Контакт

Европа

Таткото монструм на чекор до слобода, ја чувал ќерка му во подрум 24 години и ја силувал повеќе од 3.000 пати

Објавено пред

По психолошкото вештачење треба да се одлучи дали Австрија ќе го ослободи Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држел неговата ќерка заробена во подрумска зандана и со неа имал неколку деца, пишува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Фрицл (86) ја држел својата ќерка Елизабета затворена во звучно изолирана зандана под семејната куќа во Австрија, ја силувал повеќе од 3.000 пати и таа родила седум деца помеѓу 1984 и 2008 година.

Нејзиното искушение конечно заврши во април 2008 година, кога нивната болна ќерка, тинејџерката Керстин, мораше да оди во болница. Фрицл беше затворен на 19 март 2009 година.

Тој издржува доживотна затворска казна, но би можел да му биде одобрено барање за предвремено ослободување во 2024 година, доколку се утврди дека повеќе не преставува опасност и затоа што дотогаш ќе одлежи 15 години затвор за неговите злосторства.

Ако му дозволат да излезе, во затвор ќе помине речиси десет години помалку отколку што ја држел ќерка си во заробеништво, анализираат медиумите.

На почетокот на оваа година Регионалниот суд на Кремс во Долна Австрија одлучи да го префрли Фрицл од специјалната единица за ментално растроени затвореници во редовен затвор.

Тоа, пак, би значело дека по отслужување на 15 години од казната, може да поднесе барање за предвремено ослободување.

Но, државното обвинителство се спротивстави на планот и веднаш поднесе жалба на одлуката.

Сега, Високиот регионален суд го презеде случајот и назначи вештак за да ја утврди психијатриската и невролошката состојба на Фрицл по повеќе од 10 години затвор, од кои повеќето ги помина одделен од другите затвореници.

Доколку експертот открие некакви абнормалности, Фрицл ќе мора да остане во затворскиот систем и нема да има право да бара предвремено ослободување.

Меѓутоа, доколку експертот процени дека 86-годишникот е со „здрав разум“, тогаш еден од најозлогласените европски криминалци би можел да биде ослободен од затвор веќе во 2024 година, пренесуваат агенциите.

Потпретседателот на Регионалниот суд во Кремс, Фердинанд Шустер, изјави дека мислењето на експертот се очекува до крајот на јануари, иако шансите Фрицл да биде прогласен за психички здрав, а судиите да му дадат слобода се многу мали.

Покрај грозоморните злосторства што ги правеше над својата ќерка цели 24 години, во 2019 година беше објавено дека тогаш 84-годишниот Фрицл покажува знаци на деменција и дека неговото ментално здравје се влошува.

Се вели дека бил крајно непопуларен кај другите затвореници во затворот Кремс-Штајн и дека поголемиот дел од своето време го поминувал во самица.

Во меѓувреме, Елизабет Фрицл немала никаков контакт со нејзиниот татко откако тој бил затворен и живее под ново име во непознат дел на Австрија со деца зачнати за време на децениското брутално силување извршено од нејзиниот татко.

Европа

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Објавено пред

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот на земјата, предизвикувајќи голема штета, соопштија спасувачките служби и локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Уште четири лица се повредени при пад на дрвја во камп во близина на градот Марина ди Маса (Маса).

Обилни дождови и силни ветрови ја погодија и Фиренца, каде што еден човек беше повреден од гранка додека бил на пазарот.

Силните грмотевици предизвикаа штети во крајбрежниот дел на Версилија, каде што беа однесени чадори и лежалки на неколку познати одморалишта на плажа.

Во северниот регион на Лигурија силни ветрови го погодија брегот меѓу Кјавари и Сестри Леванте, предизвикувајќи проблеми на железничката линија Џенова-Ла Специја, каде што некои куќи на плажа паднаа на шините и оштетија далноводи.

Пет семејства беа евакуирани во блиската област Тигулио откако торнадото ја погоди областа и ги оштети нивните домови.

Италија во моментов е поделена на два дела, со бури од дожд и силен ветер низ северните и централните региони и рекордни високи температури до 45 Целзиусови степени на југ.

