобија на Запад е без преседан. Пропорциите се гротескни. Тие не се двоумат да ја објават својата намера да ѝ нанесат не само воен пораз на нашата земја, туку и да ја уништат и разбијат Русија“, рече Лавров.

Соединетите Американски Држави, рече тој, ја прошируваат доктрината на Монро – нејзината декларација од 19 век за Латинска Америка како своја ексклузивна сфера на влијание – и „се обидуваат да го претворат целиот свет во свој двор“.

„Откако се прогласи за победник во Студената војна, Вашингтон се издигна речиси во Божји емисар на Земјата, без никакви други обврски освен светото право да дејствува неказнето каде и да сака“, рече тој.

Тој, исто така, ги бранеше референдумите одржани во петокот во деловите на Украина окупирани од Русија, тврдејќи дека станува збор за луѓе кои бараат земја „каде што нивните предци живееле стотици години. Западот сега е лут поради референдумите“.

Американскиот претседател Џо Бајден и другите западни лидери ветија дека никогаш нема да ги прифатат резултатите од „лажните“ референдуми, сметајќи ги како дел од напорите за насилна промена на границите.

Прикажи повеќе...

Европа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Објавено пред

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел однапред е претпазлив, бидејќи не се сигурни какви промени ќе следат во Рим, пред се во надворешната политика.

dobivaj vesti na viber

Речиси сите се согласуваат дека победник на изборите ќе биде партијата „Браќа на Италија“, предводена од Џорџа Мелони, која треба да формира влада со коалиционите партнери – Лигата предводена од Матео Салвини и остатокот од Форца Италија, предводена од поранешниот премиер Силвио Берлускони, јавуваат агенциите.

Според извештаите, речиси сигурна промена на власта во Италија доаѓа во најчувствителниот момент за Брисел, затоа што може да се доведе во прашање стабилноста на еврозоната, енергетската безбедност и она што во моментов најмногу ја загрижува Европската Унија – односот кон војната во Украина.

Засега, како што стои во новинарските написи, е сигурно само дека идната десничарска влада радикално ќе ја промени позицијата на Италија во однос на мигрантската криза и дека Рим многу веројатно ќе ги затвори границите за мигрантите.

На изборите ќе се избираат членовите на Долниот дом на Парламентот и Сенатот, чиј број по последните уставни измени е намален од 945 на 600.

На десничарската трипартиска коалиција ќе и се спротивстави коалицијата предводена од Демократската партија на Енрике Лете, кој беше премиер меѓу 2013 и 2014 година, а таа е составена од други мали партии.

Последните анкети покажале дека партијата „Браќа на Италија“ треба да добие 25 отсто од гласовите, Лига 13, а Форца Италија седум отсто. Ако тоа е исходот од изборите, таа коалиција ќе има 250 од 400 пратеници во Долниот дом и 126 од 200 сенатори, предвидуваат медиумите.

Во Брисел, според агенциите, не кријат дека се загрижени за можното формирање на десничарска влада во Рим, па претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен изјави дека Европската Унија „има доволно ресурси“ доколку работите во Италија тргнат „во тешка насока“.

Нејзиниот коментар како што објавуваат медиумите, предизвикал бројни остри реакции од италијанските политичари, кои ја обвиниле Фон дер Лаен за директно мешање во изборниот процес.

Во Брисел, според анализите, најмногу се загрижени од можната промена на ставот на Италија за војната во Украина, бидејќи членовите на десничарската коалиција традиционално се многу блиски со рускиот претседател Владимир Путин, иако во последните месеци ја променија својата реторика.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ2 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа4 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет5 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа5 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа5 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија18 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа19 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија19 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа20 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ20 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа21 час

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа24 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија1 ден

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа1 ден

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...