Контакт

Европа

Тесна победа на унионистите во Северна Ирска

Објавено пред

Пробританската Демократска унионистичка партија (DUP) со тесната победа од едно пратеничко место пред националистите од Шин Фејн успеа да остане најзастапената партија во парламентот на Северна Ирска, по неделава одржаните предвремени парламентарни избори, објавено е во саботата.

dobivaj vesti na viber

 

Унионистите од DUP освоија 28 од 90-те места, откако Шин Фејн ја поништи предноста од десетина мандати што пробританската партија ја имаше по парламентарните избори пред една година.

Само илјада гласови ги делат двете водечки партии во Северна Ирска, покажаа резултатите од пребројувањето на 800.000 гласови од изборите за регионалниот парламент.

Двете најголеми партии сега ќе имаат рок од три седмици да ја формираат новата владата и да ги надминат несогласувањата кои доведоа до распишувањето на предвремените парламентарни избори.

Британката влада беше принудена да распише избори во Северна Ирска, откако Шин Фејн одби да номинира нов потпретседател кој би соработувал со премиерката Арлин Фостер од DUP, и покрај интервенцијата на британската премиерка Тереза Меј.

Предвремените парламентарни избори во Северна Ирска се одржаа во атмосфера на обвинувања за корупција и несигурноста од ланската референдумска одлука на повеќето британски гласачи, главно во Англија и Велс, Обединетото Кралство да ја напушти Европската унија, што претставува голем проблем за земјата којашто со децении е сцена на насилствата меѓу националистичките католици и унионистичките протестанти.

На претходните избори во мај 2016 година, Демократската унионистичка партија (DUP), која е наклонета со Велика Британија, победи со 38 места во парламентот, пред националистите од Шин Шејн, приврзаниците на обединувањето на Ирска со 28 мандати, и Унионистичката партија на Алстер (UUP) која освоите 16 мандати.

DUP ја водеше кампањата во полза на излегувањето на Велика Британија од ЕУ, додека Шин Фејн се противеше на Брегзитот. Во Северна Ирска, на крајот, 56 отсто од гласачите беа против излегувањето од ЕУ, додека на британско ниво 52 отсто од избирачите се одлучија во полза на излегувањето.

Жителите на Ирска и Британија може слободно да се движат во рамките на ткн Заедничка зона на патувања. Но сега голем број жители на Северна Ирска стравуваат од враќањето на царинските контроли кои може да ги казнуваат трговските размени и да наштети на кревката стабилност која настапи со примирјето од 1998 година. Со кој договор престана насилствотпо меѓу пробритански протестанити к католиците кои бараат обединување со Ирска, во кое меѓу 1969 и 1998 загинаа 3.500.

Со спогодбата е договорено регионалната влада задолжително да мора да има премиер и заменик премиер за да бидат застапени и двете страни. Шин Фејн и DUP на тој начин ја делат власта од 2007 година./крај/мф/сн

Европа

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Објавено пред

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се некои згради и автомобили рано утринава, објави новинската агенција Анса, повикувајќи се на локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Италијанската противпожарна бригада на Твитер објави дека „во тек е потрага по исчезнати лица“ во градот Казамичоли.

Одронот повлече еден автомобил во морето, а двајца патници се спасени, додаваат пожарникарите.

Италијанските медиуми јавија дека се трага по вкупно 13 лица, а властите ги повикаа граѓаните да не ги напуштаат своите домови.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите словенски браќа и дека ќе бидат ослободени од „неонацистичките владетели“.

dobivaj vesti na viber

„Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели. Тие заслужуваат да живеат во добро соседство, пријателство, просперитет, со своите словенски браќа“, рече Лавров во документарецот емитуван на руската државна телевизија „Русија-24“, јави ТАСС.

Тој додаде дека Европа е дел од оживувањето на неонацизмот ширум светот и дека тоа се покажа во украинската криза.

„Претпоставувам дека Европа е дел од оживувањето на неонацизмот. Тешко е да се дојде до поинаков заклучок. Францускиот претседател Емануел Макрон неодамна праша зошто Украина треба да живее според моделот наметнат од Русија. Сепак, тој не праша зошто живеат Русите во Украина треба да живее според моделот што го наметнаа неонацистите. Тоа се очигледни двојни стандарди. Ова, без срам, излезе од устата на човек кој сака да биде водечки политичар во Европа. Нереално“ – додаде Лавров.

Рускиот министер посочува дека Европа игра во тандем со САД и дека ЕУ речиси и да нема независност бидејќи Вашингтон ја презел контролата врз Брисел.

„Тешко дека имате независни гласови во ЕУ. Макрон понекогаш се обидува да воведе „стратешка автономија“ на ЕУ. Никој нема да им дозволи да создадат никаква автономија, а камоли стратешка“, нагласи Лавров.

Тој рече дека европските лидери ги охрабруваат украинските власти да ги истакнат неонацистичките манифестации. Рече дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг редовно велат дека европските вредности се бранат во Украина, а Володимир Зеленски ги брани „слободата и демократијата“.

Прикажи повеќе...

Европа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

Објавено пред

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава „Anadolu Agency“.

dobivaj vesti na viber

Ова беше потврдено по извештаите објавени во грчките медиуми дека беспилотните летала и нивниот персонал за поддршка се стационирани во базата од 12 ноември.

Распоредувањето е направено како дел од договорот потпишан на 1 ноември меѓу Европската команда на САД (EUCOM) и грчката војска во согласност со Договорот за одбранбена соработка меѓу САД и Грција.

Грчката војска рече дека распоредувањето е дел од напорите за подобрување на соработката со сојузничките сили и „ќе придонесе за интероперабилноста и одвраќањето на НАТО“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавно претпријатие за државни патишта,...

Европа1 час

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа1 час

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ2 часа

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија3 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа4 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет5 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија5 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет6 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа6 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа6 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија19 часа

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет20 часа

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија20 часа

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија21 час

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...

Свет22 часа

Германија планира да ја олесни процедурата за добивање државјанство

Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, презентира делови од предлог-законот што треба да го олесни стекнувањето германско државјанство и...

Македонија22 часа

Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Македонија е втора бугарска држава

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е...

Македонија24 часа

Мијалков доби ослободување за случајот „Трезор“, Апелација го врати предметот на повторно судење

Сашо Мијалков по година и пол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. скопска апелација, го...

Регион1 ден

Ученик во Србија му се заканувал на професорот, го гаѓал со тестот во лице

Инцидент се случил во техничко-сообраќајното училиште во Владичин Хан во четвртокот за време на полагањето за возачи од Б категорија....