Во средата шумските пожари уништија десетици хектари медитеранска вегетација на јужниот остров Пантелерија, принудувајќи 30 луѓе да ги евакуираат своите домови, загрозени од пламените јазици, пренесе Аваз.ба.

Прикажи повеќе...

Европа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Објавено пред

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в понеделник, на 15 август, околу 17 часот.

dobivaj vesti na viber

Прво, поради работното време на екипажот, авионот полетал од Кипар со 6 часа доцнење. Споменатиот лет го управувал авион SmartLynx A321, а поради проблематичен патник, екипажот решил принудно да слета на аеродромот во Загреб, јавува хрватската авијација.

Патниците изјавиле дека среде летот, патникот консумирал бел прав, според многу извештаи тоа е кокаин и се молел меѓу столовите на подот во кабината. Пред да се упати кон излезот за итни случаи, тој им викнал „се гледаме во рајот“ на патниците, а потоа се обидел да ја отвори вратата на авионот.

Неколку патници го собориле дотичниот на подот и го спречиле да го стори тоа.

Авионот слетал на загрепскиот аеродром во 1 часот по полноќ, а патниците се пожалиле на организацијата на нивното пристигнување во Загреб. Тврдат дека никој не ги пречекал и дека ноќта ја минале на подот на патничкиот терминал, без храна и пијалак.

Дури рано, велат, биле пренесени во околните хотели, по што биле известени дека летот за Манчестер од Загреб ќе полета во вторник, на 16 август, во вечерните часови.

ТУИ им се извини на сите патници. Споменатиот патник бил изнесен од авионот под полициска придружба и не го продолжил патувањето за Манчестер следниот ден.

Во вторникот, во 20 часот и 30 минути, авионот полетал од Загреб за Манчестер, каде што патниците пристигнале со приближно 26 часа доцнење, пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Објавено пред

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето на големите шумски пожари.

dobivaj vesti na viber

Две деца на возраст од четири и осум години загинаа во јужна Австрија кога паднаа дрвја во близина на езеро во Корушка. Десетина луѓе се повредени, од кои некои потешко. Три лица загинаа при пад на дрво посеверно во Долна Австрија.

Во Штаерска, Корушка и Источен Тирол возовите мораа да застанат поради прекин на електричната енергија поради невремето, а паднатите дрвја блокираа и некои патишта, соопштија властите.

Шест лица загинаа на Корзика, соопштија француските власти. Дрво паднало врз 13-годишно девојче во кампот во Сагон на западниот брег на островот.

На југот на островот, 72-годишна жена загинала кога покривот на куќа на плажа паднал врз нејзиниот автомобил. Загинаа и жена во кајак, рибар и уште две лица.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин, кој е во посета на Корзика, изјави дека ветерот на островот дувал со брзина и до 200 километри на час.

Во невремето се повредени 12 лица, од кои едно потешко. Поради невремето без струја останаа 45.000 домаќинства.

Силно невреме ги погоди и другите делови на Франција, поплавувајќи ги улиците на Марсеј и блискиот Касис.

Две лица загинаа во невремето во Тоскана. Дрвја паднаа врз маж и жена. Пожарникарите имале 150 интервенции во Лигурија и Тоскана. Централниот регион Емилија Ромања исто така беше тешко погоден од невремето.

Европа цело лето е зафатена од екстремни временски услови, што според експертите е последица на климатските промени.

Шумски пожари горат на југот на Италија, на Сицилија и на островот Пантелерија, а северот од земјата го зафати невреме по долга суша.

Шпанија, како и Франција, беше опустошена од шумски пожари, но дождот барем овозможи да се стави под контрола пожарот во Валенсија.

Речиси 2.000 луѓе се евакуирани, но сега можат да се вратат, објавија шпанските медиуми.

Европската Унија ги доживеа најлошите шумски пожари во овој период од годината од почетокот на заедничкото набљудување во 2006 година, според Европската комисија, пренесуваат светските агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа19 минути

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот...

Свет1 час

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во...

Свет1 час

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиона се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Сè што фати СДСМ сè уништи. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет2 часа

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа2 часа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в...

Европа2 часа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион13 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет17 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа17 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија19 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија20 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија21 час

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија22 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија22 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија24 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија1 ден

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...